VITAMINA D3

Nicolas

IFC # 9 campion 2012-13, campion V-Bookie 2008
28 IOL 2007
8,413
10,101
113
Salonic în inimă, Alimos pe hârtie ....
Buna ziua tuturor.

Voi posta un articol despre utilitatea vitaminei D3 combinând terpenele după cele benefice. (veți vedea mai jos ce vreau să spun)

Vitamina D: sănătatea umană și metabolism.

O vitamina cu caracteristici hormonale



*Postat: martie/2015

În general, obezitatea și sindromul metabolic sunt asociate cu o lipsă de Vitamina D, posibil pentru că se depune în țesutul adipos (1), precum și excesul de estrogen la bărbații obezi (2). În parte, acest lucru se întâmplă din cauza producției de estrogen din țesutul adipos, dar și din cauza lipsei de D, despre care se știe acum că îmbunătățește steroidogeneza și producția de testosteron, în special la bărbații obezi (3)(4), deoarece este în sine o substanță secosteroidă ( secosteroizii sunt o subcategorie de steroizi), care are și un efect endocrin asupra corpului uman. Receptorul său se găsește pe o multitudine de tipuri diferite de celule din corpul uman. De fapt, există un articol care se referă la trecerea de la termenul Vitamina D la hormonul D(5). Structura moleculară a vitaminei D este foarte asemănătoare cu cea a hormonilor steroizi clasici și este produsă fotochimic de piele din 7-dehidrocolesterol sub influența radiațiilor ultraviolete.

Nu întâmplător în cazurile de psoriazis expunerea la soare duce la o remisie a bolii conform mărturisirii generale a pacienților. Acest lucru se datorează în mare parte sintezei crescute a vitaminei D fie în mod natural, adică expunere la lumina soarelui, fie prin expunerea artificială la UVA. Acțiunea vitaminei, care este similară în structura sa chimică cu cortizolul, duce la depresie. Bolile pur autoimune precum purpura trombocitopenică idiopatică (ITP) au fost chiar tratate cu succes cu doze mari de vitamina D în combinație cu un medicament imunomodulator precum hidroxiclorochina, un regim care nu are efectele secundare cunoscute ale administrării cronice de cortizon. Nu este o coincidență că pentru tratamentul psoriazisului sunt prescrise creme care conțin vitamina D și corticosteroizi (asemănătoare cortizolului) sau combinații ale acestora. Desigur, avantajul vitaminei este că nu provoacă efectele secundare ale steroizilor clasici precum cortizolul și așa-numitele anabolizante. Pe de altă parte, aparține în mod clar substanțelor care favorizează anabolismul atât al oaselor, cât și al țesutului muscular.





O Vitamină cu multe „fețe”. Care sunt formele sale? Au aceeasi putere?

În ceea ce privește potența celor 2 forme ale vitaminei întâlnite în majoritatea formulărilor de suplimente, s-a constatat că cea mai puternică este D3 - colecalciferol (de origine animală) față de D2 - ergocalciferol (de origine vegetală) cu un raport de potență de aproximativ 3: 1 în favoarea lui D3 (6).

Colecalciferolul (D3) este produs în mod natural în pielea umană din expunerea la lumina soarelui și 7-dehidroxicolesterol printr-o serie de reacții biochimice. Procesarea inițială a moleculei de vitamină care este absorbită prin piele sau alimente se face inițial în ficat cu adăugarea unui hidroxil și producția de 25(OH) vitamina D sau, altfel, calcifediol, care este cel mai fiabil indicator pentru stabilirea deficitului de D. , după cum se precizează și mai jos. Aceasta este urmată de producerea formei sale finale și cele mai active de către rinichi, cu o a doua hidroxilare și metabolitul activ final calcitriol – 2 di(OH)vitamina D.

De fapt, există preparate care poartă molecule similare metabolitului activ al D, cum ar fi alfacalcidol, care este utilizat la pacienții cu boală renală, deoarece nu necesită participarea rinichilor pentru activarea sa, ci doar participarea ficatului. .

Apoi circulă în sânge unde este transportat pentru a-și exercita acțiunea asupra a aproximativ 36 de organe țintă diferite prin receptorii săi, atât prin acțiuni directe, cât și prin acțiuni la distanță prin receptorii săi nucleari și activarea genelor pe care le induc (7).

Indică recunoașterea tot mai mare a rolului său în sănătatea umană faptul că în 1975 doar 100 de articole care conțin termenul de vitamina D au fost publicate în reviste medicale, în timp ce până în 2007 numărul a crescut la aproximativ 1400 pe an. În prezent, o căutare scurtă cu termenul de vitamina D atât în ​​titlu, cât și în conținut, în cea mai autorizată bază de date de articole medicale, returnează peste 20000 de rezultate.

Care este cel mai bun indicator de adecvare al lui D?

Dar când vom evalua adecvarea unui organism în vitamina D, care este forma acesteia pe care ar trebui să o evaluăm? Majoritatea cercetătorilor sunt de acord că concentrația serică de 25(OH)D3 sau calcifediol este cel mai bun indicator al suficienței vitaminelor unui organism. Concluzia stabilită este că nivelurile optime de vitamina D sunt atinse atunci când concentrația de 25(OH)D3 este > 30 ng/mL(8). Măsurarea 25(OH)D este preferată față de cea a 1,25(OH)2D care se mai numește și calcitriol și asta pentru că timpul de înjumătățire al 25(OH)D este de 2-3 săptămâni în timp ce cel al 1,25 (OH) 2D aproximativ 4 ore. Concentrația de 1,25OHD3 în raport cu 25OHD3 este de 1/1000 și nivelurile sale sunt strâns legate de nivelurile de PTH de calciu și fosfor. Nivelurile sanguine de 1,25OHD3 nu reflectă nivelul de vitamina D din organism. În sfârșit, există cazuri de deficit de vitamina D în care nivelurile de 1,25OHD3 sunt normale din cauza hiperparatiroidismului B'patic. Prin urmare, ar fi bine să nu faceți o măsurătoare suplimentară a nivelurilor de 1,25(OH)2D de rutină, cu excepția cazurilor în care există hipercalcemie și funcție renală redusă (9,10).

Practic și pentru a se înțelege mai bine 1,25-dihidroxi-vitamina D este metabolitul activ sau mai bine forma activă a vitaminei D produsă în rinichi, este determinată mai mult de paratormon și nu informează cu exactitate despre rezervele sau mai bine rezervele de Vitamina D în corpul uman. De fapt, în cazurile de deficit de vitamina D, metabolitul său activ, adică 1,25-dihidroxi-vitamina D, poate fi găsit crescut și nu scăzut. În plus, există boli precum tuberculoza și sarcoidoza în care există o producție necontrolată de 1,25-dihidroxi-vitamina D de către rinichi, astfel încât nici acolo rezultatele nu indică o suficiență de vitamine. În aceste cazuri, ca și la pacienții cu rinichi, este logic să se măsoare 1,25-dihidroxi-vitamina D și să o evaluăm cu Calciu, care este ridicat, și Parathormon, care este de obicei scăzut. În majoritatea cazurilor, totuși, adecvarea sau nu este evaluată prin măsurarea 25-hidroxi-vitamina D.

Care sunt acțiunile vitaminei în organism? Sunt limitate la schelet?

Efectele benefice ale vitaminei D și aportul adecvat al acesteia în funcție de situație nu se limitează doar la schelet, ci se extind la aproape toate sistemele corpului uman (11,12) și în principal:

1) În funcționarea ordonată a limfocitelor B și T care sunt responsabile de imunitatea chimică și celulară, dar și în capacitatea globală de apărare a organismului(13,14).

2) în secreția de insulină de către celulele pancreatice. Având în vedere că rezistența la insulină este indisolubil legată de obezitate, este ușor de observat rolul major al vitaminei la pacienții obezi cu sindrom metabolic sau diabet la care poate exista deja o deficiență așa cum s-a menționat mai sus(15).

3) În buna funcționare a sistemului cardiovascular și în reglarea presiunii arteriale.

4) în buna funcționare a creierului și efectul său antidepresiv asupra acestuia (16).

În plus, se acumulează în mod constant dovezi pentru activitatea anticanceroasă a vitaminei împotriva multor forme de cancer (sân, colon, prostată) (17,18,19), precum și proprietățile sale imunomodulatoare care funcționează terapeutic pentru o serie de boli autoimune. (psoriazis, diabet de tip I, boli inflamatorii intestinale, boala parodontala, scleroza multipla etc. Vedem deci ca prezinta proprietati imunoreglatoare cu intarire acolo unde este nevoie de un sistem imunitar mai agresiv, precum in cancer, dar si normalizare atunci cand avem un atac imun împotriva propriilor organe și țesuturi.

Câți pacienți vârstnici imobilizați cronic la pat, cu internari multiple în spital și infecții recurente, au de fapt nivelul de vitamina D măsurat, având în vedere că majoritatea, dacă nu toți, au expunere minimă sau deloc la soare? În plus, vitamina D contribuie la creșterea excitabilității neuromusculare, a forței musculare și la coordonarea mișcărilor și a echilibrului. Este utilizat suplimentar terapeutic în bronșiectazie pulmonară. În fine, este importantă măsurarea și completarea acestuia, mai ales în timpul sarcinii, cu un efect preventiv semnificativ împotriva unei multitudini de stări patologice atât pentru gravidă, cât și pentru nou-născut(20).


sursa articol:
Christos Charalambopoulos
Patolog (internist)
MD, MSc Athens School of Medicine („Mediu și sănătate: managementul factorilor de mediu care afectează sănătatea”).

CASCADĂ Curs de rețea de excelență -KAROLINSKA Institutul Suedia.



Bibliografie orientativă:

1. Am J Clin Nutr. 2000 Sep;72(3):690-3.Scăderea biodisponibilității vitaminei D în obezitate. Wortsman J1, Matsuoka LY, Chen TC, Lu Z, Holick MF.

2. J Clin Endocrinol Metab. 1979 Apr;48(4):633-8.Creşterea producţiei de estrogen la bărbaţii obezi.Schneider G, Kirschner MA, Berkowitz R, Ertel NH.

3. J Clin Endocrinol Metab. 2014 Oct;99(10):3766-73. doi: 10.1210/jc.2014-1690. Epub 2014 Jun 17.Sinteza testiculară și acțiunea vitaminei D.Hofer D1, Münzker J, Schwetz V, Ulbing M, Hutz K, Stiegler P, Zigeuner R, Pieber TR, Müller H, Obermayer-Pietsch B.

4. Horm Metab Res. 2011 Mar;43(3):223-5. doi: 10.1055/s-0030-1269854. Epub 2010 Dec. Efectul suplimentării cu vitamina D asupra nivelului de testosteron la bărbați. Pilz S1, Frisch S, Koertke H, Kuhn J, Dreier J, Obermayer-Pietsch B, Wehr E, Zittermann A.

5. De la vitamina D la hormonul D: elementele fundamentale ale sistemului endocrin al vitaminei D esentiale pentru o sanatate buna.
Anthony W Norman. J Clin Nutr august 2008 vol. 88 nr. 2 491S-499S

6. Mastaglia SR, Mautalen CA, Parisi MS, Oliveri B. Doza de vitamina D2 necesară pentru a crește rapid nivelurile de 25OHD la femeile osteoporotice. Eur J Clin Nutr 2006;60:681–7

7. Vitamina D: Acțiuni clasice și noi Best Practice & Research Clinical Endocrinology & Metabolism Volumul 25, Numărul 4, Paginile 531-702, I1-I2 (august 2011) Editat de R. Bouillon

8. Adv Exp Med Biol. 2008;624:55-71. doi: 10.1007/978-0-387-77574-6_5. Niveluri optime serice de 25-hidroxivitamina D pentru multiple rezultate de sănătate. Bischoff-Ferrari HA1.

9. Alegerea cu înțelepciune:Dnu măsurați în mod obișnuit 1,25-dihidroxivitamina D decât dacă pacientul are hipercalcemie sau funcția renală scăzută. Ghidurile Societății Endocrine. Sursa: aaffp.

10. Evaluarea, tratamentul și prevenirea deficienței de vitamina D: un ghid de practică clinică a Societății Endocrine J Clin Endocrinol Metab. 2011 iulie;96(7):1911-30. Epub 2011 Jun 6.Holick MF, Binkley NC, Bischoff-Ferrari HA, Gordon CM, Hanley DA, Heaney RP, MuradMH, Weaver CM; Societatea de Endocrin.

11. Holick MF. Prevalența ridicată a insuficienței vitaminei D și implicațiile pentru sănătate. Mayo Clin Proc 2006;81:353-73.

12. Weaver CM, Fleet JC. Necesarul de vitamina D: prezent și viitor. Am J Clin Nutr 2004;80(suppl):1735S–9S.

13. Provvedini DM, Tsoukas CD, Deftos LJ, Manolagas SC. Receptorii 1,25-dihidroxivitamina D3 în leucocitele umane. Ştiinţă 1983;221:1181-3.

14. Tsoukas CD, Provvedini DM, Manolagas SC. 1,25-dihidroxivitamina D3: un nou hormon imunoregulator. Ştiinţă 1984;224:1438-40.

15. Crit Rev Food Sci Nutr. 2012;52(2):103-12. doi: 10.1080/10408391003785458.Vitamina d și factorii de risc pentru sindromul metabolic: dovezi și mecanisme. Awad AB1, Alapat L, Valerio M.

16. Eyles DW, Smith S, Kinobe R, Hewison M, McGrath JJ. Distribuția receptorului de vitamina D și a 1 alfa-hidroxilazei în creierul uman. J Chem Neuroanat 2005;29:21-30.

17. Ma JF, Nonn L, Campbell MJ, Hewison M, Feldman D, Peehl DM. Mecanisme de scădere a activității vitaminei D 1alfa-hidroxilazei în celulele cancerului de prostată.

18. Bises G, Kallay E, Weiland T, et al. Expresia 25-hidroxivitamina D3-1alfa-hidroxilazei în colonul uman normal și malign.

19. Segersten U, Holm PK, Bjorklund P, et al. Expresia 25-hidroxivitamina D3 1alfa-hidroxilazei în cancerul de sân și utilizarea analogului vitaminei D non-1α-hidroxilat. Cancer mamar Res 2005;7:R980-6.

20. Ginecol Endocrinol. 2007 Jan;23(1):13-24.Vitamina D: hormonul secosteroid și reproducerea umană. Pérez-López




Scriu toate cele de mai sus pentru că s-a observat într-un număr extrem de mare de studii și cazuri că lipsa vitaminei D a fost o caracteristică comună tuturor celor care au fost afectați de corona.

Dacă ai medici de familie și îi întrebi, logic este ca ei să confirme ceea ce îți spun.

De acolo, aș dori să vă informez că compania mea promovează de o lună un produs cu vitamina D3 sub numele de marcă wave D3.

Încă nu se află în farmacia dvs. locală (din moment ce nu am ajuns să facem asta ca companie), dar îl puteți găsi în farmaciile online.

Dacă nu ar fi așa, m-aș asigura că la una dintre întâlnirile noastre v-aș oferi tuturor o cutie.

Desigur, costul nu este mare, dar BENEFICIUL pentru organizație este uriaș!

aici https://paulbill.gr/wave-d3-2000-iu/ puteți vedea dacă doriți informații despre valul de vitamina D3

Sunt sigur că unii oameni vor fi ajutați de această postare, alții mă vor denigra pentru că fac reclamă, dar sincer nu mă interesează asta. Lucrul corect de făcut înainte ca cineva să înceapă să ia vitamina D3 este să le măsori valorile. Și după comunicarea cu un medic întotdeauna, DOAR apoi începeți.

Și dacă am ajutat cu acest articol, cred că am făcut ceva...

Bună seara tuturor.

PS Marcu 4 goluri in IFC...mananc 4 si e egal.....marc 2 si mananc trei.......cabana peste tot....
 
Astăzi am luat vitaminele, sunt aici și cutia

1606392805209.png


si o sa vad ce efect va avea. Dacă văd că nu are niciun efect asupra amicalelor pe care o voi juca personal, o să cer despăgubiri, știi. : paidi:

PS: Nu uita sa imi depui procentul numai tu : paidi:
 
Niko și pediatrul nostru confirmă asta.
Ne-a dat chiar și o rețetă acum câteva luni pentru ca copiii să înceapă să ia din septembrie...
 
  • Aprecieri
reacţii: Nicolas
Vă voi spune astăzi o poveste care mi s-a întâmplat astăzi și mi-a ridicat sângele în cap.

După ce am luat vitaminele sugerate de Nikolas, zic să luăm două cutii pentru mine și familia mea.

Eu merg la magazin pentru 2 conserve la 15 euro desi initial imi spune proprietarul 16 euro, la ora aia nu am luat-o in avans, merg acasa cu chitanta si intru pe pagina lor unde va spun si ce pentru a vedea. 6.20 euro, nu există reducere, nimic, doar fă o poză.

Intru in conditiile lor sa vad daca scrie acolo si acolo scrie urmatorul unde o sa vezi si intr-o fotografie

Prețurile magazinului online sunt aceleași cu cele ale magazinului fizic, dar reducerile sunt diferite

Diferența este de 2,60 euro. S-ar putea gândi "hai m@laka, devii țigan pentru 2,60?" Da, prietene, fac pentru ca la 2,60 primesti 3 paine mici (0,70 face aici), primesti 1 cutie de Depon si daca pui ceva mai mult iti iei 2 cutii de Depon, bei cafea etc.

Nu mă prinde, mă duc la magazin. proprietarului îi lipsește angajatul de acolo. In loc sa primeasca un „scuze domnule, a fost o greseala” si sa lase la dorintele Fecioarei Maria, Muhammed etc., mi-a scos-o si pe deasupra, facandu-se indreptatit si ma insel.

Imi spune ca daca dau comanda de pe internet fie mi o trimit, fie o ridic, atunci din magazin se aplica pretul de pe pagina.

Când i-am arătat cele de mai sus cu termenul se întoarce și spune „Nu te uita la acești termeni îi scriem”

În câteva cuvinte îmi spune că suntem niște fraude pe care vrem să le facem, nu există altă explicație.

Cert este că farmacia pentru mine a fost ștearsă de pe harta Xanthi,
Să fie singurul de serviciu în orașul meu, voi merge la Komotini sau Kavala sau la unul din sate să iau orice medicament am nevoie

Atentie deci cine comanda de aici sa se uite la eventualele costuri de transport etc

1606571584167.png


1606571636284.png
 

Predictii

  • 19:45
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Fiorentina - Victoria Plzen
  • 19:45
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Lille - Aston Villa
  • 20:00
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • European Football Show ediția greacă 2023-24
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • PAOK - Club Brugge
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Fenerbahce - Olympiacos
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • Roma - Milano
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • West Ham - Leverkusen
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Atalanta - Liverpool
  • 22:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Marsilia - Benfica
  • 00:05
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Salonul European de Fotbal 2023-24
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Emisiunea UEFA Youth League
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Olympiacos - Nantes
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Emisiunea UEFA Youth League
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Al Nasr - Al Fayha
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Porto - Milano
  • 19:30
    Novasports 2HD
    • Nürnberg - Paderborn
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Genova - Lazio
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Al Ahly - Al Hilal
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Eintracht Frankfurt - Augsburg
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Palermo - Parma
  • 21:30
    Start Novasports
    • Tenerife - Leganes
  • 21:45
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Cagliari - Juventus
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Athletic Bilbao - Granada
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Nisa - Lorient
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Rio Ave - Aruca
  • 20:15
    ERT3
    • Olympiacos - Prometeu
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 20:15
    ERT3
    • Panathinaikos - Peristeri
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 E3326
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Baskonia - Virtus Bologna
  • Mâine 20-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 06:30
    ANT1 +
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Practice 1
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 10:30
    ANT1 +
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Sprint Calificare
  • 10:40
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 11:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 12:45
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 13:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:30
    Novasports 5HD
    • WTA 250 Open Metropole
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Ertzan:
    de aceea a fost întreruptă, vă spun ce s-a întâmplat aici
  • PANATHA PANATHA:
    De aceea sunt aici...să informez despre toate : bravo: : ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Utilizatorul BraShaVa8888 a început un nou subiect numit „|_ Live _|" în Fotbal Predictii.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    conform presei grecești, din câte am citit, Panathaspor a decis să cumpere Giannis Goumas din Turcia. Foarte buna miscare, bravo : smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Potrivit antrenorului Ismail Kartal, cu excepția lui Ostervolde unde a operat și Perez nu există absență. Deci, ceea ce aștept și ceea ce 99% dintre cei care urmăresc Fener așteaptă este următoarea gamă

    Livakovic

    Osagi Samuel-Tsikou-Bekao-Kantioglou

    Ismail Yuksek-Fred
    Shimansky
    Kahveji-Tadic
    Jacko
    aceasta este setarea din fabrică a lui Fener aici, nici măcar nu aveți nevoie de un autocar, totul funcționează pe auto
  • PANATHA PANATHA:
    Unde ai citit asta?
  • Ertzan Ertzan:
    conform beisports Turcia este o publicație a sportime spune
  • Ertzan Ertzan:
    iubitul a fost acuzat de dopaj? probabil a exagerat cu viagra : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Sportime a atins fundul....nu crezi niciodată...
  • PANATHA PANATHA:
    Bineînțeles că râzi, dar povestea cu Ioannidis a arătat încă o dată cât de jos au devenit rețelele de socializare....fiecare idiot scrie că este hărțuit fără consecințe firești....și bine că în câteva ore ipoteza s-a dovedit a fi o farsă...și nu a funcționat
    2-3 zile...
  • Ertzan Ertzan:
    dar situația e de râs, În ziua de azi nu mă întreb de nimic cu adevărat
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA Cupei IFC#15 (20-21/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    În ochii mei cu cei unsprezece pe care i-a trimis Fener și este cel pe care l-am scris mai sus, Fener câștigă în mod normal cu 2-0 cel puțin pentru că mingea este o curvă, așa cum a spus și Osim că tot ceea ce vedem poate merge prost (vezi cel de ieri)
  • Ertzan Ertzan:
    Atjun a arătat încă o dată cât de mare este fan Fenerbahce și meciul va fi difuzat gratuit pe TV8 : smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    odată cu intrarea lui Zaits, Fener joacă în prezent cu 10 jucători
  • PANATHA PANATHA:
    Eu zic că se va ajunge la penalty-uri
  • Ertzan Ertzan:
    Mi-aș dori
  • Ertzan Ertzan:
    Dzikou ține apărarea
  • Ertzan Ertzan:
    în acest moment Fener joacă cu 10 jucători
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic chiar intră
  • Ertzan Ertzan:
    dacă Olympiacos poate și își înscrie cu adevărat magia, dacă pierde își merită soarta
  • Ertzan Ertzan:
    Acum antrenorul lui Fener i-a "dracu" dar iti spune ca nu vine Olympiacos ca sa ii pun eu
  • Ertzan Ertzan:
    dupa cum i-am scris unui prieten in afara de Batshuayi, nu as schimba pe nimeni si chiar daca ar trebui sa le amputeze picioarele, poate in locul lui Bekao daca s-ar fi accidentat l-as pune pe Bonucci la penalty.
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar că inutil acolo este pus incompetentului
    Ertzan Ertzan: Krunic, Zaijc, Under, Caglar că inutil acolo este pus incompetentului