ISTORIA LIVERPOOLULUI

Daglashen

New Member
9 Jan 2003
24,733
7,673
0
Atena

RIZELE

Clubul de fotbal din Liverpool are aceleași rădăcini ca cel mai apropiat rival, Everton. Biserica Sf. Domingo a făcut o echipă de fotbal care juca la Stanley Park, care a devenit profesionist. Așa sa născut Everton.

John Houlding, un fabricant de bere din Liverpool și primar, a fost primul președinte al lui Everton. De la 1888 - când a fost înființată Liga de Fotbal - la 1892, Everton se lupta la Anfield. Dar ruptura în relația lui Houlding cu Consiliul Director ia făcut pe membrii săi să ia echipa și să se mute la Goodison Park. Răspunsul lui Houlding a fost acela de a construi un club nou, Liverpool FC la 15 martie 1892.

În anul Domnului nostru optsprezece nouăzeci și doi
John Houlding a evacuat blues
De la Anfield pe ruta Walton Breck
Era obosit să-i vadă pierde.â € <

Câțiva ani în urmă, în chirie toți banii lor au fost cheltuite
O bancă care nu avea nimic altceva decât un zer
Dar Houlding a construit o echipă îmbrăcată în roșu
Liverpool eroii lui Anfieldâ € <

GRUPUL MAKâ € <

Primul antrenor, John McKenna, a făcut o echipă formată aproape în întregime de scoțieni. Echipa "Mac" a avut succes, câștigând campionatul local și asigurându-i intrarea în sezonul 1893-94 al celei de-a doua divizii. După doar 3 ani, LFC sa mutat în prima divizie, câștigând primul turneu 18 1900 01-XNUMX.

În sezonul 1905-06, starul lui Alex Rainsbeck, a condus echipa să câștige al doilea campionat. Au continuat câțiva ani pentru a continua turneele 1921-22 și 1922-23.

În deceniul 30, marii jucători de la Anfield, precum Matt Busby, Elisha Scott și Gordon Hodgson, au trecut. Cu toate acestea, succesele nu au urmat, până la primul campionat post-război, sezonul 1946-47. Când Billy Liddell, Bob Paisley, Albert Stubbins și Phil Taylor a adus primăvara în soluție de război Liverpool, câștigând trofeul din mâinile apoi-Wolverhampton Wanderers puternice.

ANI DE CARACTER ȘI BILANȚ SĂNĂTATEâ € <

Deceniul 50 a fost o perioadă de austeritate, după Cupa FA Cup și 1950 în Cupa 61.905 cu Wolves. Billy Liddell, care pentru mulți a fost cel mai bun jucător care purta cămașa clubului, a făcut ceea ce putea, dar nu a împiedicat retrogradarea. Și soarta clubului istoric nu sa schimbat până când Bill Shankly a sosit în conducerea tehnică în decembrie 1952.

O Shankly a creat două echipe legendare în perioada de până la 1960 1974, asigurând o întoarcere la timp mare si campionate de sezon 3 1963-64, 1965-66 și 1972-73. Între timp, Shankly a fost responsabil pentru celebrul grup "Boot Room Boys", care a stat la baza unui viitor banc dinastii Liverpool: Bob Paisley, Joe Fagan, Roy Evans. Care, impreuna cu Ronnie Moran, Tom Saunders, Reuben Bennett, a jucat un rol important în succesele experimentate de club până la 1990.

BOB PAISLEY ȘI RED ÎN EUROPAâ € <

Asistentul lui Shankly din 60, Bob Paisley, a preluat în mod necesar conducerea conducerii tehnice după demisia lui Shankly din vara lui 1974. A urmat o perioadă fără precedent de triumfuri, cu Anfield transformându-se într-o cetate. În timp ce monopolul campionatului la începutul anului 80 bogăta cabinetul de trofee al clubului. Dar succesele europene au dat recunoaștere internațională Liverpool.

Shankly a dus la Liverpool, în Europa, în 1964, a fost aproape de a câștiga Cupa Cupelor în 1966, și a câștigat Cupa UEFA în 1972-73.
Paisley a învățat din aceste căi și a condus clubul să cucerească o altă cupă UEFA 1975-76. Pentru a ridica 1976-77 chiar mai mare, câștigând Cupa de campionat. Jucând spectaculos de fotbal, el a fost amintit pentru trimestrul final împotriva St Etienne. Super Cupa a fost cucerită de 2 Champions Cup, 1977-78 și 1980-81.

JOE FAGAN, GERARD HOULLIER ȘI TREMBLâ € <

Joe Fagan, care a reușit să Paisley în 1983, a continuat succesele sale și a condus Liverpool să câștige primul tremurul real în istoria fotbalului englez, a câștigat a patra Champions League, liga engleză și sezonul Ligii Cupa 1983-84. Un rezultat obținut doar de echipa Manchester United și Gerard Houllier de la 2000-2001. Din păcate, Joe Fagan a părăsit terenul după evenimentele tragice din Hazel și niciodată nu a câștigat recunoaștere dincolo de club, care a meritat, fără îndoială.

Liverpool, ca și restul echipelor englezești, a fost forțat să rămână în afara competițiilor europene după Hazel. Și "magia" părea să fi fost pierdută pentru LFC când sa întors în final la scena europeană. Totuși, acest lucru sa schimbat în mai 2001, atunci când Liverpool a eliminat Olympiakos, romii, Porto și Barcelona, ​​pentru a câștiga al treilea Cupa UEFA într-un final de palpitant împotriva Deportivo Alaves. "Houllier Armada" a trimis mesajul că dormit (deși temporar) Red Giant a trezit ...

CALEA MAGICĂ RAFAâ € <

Rafa Benitez a venit la Anfield în vara lui 2004, cu reluarea sa în Spania fiind invidioasă de multe echipe mari.

El nu și-a negat reputația de fan al fotbalului european, conducând Liverpool într-o călătorie magică către finala Ligii Campionilor. Răsturnând 3-0 pe cheltuiala ei de la Milano. Milioane de cuvinte au fost scrise despre „miracolul Istanbul“, „cel mai bun joc vreodată“ și „6 de minute de nebunie“, în timpul căreia Liverpool au marcat gol 3 împotriva cea mai bună apărare din lume. Cu Jerzy Dudek pentru a evita lovitura de pedeapsă a lui Schevchenko - unul dintre cei mai buni jucători la acea dată.
Ca și cum acest lucru nu sa întâmplat, Liverpool a preluat Super Cupul în Monaco 3 luni mai târziu. Și, în mod similar cu cel al orașului Istanbul, a câștigat Cupa FA împotriva lui 2006 împotriva West Ham.

LIVERPOOL: ASOCIAȚIA ȘI FOTBALULâ € <

Legăturile dintre grup și fanii sunt legendare. Îmbunătățită de Bill Shankly, care a purtat inscripția "Acesta este Anfield" pe trapă și ia cerut KOP să-și ridice pulsul pentru a împinge jucătorii spre succes.

Clubul are propria sa "cota" în tragediile de fotbal. Cu episoadele tragice din fani 1985 și 96 ale lui Haizel, 1989, de la moartea lui XNUMX, la stadionul Hillsborough din Sheffield.
Imnul grupului „Niciodata nu vei merge singur“, cântat în tribune de la începutul anilor „60 (atunci când Gary Marsden de la Liverpool, pus în scenă topurile muzicale) a rămas pentru totdeauna indelebil gravată în istoria clubului de pe Memorial care a urmat aceste tragedii.

Cântecul YNWA a devenit parte a emblemei clubului și este un ritual necesar înainte de fiecare meci, care este similar cu oriunde în lume.
La Istanbul, în timp ce echipa luptat să stea pe picioarele sale, după conducerea cu 3-0 luate de Milano, fanii cântat într-un mod care a cauzat pielea de gaina. Și nu sunt mulți care atribuie răsturnarea incredibilă acestei expresii puternice de solidaritate și susținere.

Trofeeâ € <

18 Campionatul Angliei
5 Championship Cups Europe
3 Super Caps
Cupa UEFA 3
7 Cupa Angliei
Cupa Ligii 7
9 Shield Charity
[/ media] [/ LEFT]

alen19_86

New Member
17 Sep 2013
4
0
0
Răspuns: ISTORIA LIVERPOOLULUI

favorit, deși a fost dezamăgitor pentru noi anul trecut
Ultima editare de administrator:

Galvatron

interzis
21 Jan 2013
2,098
1,746
0
42

Este istoria Liverpool?: ochi:

dincolo de ciumă un grup de bucurie este altul ........
un ha ha ha ha ha înregistrat pentru o luptă, astfel încât să-l scris? dacă nu începi nici măcar nu am intrat

buna dimineata (cu dificultate)

Nikitas

New Member
9 Nov 2005
16,083
8,536
0
Unde vă plac cu voi și cu tine

un ha ha ha ha ha înregistrat pentru o luptă, astfel încât să-l scris? dacă nu începi nici măcar nu am intrat

buna dimineata (cu dificultate)
Mă gândesc la Liverpool fără nimic. în liga engleză în care îmi place, pentru că are o autenticitate, dar până acolo nu acceptă nici omada.i aproape vremea de kamia.kata îmi place echipa engleză Chelsea Mourinho Arsenal, deoarece are un proiect frumos -sevomai Manchester, dar asa there- și îi place și de ce oraș mankastor portar vechi a fost juca medic și pidage general ALL, dar nu și cu privire la orice grup.

Mai mult decât atât, cu excepția PANATHINAIKOS (pentru cei care nu știu spun eu) este sprijinit în Europa la Juventus de la copil mic (deși se consideră că Milano este grup mai frumos din grupul de mou- inimii și îi place și fotbal BARCELONA, deoarece uneori a plecat ștampila ei pe fotbalul european și pentru că a jucat a treia castă.
  • ca
reacţii: Okoński

Nikitas

New Member
9 Nov 2005
16,083
8,536
0

Mă gândesc la Liverpool fără nimic. în liga engleză în care îmi place, pentru că are o autenticitate, dar până acolo nu acceptă nici omada.i aproape vremea de kamia.kata îmi place echipa engleză Chelsea Mourinho Arsenal, deoarece are un proiect frumos -sevomai Manchester, dar asa there- și îi place și de ce oraș mankastor portar vechi a fost juca medic și pidage general ALL, dar nu și cu privire la orice grup.

Mai mult decât atât, cu excepția PANATHINAIKOS (pentru cei care nu știu spun eu) este sprijinit în Europa la Juventus de la copil mic (deși se consideră că Milano este grup mai frumos din grupul de mou- inimii și îi place și fotbal BARCELONA, deoarece uneori a plecat ștampila ei pe fotbalul european și pentru că a jucat a treia castă.

să mă întorc la campionatul englez, dacă văd un joc în limba engleză, voi alege acel moment - și pentru "gogo" - pe care îl voi susține și de obicei va fi cel mai slab.
  • ca
reacţii: venoss

venoss

Membru bine-cunoscute
14 Jan 2011
8,177
6,929
113

Sunt de acord cu toții, cu excepția punctului pe care îl numiți panathic, pentru că nu sunt ... : twis: în limba spaniolă îi place și ...

Nikitas

New Member
9 Nov 2005
16,083
8,536
0

Sunt de acord cu toții, cu excepția momentuluiSunt un sărac, pentru că nu sunt.. : twis: în limba spaniolă îi place și ...
și Real periodic de metri arese.palia a fost jucat bala.vevaia frumos pentru a se potrivi Real Barcelona, ​​am fost întotdeauna Barcelona -A fost mai slab Cele mai vechi împotriva kairous- dar conexiunea Frank-numita m răsfățat și a fost întotdeauna bartsa.pitsirikas poli Am crezut că o parte din castele se joacă: twis:
baschet mono hrănite respect absolut la Real si mai vechi vise ale vor depăși europene, am acum a părăsit acest vis-deși anul trecut am osfp a dat speranțe după ce a fost tăiat în jos un european, dar având în vedere starea echipei mele acum visul este dificil.

Panathinaikos ceea ce nu sunt, cu toate acestea, atunci când s-au întâlnit pentru prima dată în masampouka, astfel încât să POLITE văzut în poziție verticală și care impun pentru Panathinaikos în perasa.skeftomoun Lăsând Venus atât un tip frumos și olimpic ethos ts ts: ochi:
Ultima editare:
  • ca

venoss

Membru bine-cunoscute
14 Jan 2011
8,177
6,929
113

Panathinaikos ceea ce nu sunt, cu toate acestea, atunci când s-au întâlnit pentru prima dată în masampouka, astfel încât să POLITE văzut în poziție verticală și care impun pentru Panathinaikos în perasa.skeftomoun Lăsând Venus atât un tip frumos și olimpic ethos ts ts: ochi:
Toți avem negațiile noastre ...
: twis:
Cu toate acestea, vă mulțumesc pentru cuvintele voastre bune
: semn:
Vom face schimb de favoare acum.
Acest dressing-board este minunat!
: twis: : twis: : twis:
  • ca
reacţii: Nikitas

Nikitas

New Member
9 Nov 2005
16,083
8,536
0

Toți avem negațiile noastre ...
: twis:
Cu toate acestea, vă mulțumesc pentru cuvintele voastre bune
: semn:
Vom face schimb de favoare acum.
Acest dressing-board este minunat!
: twis: : twis: : twis:
Totul în zona gonflabilă a fost bun pentru nivelul bun, chiar și după tastaturile "homerice". Și sunt mai rău decât să fii olimpic.: twis: și Olympiakos și de la vulcan.

cel puțin ești de la omul onorat pe care de obicei nu-l prind
U, așa că pictorii nu înțeleg greșit logo-urile pe care le fac
  • ca

Predictii

• 19: 30
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Darmstadt - Greuther Firth
  • 21: 30
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Freiburg - Leverkusen
    • Nu există astăzi emisiuni de baschet