Jocuri de noroc online COVID-19

BetLaden

IFC # 6 campion 2009-10, IFC # 1 Super Cup câștigător 200
Membru al echipei
13 și 2002
37,828
24,110
113
49
Infobeto Town
www.infobeto.com
Măsurile de protecție antivirus atrag din ce în ce mai mulți cetățeni să viziteze cazinourile online

În apele neacoperite, jocurile de noroc electronice în țara noastră, în continuă evoluție, iar controlul este limitat. Guvernul încearcă să stabilească un cadru de reglementare, să limiteze paginile ilegale și să protejeze cetățenii, cu un proiect de lege care ar impune companiilor să aibă licențe de pariuri online și alte jocuri de noroc. Proiectul de lege a fost transmis și Comisiei și va fi consultat până la 1 aprilie. Cu toate acestea, jocurile de noroc electronice sunt un fenomen global, utilizatorii găsind constant noi modalități de ieșire și site-urile de jocuri de noroc se înmulțesc.

Cea mai mare „capcană” pentru jocurile de noroc online este accesul ușor de acasă la cazinourile online, unde oricine poate juca oricând. În perioada actuală, cu măsurile împotriva răspândirii coronei, jucătorii sunt mai tentați, deoarece petrec mai multe ore acasă. Dar răspândirea jocurilor online la o vârstă fragedă este și mai îngrijorătoare. De la minori până la persoane cu vârsta peste 30 de ani, toată lumea are acces rapid la pagini care, pe lângă pariuri, joacă „sloturi”, ruletă și poker. Este posibil ca această creștere să nu fi fost înregistrată încă de cercetări științifice, dar este observată de experți în dependența de jocuri de noroc.

Tot mai mulți tineri își construiesc profilul unui jucător

„Observăm o creștere a jocurilor de noroc din cauza tinerilor, datorită internetului”, confirmă Eleni Voutika, șeful KETHEA Alpha, care se ocupă de detoxifierea persoanelor din jocuri de noroc. "Tinerii și adolescenții sunt familiarizați cu telefoanele mobile, iar ușile pentru jocurile de noroc online se deschid constant", notează doamna Voutika.

Inițial, companiile de pariuri online au fost atractive, deoarece le-au oferit utilizatorilor posibilitatea de a paria simultan cu difuzarea unui meci. Dar în ultimii ani, serviciile de cazinou online au câștigat teren. Acestea oferă lumii posibilitatea de a fi transportate de acasă, în marile camere luxoase cu covoarele roșii, unde se poate auzi sunetul mingii de ruletă și zguduirea cărților. „La fel cum creează un cont pe media, își pot crea cu ușurință un cont pe companiile de pariuri și pe site-urile de jocuri de noroc online. De obicei, minorii folosesc PayPal sau Paysafe, pe care le cumpără de la chioșcuri, în locul unei cărți de credit pentru a juca ", a spus Filimonas Tzovaras, un psiholog care lucrează la Departamentul de Medicină pentru Dezvoltare la Primul Pediatrie Hipocratic și participă la programe de detoxifiere pentru adolescenți. „De obicei, cu vârste cuprinse între 15 și 20 de ani, copiii sunt restricționați, deoarece încă mai primesc bani de la părinți. În schimb, un angajat adult își poate cheltui banii necontrolat printr-o platformă ", spune psihologul, confirmând că vede o creștere a tinerilor care sunt în contact cu jocurile de noroc. „Acești copii construiesc profilul unui dependent, nu putem spune că sunt dependenți”, a spus domnul Tzovaras. „Dependența are durata și unele caracteristici specifice de calitate. Cu toate acestea, platformele online sunt ceva nou, pe care încă nu știm cum poate evolua ", comentează el.

Jocurile de noroc pot duce la jocuri de noroc

Pot fi mulți factori care conduc un adolescent - dar și un adult - la dependența de jocuri de noroc. Minorii pot fi afectați de lucruri care la început par inocente. „Mulți studenți se obișnuiesc cu jocurile de noroc online prin cumpărături online, precum Fortnite”, spune Philemon Jovara. Desigur, potrivit psihologului, un copil poate fi influențat de propria familie. "Germenul poate intra chiar si dupa ce parintele il duce pe copil la o agentie pentru a se juca", a spus el.

„Jocurile de noroc sunt un fenomen multifactorial”, spune Eleni Voutika, explicând că există multe care afectează o dependență. „Depinde de caracteristicile fiecărei persoane și de psihologia ei. Desigur, joacă un rol și factorii legați de familie sau de o situație din societate, cum ar fi criza economică ". Potrivit acesteia, în timpul crizei economice, multe persoane au încercat să găsească soluții pentru impasurile lor prin jocuri de noroc. „Se poate începe ca un jucător social, dar prin datele care există pentru sine și pentru societate, se poate deveni un jucător problematic”, subliniază el.

Când începe anxietatea?

Potrivit experților, există câteva semne care îi trădează pe cei dependenți de jocurile de noroc. Cei care se alătură dependenței își măresc frecvența jocurilor de noroc și pariază treptat din ce în ce mai mulți bani. De obicei, cineva dependent este de obicei încetat să se mai concentreze pe banii pe care îi pierde și vorbește doar despre ceea ce câștigă, chiar dacă este vorba despre sume mici. Există, de asemenea, schimbări în comportamentul său, deoarece el arată izbucniri de furie intensă și resentimente, în timp ce el începe să mintă mult.

Șeful KETHEA Alpha, nu ascunde că este dificil să dezvălui pe cineva care este dependent de jocuri de noroc, precum și să-l recunoască. „Pur și simplu a ajuns la cunoștința noastră atunci. Cu toate acestea, în cazul jocurilor de noroc, majoritatea sunt funcționale și nu pare să existe o problemă în viața lor ", explică el. Domnul Tzovaras subliniază că părinții trebuie să-și facă griji pentru copilul lor atunci când îl văd izolat și limitat la casa lui, pentru a se putea juca.

„Am început să mă distrez”

"Nu am fost jucător de jocuri", Thanasis, în vârstă de 24 de ani, spune MtK. "Am început în glumă să joc" sloturi "pe internet, dar apoi am rămas blocat." El spune că a început să joace sistematic atunci când a făcut mai mulți bani. Acum, se joacă pe internet cel puțin 2-3 ore pe zi, în timp ce a avut norocul să închidă 10 ore pe telefonul mobil, urmărind întoarcerea sloturilor și banii săi scurg.

Pentru a trece timpul, Sakis, în vârstă de 23 de ani, student la AUTh, a început să caute cazinouri online. „Totul începe când câștigați mulți bani. Când am primit 500 de euro din „sloturi”, am început să joc în fiecare zi și acum a devenit o dependență ”. Tânărul de 23 de ani a vizitat inițial site-urile doar pentru a juca, dar acum încearcă să câștige pariuri pentru a putea juca „sloturi”. „Aleg jocul pe care îl voi juca, în funcție de șansele pe care le-am avut și de alte ori. "În afară de" sloturi ", joc ruletă și blackjack", spune el.

„Mintea mea este acolo toată ziua”, admite Kimonas, în vârstă de 30 de ani, la MtK. A început pentru prima dată să joace jocuri de noroc online în 2016, dar în ultimii doi ani jocurile de noroc au devenit parte din rutina sa de zi cu zi. "Încerc să fiu acasă în cea mai mare parte a zilei, astfel încât să pot juca pentru că nu vreau să joc în fața oamenilor", a spus el.

Cu toate acestea, sunt mulți care intră și joacă jocuri de noroc - în special „sloturi” - chiar și atunci când sunt la cafea cu prietenii sau la serviciu. „Unii prieteni care se înfăptuiau de mine și mă îndemna să mă opresc, în cele din urmă s-au blocat. Cred că este contagios! Sunt ispititi, pentru ca il pot avea cu usurinta pe telefonul mobil ", spune Thanasis, in varsta de 24 de ani.

Efectul arterei coronare

"După măsurile pentru glumeț, acum joc în fiecare zi", spune Kimonas, în vârstă de 30 de ani. Restricțiile asupra locuinței, așa cum era de așteptat, au oferit multor oportunități și timp pentru a juca online. "În ultimele zile, am văzut reclame pentru cazinourile online care se numesc locuri sigure pentru a juca din cauza încoronării", a declarat Thanasis, 24 de ani, care recunoaște că renunță, deoarece are mai mult timp liber.

La rândul său, tânărul de 30 de ani subliniază că, din cauza creșterii jucătorilor pe internet, în ultimele zile, el nu se perfecționează! "Cred că în acest timp, companiile profită de situație și nu le oferă jucătorilor profituri", a spus el.

Acțiunea ... în număr

Aproape toate site-urile de jocuri de noroc necesită un cont bancar pentru tranzacții. De fapt, solicită documente suplimentare cu identificare. Desigur, utilizatorii, dorind să evite catastrofele majore, nu conectează întotdeauna cărțile de credit, ci se joacă cu PayPal și Paysafe.

"Într-o zi am pierdut 1.100 de euro, jucând 'sloturi' pe un site web", a spus tânărul de 24 de ani, care vorbește cu MtK, în timp ce majoritatea câștigurilor dintr-un joc sunt de 700 de euro. Pe de altă parte, Sakis, în vârstă de 23 de ani, cheltuie cel puțin 300 de euro în fiecare lună pentru jocuri electronice. Cel puțin patru companii vizitează Kimonas, în vârstă de 30 de ani, pentru a juca jocuri de noroc. Ca majoritatea, studiază performanțele companiilor și vede unde dau cele mai multe bonusuri. „Cea mai mare parte a banilor pe care i-am câștigat este de 6.000 de euro. Pentru a face asta, am jucat continuu două nopți, de la 12 seara până la 6 dimineața ", spune Kimonas, fără să comenteze câte mii de euro a pierdut.

Excluderea de sine durează un timp

Ca și în cazinourile naturale, unde există posibilitatea „listei negre”, așa că pe internet se poate exclude pe sine. Thanasis, într-un moment de indignare, s-a blocat de unele pagini, dar a vizitat curând alta. „Poate la un moment dat, ceva îi va scutura și vor încerca pentru o mică abținere. Cu toate acestea, reintră rapid în proces, deoarece dependența de ei este importantă. La urma urmei, un bărbat care ar fi un jucător social nu va proceda cu auto-excludere și nici nu ar încerca să câștige pierdutul ”explică pentru fenomenul responsabil de KETHEA Alpha, Eleni Voutika.

„La început, ei îți oferă profituri pentru a fi dependent, chiar dacă joci pentru 20 de euro pe lună”, spune tânărul de 24 de ani, referindu-se la modul în care companiile operează online. „Puteți cheltui 800 de euro în două săptămâni și puteți câștiga 1.000 de euro într-o singură zi. Depinde de tine ceea ce faci ”, a spus Kimonas.

Apelurile către KETHEA au crescut

KETHEA Alpha a primit mai multe apeluri în 2019, comparativ cu 2018, de la persoane dependente de jocuri de noroc. Mai exact, au fost înregistrate 1.960 de apeluri, în timp ce lista de așteptare pentru programul de asistență este destul de mare. În KETHEA Alpha, scopul inițial este abstinența și apoi detoxifierea mentală a individului printr-un program special de consiliere. „Chiar și tinerii nu bat la ușa noastră, pentru că nu își pot percepe dependența, deoarece jocurile de noroc nu sunt ilegale. De asemenea, aceștia nu prezintă semne celorlalți, astfel încât nu există nicio îngrijorare din partea rudelor lor ", subliniază persoana care se ocupă de program, Eleni Voutika.

Show online și adunare la domiciliu

Sunt mulți cărora le place să-i vadă pe ceilalți jucând. În aceste cazuri, nu caută recompensa monetară, ci adrenalina pe care le oferă un joc norocos. Giannis Maniatis, care lucrează pe un site web de informații pentru pariuri și cazinouri online, prezintă zilnic un show online de jocuri de noroc. El joacă „sloturi” în direct timp de cel puțin patru ore pe zi, utilizatorii urmărind și discutând cu el. „Le place să vadă dacă câștig, cum joc și cât obțin. Desigur, în afară de „sloturi”, în chat-ul live vorbim și despre alte probleme, chiar și despre glumeț, afirmă el în „MtK”. Potrivit acestuia, acesta este un fenomen care vine din străinătate și care a crescut constant în ultimii șase ani. "În show-urile live pe care le fac, văd în principal vârstele studenților și persoanele cu vârsta peste 30 de ani participând", comentează el pentru publicul său.

De asemenea, grupurile mari se adună acasă, își conectează telefonul mobil la televizor și toate joacă împreună „sloturi”. „Pur și simplu a ajuns la cunoștința noastră atunci. Petrecem multe nopți în acest mod de a ne distra ", spune Thanasis.

* Publicat în „MtK” pe 22 martie 2020

Predictii

• 19: 30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Leipzig - Hertha Berlin
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • San Pauli - Heidenheim
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Hanovra - Karlsruhe
  • 21: 30
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Fortuna Dσελsseldorf - Schalke
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Hoffenheim - Köln
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Uniunea Berlinului - Mainz
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Augsburg - Paderborn
    • Nu există astăzi emisiuni de baschet
    • Nu există emisii sportive din alte sporturi astăzi

Ziua de naștere de astăzi

Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
    BetLaden Forum Bot: BetLaden a lansat o nouă temă numită „Dezvoltarea scaunelor de masă în ...