Jocurile de noroc online în vremea COVID-19

BetLaden

IFC # 6 campion 2009-10, IFC # 1 Super Cup câștigător 200
Membru al echipei
13 și 2002
39,137
26,152
113
52
Infobeto Town
www.infobeto.com
Măsurile de protecție împotriva răspândirii virusului îi fac pe cetățeni mai atragatori să viziteze cazinourile online

Jocurile de noroc electronice din țara noastră se află în ape neexplorate, deoarece se dezvoltă constant și controlul este limitat. Guvernul încearcă să stabilească un cadru de reglementare, să reprime site-urile ilegale și să protejeze cetățenii, cu un proiect de lege care ar impune companiilor să dețină licențe pentru pariuri online și alte jocuri de noroc. Proiectul de lege a fost, de asemenea, înaintat Comisiei și va fi în consultare până la 1 aprilie. Cu toate acestea, jocurile de noroc online sunt un fenomen global, utilizatorii care găsesc în mod constant noi puncte de vânzare și se înmulțesc site-urile de jocuri de noroc.

Cea mai mare „capcană” pentru jocurile de noroc online este accesul ușor de acasă la cazinourile online unde oricine poate juca oricând. În perioada actuală cu măsuri împotriva răspândirii coronavirusului, jucătorii sunt mai tentați cu cât petrec mai multe ore acasă. Dar o preocupare mai mare este răspândirea jocurilor de noroc electronice în rândul tinerilor. De la minori la persoane de peste 30 de ani, toată lumea are acces rapid la pagini care, pe lângă pariuri, joacă sloturi, ruletă și poker. Este posibil ca această creștere să nu fie încă documentată de cercetări științifice, dar este observată de consilierii dependenței de jocuri de noroc.

Din ce în ce mai mulți tineri își construiesc profiluri de jucători de noroc

„Observam o creștere a tinerilor care fac jocuri de noroc, din cauza internetului” confirmă Eleni Voutika, managerul KETHEA Alpha, care se ocupă de reabilitarea oamenilor din jocurile de noroc. „Tinerii și adolescenții sunt familiarizați cu telefoanele mobile și... ușile pentru jocurile de noroc online se deschid în mod constant”, notează doamna Voutika.

Inițial, companiile de pariuri online erau atractive deoarece ofereau utilizatorilor posibilitatea de a paria concomitent cu difuzarea unui meci. Dar în ultimii ani, serviciile de cazinou online au câștigat teren. Acestea permit oamenilor să fie transportați de acasă în camerele grandioase și luxoase, cu covoare roșii, unde se aude sunetul mingii de ruletă și amestecul de cărți. „Așa cum își creează un cont pe rețelele sociale, ei își pot crea cu ușurință un cont pe companiile de pariuri și pe site-urile de jocuri de noroc online. „De obicei, minorii pentru a juca de noroc, în loc de card de credit, folosesc PayPal sau Paysafe pe care le cumpără de la chioșcuri”, spune Filimonas Tzovaras, psiholog care lucrează în Departamentul de Dezvoltare din cadrul Departamentului I de Pediatrie din Hipocrate și participă la programe de dependență de jocuri de noroc pentru adolescenți. . „De obicei, cu vârste cuprinse între 15 și 20 de ani, copiii sunt limitati, deoarece încă primesc bani de la părinți. În schimb, un muncitor adult își poate cheltui banii necontrolat printr-o platformă” notează psihologul, confirmând la rândul său că observă o creștere a tinerilor care au contact cu jocurile de noroc. „Acești copii își construiesc profilul unui dependent, nu putem spune că sunt dependenți” subliniază domnul Tzovaras. „Dependența are o durată și niște caracteristici specifice de calitate. Cu toate acestea, platformele online sunt ceva nou pe care încă nu știm cum poate evolua”, comentează el.

Jocurile de noroc pot duce la jocuri de noroc

Pot exista mulți factori care conduc un adolescent - dar și un adult - la dependența de jocuri de noroc. Minorii pot fi influențați de lucruri care la început par nevinovate. „Mulți studenți încep să se familiarizeze cu jocurile de noroc electronice prin achizițiile pe care le fac în jocuri online, precum Fortnite”, spune Filimonas Tzovaras. Desigur, așa cum spune psihologul, un copil poate fi influențat de propria familie. „Germenul... poate pătrunde chiar și din momentul în care părintele duce copilul la agenții pentru a juca noroc”, notează el.

„Jocul de noroc este un fenomen multifactorial” subliniază Eleni Voutika, explicând că sunt multe lucruri care afectează o dependență. „Depinde de caracteristicile fiecărei persoane și de psihologia acesteia. Desigur, influențează și factorii care țin de familie sau de o situație din societate, precum criza economică. Potrivit acesteia, în timpul crizei economice, mulți oameni au încercat să găsească soluții la problemele lor prin jocuri de noroc. „Cineva poate începe ca un jucător de noroc social, dar prin datele care există despre el și despre societate, se transformă într-un jucător cu probleme”, subliniază el.

Când începe îngrijorarea?

Potrivit experților, există câteva semne care îi trădează pe cei care sunt dependenți de jocurile de noroc. Cei care... se alătură dependenței, își măresc frecvența implicării într-un joc de noroc și mizează treptat sume din ce în ce mai mari. De obicei, un dependent încetează să se concentreze pe banii pe care îi pierd și vorbește doar despre ceea ce câștigă, chiar dacă este o sumă mică. Există și schimbări în comportamentul său, deoarece manifestă izbucniri de furie intensă și resentimente, în timp ce începe să spună o mulțime de minciuni.

Managerul KETHEA Alpha, nu ascunde că este greu să dezvălui pe cineva care este dependent de jocuri de noroc, chiar dacă recunoaște acest lucru. „Dacă cineva este dependent de droguri, se vede mai întâi în imaginea lui. În cazul jocurilor de noroc, totuși, majoritatea sunt funcționale și nu pare să existe vreo problemă în viața lor”, explică el. Domnul Tzovaras subliniază că părinții ar trebui să-și facă griji pentru copilul lor atunci când îl văd izolându-se și îngrădindu-se în casă pentru a se putea juca.

„Am început să mă distrez...”

„Nu am fost un jucător de noroc”, spune Thanasis, în vârstă de 24 de ani, pentru „MtK”. „Am început să joc sloturi online pentru distracție, dar apoi m-am îndrăgostit”. Spune că a început să joace regulat când a câștigat prima dată mulți bani. Acum, joacă online cel puțin 2-3 ore pe zi și s-a conectat chiar și 10 ore la telefon, uitându-se la sloturile care se învârt și banii îi scad.

Pentru a trece timpul, Sakis, în vârstă de 23 de ani, student la AUTH, a început să caute și ele cazinouri online. „Totul începe când câștigi mulți bani. Când am luat 500 de euro din 'fructe', am început să joc în fiecare zi și acum a devenit o dependență”. Tânărul de 23 de ani a vizitat inițial site-urile doar pentru a juca, dar acum încearcă să câștige pariuri pentru a putea juca sloturi. „Eu aleg jocul pe care să-l joc, în funcție de șansele pe care le-am avut alteori. „Pe lângă sloturi, joc la ruletă și la blackjack”, spune el.

„Mintea mea este acolo toată ziua”, recunoaște Kimonas, în vârstă de 30 de ani, la „MtK”. El a început să joace online pentru prima dată în 2016, dar în ultimii doi ani jocurile de noroc au devenit parte din viața lui de zi cu zi. „Încerc să fiu acasă cea mai mare parte a zilei ca să pot juca, pentru că nu vreau să joc în fața oamenilor”, spune el.

Cu toate acestea, nu sunt puțini cei care intră și joacă jocuri de noroc – în special „slots” – chiar și atunci când iau o cafea cu prietenii sau la serviciu. „Unii prieteni care mă tachinau și mă îndemnau să mă opresc în cele din urmă s-au atras și ei. Cred că este... contagios! Sunt tentați, pentru că îl pot avea ușor pe telefonul mobil”, spune Thanasis, în vârstă de 24 de ani.

Efectul...coronavirusului

„După măsurile pentru virusul corona, acum joc în fiecare zi”, spune Kimonas, în vârstă de 30 de ani. A fi închis acasă, așa cum era de așteptat, le-a oferit multora posibilitatea și timpul de a juca online. „În ultimele zile, am văzut reclame cu cazinouri online care se numesc locuri sigure pentru a juca, din cauza coronavirusului”, spune Thanasis, în vârstă de 24 de ani, care recunoaște că cedează, deoarece are mai multe libere. timp.

La rândul său, tânărul de 30 de ani subliniază că din cauza creșterii jucătorilor de pe internet, în ultimele zile... nu raportează! „Cred că în acest timp, companiile profită de situație și nu dau profit jucătorilor”, spune el.

Acțiunea... în cifre

Aproape toate site-urile de jocuri de noroc cer un cont bancar pentru tranzacții. De fapt, aceștia solicită și alte documente cu informații de identificare. Desigur, utilizatorii, dorind să evite dezastrele majore, nu conectează întotdeauna cărțile de credit, ci se joacă cu PayPal și Paysafe.

„Într-o singură zi am pierdut 1.100 de euro, jucând la „slots” pe un site”, spune tânărul de 24 de ani, vorbind cu „MtK”, în timp ce cel mai mult câștigat într-un singur joc este de 700 de euro. Pe de altă parte, Sakis, în vârstă de 23 de ani, cheltuiește cel puțin 300 de euro în fiecare lună pe jocuri de noroc electronice. Kimonas, în vârstă de 30 de ani, vizitează cel puțin patru companii pentru a juca jocuri de noroc. Ca majoritatea, studiază randamentele companiilor și vede care oferă cele mai multe bonusuri. „Cei mai mulți bani pe care i-am câștigat sunt 6.000 de euro. Pentru a reuși, am jucat două seri la rând de la 12 noaptea la 6 dimineața” spune Kimonas, fără a comenta câte mii de euro a pierdut.

Autoexcluderea durează o perioadă

Ca și în cazinourile fizice unde există posibilitatea unei „liste negre”, la fel și în cazinourile online se poate exclude. Thanasis, într-un moment de exasperare, s-a interzis de la unele pagini, dar în curând a vizitat alta. „Poate că la un moment dat, ceva îi va zgudui și vor încerca puțină abstinență. Cu toate acestea, ei revin rapid în proces, deoarece dependența este importantă pentru ei. Până la urmă, o persoană care ar fi un jucător social nu ar proceda la auto-excludere și nici nu ar încerca să câștige pe cei pierduti”, explică fenomenul responsabil de KETHEA Alpha, Eleni Voutika.

„La început, îți dau profituri pentru a te face dependent, chiar dacă joci cu 20 de euro pe lună”, spune tânărul de 24 de ani despre modul în care operează companiile online. „Poți să cheltuiești 800 de euro în două săptămâni și să câștigi 1.000 de euro într-o zi. Depinde de tine ce vei face”, notează Kimonas la rândul său.

Apelurile către KETHEA au crescut

KETHEA Alpha a primit mai multe apeluri în 2019, comparativ cu 2018, de la persoane dependente de jocuri de noroc. Mai exact, au fost înregistrate 1.960 de apeluri, în timp ce lista de așteptare pentru programul de suport este destul de lungă. La KETHEA Alpha, scopul inițial este abstinența și apoi de-dependența mentală a individului printr-un program special de consiliere. „Tinerii încă nu ne bat la ușă, pentru că nu își pot da seama de dependența lor, pentru că jocurile de noroc nu sunt ilegale. De asemenea, ei nu dau semne celorlalți, astfel încât să nu existe îngrijorare din partea apropiaților”, subliniază managerul de program, Eleni Voutika.

Emisiune online și ridicare de acasă

Nu sunt puțini cărora le place pur și simplu să-i privească pe alții jucând. În aceste cazuri, ei nu caută recompensa bănească, ci adrenalina pe care le oferă un joc de noroc. Giannis Maniatis, care lucrează la un site informativ pentru pariuri și cazinouri online, prezintă zilnic o emisiune de jocuri de noroc online. Joacă „slots” live online cel puțin patru ore pe zi, utilizatorii urmărindu-l și discutând cu el. „Le place să vadă dacă voi câștiga, cum voi juca și cât de mult voi câștiga. Bineînțeles, în afară de „fructe”, în live chat mai vorbim și despre alte subiecte, chiar și despre coronavirus”, spune el în „MtK”. Potrivit acestuia, acesta este un fenomen care vine din străinătate și care este în continuă creștere în ultimii șase ani. „În spectacolele live pe care le fac, văd în principal participanți de vârstă studențească, dar și oameni de peste 30 de ani”, comentează el despre publicul său.

De asemenea, grupuri mari se adună în case, își conectează telefoanele mobile la televizor și joacă „fructe” împreună. „De obicei punem cu toții bani, să avem același interes. Petrecem multe seri în acest mod de divertisment” spune Thanasis.

*Publicat în „MtK” pe 22 martie 2020
 

Predictii

    • Nu există emisiuni de fotbal astăzi
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Porumbel - Tenerife
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Anatolou Efes - Olympiacos
  • 20:00
    Start Novasports
    • Zalgiris - Virtus Bologna
  • 21:00
    Novasports 2HD
    • Alba Berlin - Real Madrid
  • 21:05
    Novasports 5HD
    • Maccabi Tel Aviv - Villeurbanne
  • 21:30
    Novasports 6HD
    • Partizan - Baskonia
  • Mâine 20-03-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 01:30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Brooklyn Nets - New Orleans Pelicans
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Minnesota Timberwolves - Denver Nuggets
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Rzeszow Rezov - Lüneburg
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Ertzan:
    ok celălalt l-a dat afară într-un meci
  • PANATHA PANATHA:
    si apoi a plecat si el haha
  • G Forum Bot:
    Utilizatorul gramaticile93 a început un nou subiect numit „Inactivitatea contului Netbet" în Site-uri legitime de pariere.
  • Ertzan Ertzan:
    Amicalul cu gavrii din Trabzon (trabzonspor pe care îl numim gavr) s-a încheiat cu episoade la propriu și i-am bătut (2-3) și i-am bătut. Veți vedea pe internet că după încheierea meciului, fanii au luat cu asalt terenul, desigur, unii dintre ei au fost mâncați de Batshuayi și Osagi Samuel, în mare parte distrugere. Mi-aș dori să blestem cel mai extrem blestem asupra lor ca mașina..... ca tine....... etc. Îmi doresc din toată inima să cadă în sarcină
  • Ertzan Ertzan:
    Nu știu dacă și când o vor da jos
  • Ertzan Ertzan:
    Meller, care fusese lovit cu pumnul de către președintele Ankaragucu, a fost arbitrul meciului
  • PANATHA PANATHA:
    M-ai prins... Purtam astea
  • Ertzan Ertzan:
    Uite, arbitrii Turciei sunt idioți. Îți amintești de câțiva ani Germania 2 trebuie să fi fost undeva în minutul 15 trebuie să fi aruncat un pahar de bere din plastic și a lovit supervizorul. Acolo s-a terminat jocul cu explozie
  • Ertzan Ertzan:
    acest arbitru este si in FIFA. Capra asta care a mancat pumni este un international nu a avut @ sa opreasca jocul acum 2 lucruri la care ma gandesc. sau pumnul pe care l-a mâncat i-a cauzat daune morale, psihologice, nici eu nu știu, sau pumnul pe care l-a mâncat a fost puțin
  • PANATHA PANATHA:
    oricum sunt sigur ca daca ar merge sa sarbatoreasca asa in centrul terenului la SEF sau Karaiskakis ca invitati, ai spune ca au provocat....cum ai spus la baschet despre Sloukas..... arbitrii din Grecia sunt aceleași găini.. ...se vorbește mare...pentru că în Germania spui că fac ceea ce este evident, în timp ce aici toată lumea le-ar spune exagerate și le-ar pune la punct
  • PANATHA PANATHA:
    Dar ce sa opresc?? nu s-au intamplat astea cand s-a terminat meciul? mai aveam asa ceva inainte sa expire?
  • Ertzan Ertzan:
    nu vă imaginați și comentatorul turc pe beinsports a făcut o comparație cu Grecia că același lucru se întâmplă în Grecia, spune el.
  • PANATHA PANATHA:
    Cum să nu mă laud...." Sfat: Atletico Madrid - Barcelona X2 și Lewandowski vor marca și cartonaș roșu în meciul cu cotă de 13.00 pe Bet Builder by Stoiximan"
  • Ertzan Ertzan:
    la urma urmei, ceva mare pe care îl știi dintr-un pariu : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    da ma lupt cu ea :p
  • Ertzan Ertzan:
    esti pe drumul cel bun : paidi:
  • Ertzan Ertzan:
    Ei bine, de ce nu a avut loc competiția săptămâna aceasta?
  • Ertzan Ertzan:
    Sunt celelalte țări care au făcut o glumă?
  • PANATHA PANATHA:
    nu are nicio legatura cu ce s-a intamplat in celelalte tari...dar faptul ca oricum va incepe antrenamentele de marti...si au si o problema cu datele...
  • Ertzan Ertzan:
    Au spus să trăiască vremurile PASOK : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Ok Olympiko si PAOK nu le vor strica... dupa meciul de joi
  • PANATHA PANATHA:
    La mulți ani și un post fericit tuturor!
  • N Forum Bot:
    Utilizatorul nekanilla a început un nou subiect numit „Fișier cu ora exactă a evenimentelor unui meci ???" în Pachete de conversații.
    N Forum Bot: Utilizatorul nekanilla a început un nou subiect numit „Arhivă cu ora exactă a evenimentelor...