Coronavirus, care este adevărul?

cosmicsports

Membru bine-cunoscute
30 IOL 2010
3,247
1,252
113
Sunt puțin confuz cu statisticile coronavirusului.
În momentul de față suntem cu toții în carantină la care aderăm, desigur, și cred, de asemenea, că măsurile pentru limitarea traficului inutil al cetățenilor ar trebui să fie mai stricte. Cu siguranță, în primele zile între închiderea magazinelor și interzicerea (semi) a traficului, am văzut scene de o frumusețe infinită, pe plaje și pe băncile pe care le-au plăcut diverse tipuri de burghezi cu zece oameni. Acum avem ... instalațiile sanitare.
Deci, cred că măsura trebuie automatizată după cum urmează:
Cu fiecare cerere de ieșire, ne vor trimite un sms sau un cod de e-mail, pe care va trebui să îl păstrăm cu noi la ieșire, iar ofițerul de poliție care ne va opri pe drum, putând verifica validitatea codului respectiv, precum și identitatea noastră.
Codul ar trebui să fie valabil pentru o jumătate de oră pentru cumpărături simple și pentru ore mai lungi, dacă am afirmat ceva mai grav, cum ar fi să mergem la spital.
Pentru ca angajații să aibă coduri mai lungi și, desigur, polițiștii înșiși să aibă propriul lor cod, care se va aplica atâta timp cât sunt în funcțiune. Distanța de la locul de reședință al fiecărei persoane va fi, de asemenea, determinată. 500 de metri - și pentru lucrătorii pe un traseu specific.

Întrebările mele acum sunt:
La 31 martie, avem 1200 de cazuri și 45 de decese, adică 3.5%. Deci, de când ni s-a spus - încă din epoca chineză - că rata mortalității globale este de 3.5%, înseamnă că cel puțin avem încă o sută de cazuri în continuare. Așadar, aproape ne desfășurăm în Grecia, sau probabil că suntem pe un bun mod de a descărca.
Cum aș defini dezlegarea? Aș susține că nu avem virus, deoarece focarele zilnice depistate sunt zero, plus o perioadă standard de carantină de 14 zile (dar nu și pentru contactele de peste mări, deoarece tot avem un drum lung de parcurs).
Dar, de asemenea, ni se spune că cele 1200 de cazuri sunt cele înregistrate în spitale și că sunt zece acolo, care primesc tratament la domiciliu sau se află într-o stare precoce. Nu cred acest lucru, dar dacă cred, atunci rata mortalității este de 3.5% și nu de 3.5%. Deci coronavirusul este doar o simplă gripă, dar specificul se răspândește mai repede decât doar gripa.
Ce se aplică ambelor?
Nu știu și ceea ce este în interesul nostru este adevărul. Câteva cazuri cu o șansă de a muri de 3.5% sau multe cu o șansă de a muri de 3.5%?

Într-un program de statistici pe care l-am folosit am setat următorii parametri:
În fiecare contact strâns, probabilitatea de transmisie este de 50% dacă unul este purtător, iar celălalt nu. Durata de viață a purtătorului periculos este de 5 zile, deoarece după 5 zile manifestă simptome și fie îl pune în spital, fie se izolează. Timpul dintre contactele apropiate este o variabilă.
Deci, dacă timpul dintre contacte este în medie de aproximativ 1 oră, atunci intrați, toată lumea se blochează. Acest lucru ar fi dacă nu am fi în stare să înțelegem nimic (decât dacă am fi ființe inteligente), dacă statul nu ar lua nicio măsură, etc. Acum măresc acest timp mediu și constat că rata de propagare scade sub 1 și, astfel, pentru a avea o secvență descendentă, ar trebui să dureze cel puțin 1/72 ore. Practic 1/48 ore sau mai puțin, deoarece dormim deja.
Nu văd motivul pentru care nu am realizat acest lucru cu toate măsurile luate, dar se pare că există și alți factori care complică situația.
Una este răspândirea suprafețelor contaminate, iar alta este „focarul familiei”. Fiecare purtător asimptomatic va locui cu o familie și, în medie, fiecare familie are 3 - 4 membri. Nu puteți împărți familiile de purtători asimptomatici, astfel încât fiecare dintre ei se lipește de 3 până la 4 de mână.
Membrii familiei sale pot, de asemenea, să fie dificili, dar dificili. Acest fenomen al „focarelor familiale” nu înseamnă că se pierde controlul, dar extinde oarecum situația.

Predictii

• 21: 30
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Stuttgart - Hamburg
    • Nu există astăzi emisiuni de baschet
    • Nu există emisii sportive din alte sporturi astăzi

Ziua de naștere de astăzi

Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
    cosmicsports Forum Bot: Cosmicsports a lansat un nou subiect intitulat „De ce pierdem în fotbal ...