Cipru - lege strictă a jocurilor de noroc - evoluții și în Grecia

cosmicsports

Membru bine-cunoscute
30 IOL 2010
3,835
1,451
113
Articolul de astăzi de pe site-ul de curse cosmicway.net:

Cipru - lege strictă a jocurilor de noroc - sunt așteptate evoluții și în Grecia

În aceste zile, guvernul cipriot promovează un proiect de lege foarte strict pentru jocurile de noroc. Citiți despre asta aici:

Proiectul de lege interzice pariurile electronice Cipru | KATHIMERINI, kathimerini.com.cy

Cyprus Daily la care vă referim, precizează că jocurile online vor fi interzise dacă furnizorul lor nu obține o licență specială de la stat, ceea ce înseamnă desigur impozitare.
Acest proiect de lege se află în prezent în fazele finale ale prelucrării sale pentru a confirma compatibilitatea sa cu dreptul comunitar în întreaga gamă a prevederilor cuprinse în acesta. Cu toate acestea, există și detalii tehnice care nu sunt complet clare pentru utilizatorii de internet.

Adoptarea unor astfel de legi în țările europene a început la începutul anului 2010. Franța, Danemarca și acum Cipru.
Motivul din spatele acestor legi nu mai este interzicerea completă a tuturor pariurilor monopolizate non-statale, ci mai degrabă impunerea de taxe transfrontaliere, care pentru noi, jucătorii, desigur, face exact la fel. Pentru angajații organizațiilor de monopol pot apărea și alte probleme, dar pentru jucător este același lucru, monopol sau taxă transfrontalieră.

Țările europene sunt împărțite în două grupuri. Cei care „pariu la export” precum Anglia și susțin companiile de internet și cei care nu fac și ca urmare vor să limiteze „importul”. Acestea din urmă, cu această ușoară abatere de la politica lor anterioară, sunt în prezent mai sincronizate cu dreptul comunitar și, prin urmare, pot legifera.
Utilizatorii acestor servicii, adică jucătorii, nu sunt deloc mulțumiți de aceste evoluții. Ei vor pierde cotele bune și „profilul progresist” arătat de companii precum schimburile betfair, betdaq va fi un lucru din trecut.
Dar au fost teribil de dezorganizați în toți acești ani și nimeni nu i-a ajutat să-și formuleze opiniile. În mod firesc, centrele de decizie le-au dorit departe.
Jocurile de noroc pe internet nu au fost niciodată un peisaj idilic, dar au fost cu siguranță ordine de mărime mai bune decât monopolul de stat al oricărei țări.
Ceva similar este de așteptat să se întâmple acum în Grecia. Cuțitele sunt ascuțite!
Din punctul de vedere al jucătorului, însă, nu ar fi o abordare rezonabilă să ceri „gratuit pentru toți” aici și acum. N-ar fi fost o abordare rezonabilă să o ceri nici în 2004-2005 când, o vreme, monopolurile erau pe ultima linie de apărare (adică să „supraviețuiască” și să meargă la contraatac).

Nu am putea pretinde că statul nu are dreptul să ia taxe din pariuri și ar fi o prostie să argumentăm așa.
Desigur, indiferent de ceea ce sprijinim, centrele de decizie nu ne recunosc, dar, în ciuda acestui fapt, vom încerca să vorbim cu vocea rațiunii.
Din cercurile Ministerului de Finanțe se scurge că nu numai că internetul va fi adus sub control, ci și asta în măsura în care controlul său se dovedește a fi eficient, va permite și impozitarea în continuare a Hellinikon !!
După această logică vom fi într-o soartă mai rea chiar și decât țările care s-au îndreptat recent în direcția limitării pariurilor online, precum Franța și, din 2008, Italia.
Cu siguranță nu va fi un bumerang pentru guvernul PASOK dacă va fi adoptată o astfel de poziție dură.
Cel mai corect pentru toată lumea este:

"cele mai bune prețuri din Grecia - străini în modul de negociere"

Am susținut întotdeauna acest lucru, pentru că, desigur, spre deosebire de majoritatea celorlalți, știam că aici se va termina acest caz.
Dacă guvernul și partidele nu adoptă propunerea noastră, ci merg în direcția celei mai dure politici anti-popor, desigur că se vor juca cu focul.
Nu sunt puțini cei care vor pleca ca clienți, deoarece de data aceasta statul nu doar îi va chema la cursuri, ci îi va umili într-un mod deosebit de crud. Vor încerca să găsească căi de ieșire în orice mod pot.
Sperăm că rațiunea va prevala.

Cum poți ajuta:

- Scrie-i deputatului tău chiar acum.
- Scrie la Guvernul Deschis | www.opengov.gr, (daca se deschide o discutie pe aceasta tema).
- Scrieți către PASOK, Noua Democrație.
- Scrie la OPAP - ODIE.

De ce ar trebui să ajuți:

Trebuie să ajuți pentru că grebla te va da afară din joc, pe care vrei să-l joci și e hobby-ul tău. Poate cineva nou va ocupa scaunul tau la agentia de cartier si agentul tau nu va fi prea suparat, dar vei fi jefuit si vei fi uitat!
Dacă nu faci ceva pentru a ajuta situația acum.
În niciun caz nu ne confruntăm cu interesul național bine intenționat.
 
Ultima editare:
Re: Cipru - proiect de lege strict pentru jocuri de noroc - evoluții și în Grecia

Ceea ce scrie că „se dau permisiuni – se deschide piața” este un fals.
Bineînțeles că este adevărat opusul - piața se închide!

Trebuie să știți că până acum pariurile online sunt complet legale în Grecia, pentru uz personal.
Η transfer suma de bani către o terță parte din zona Greciei este ceea ce este interzis și toate procesele care au avut loc au avut loc din acest motiv.
Cu ultimele legi s-ar putea să fie altfel.

Cred că editorialistul de mai sus are dreptate, întotdeauna în cadrul setului comun de percepții care există la noi în materie.
 
Re: Cipru - proiect de lege strict pentru jocuri de noroc - evoluții și în Grecia

Troica și memorandumul nu cer eliberarea monopolului jocurilor de noroc și deschiderea pieței pentru creșterea competitivității? Sau doar unde îi place lui Jeffrey?
 
  • Aprecieri
reacţii: SAKHS
Re: Cipru - proiect de lege strict pentru jocuri de noroc - evoluții și în Grecia

Troica și memorandumul nu cer eliberarea monopolului jocurilor de noroc și deschiderea pieței pentru creșterea competitivității? Sau doar unde îi place lui Jeffrey?

Nu vorbesc (și) cu troica!
Ceea ce știu este că unele decizii ale Curților Europene au fost în favoarea organismelor guvernamentale reclamante în 2009 (Portugalia - judecător grec!) și 2010 (Suedia).
Au făcut și o mică întorsătură „bine, nu avem monopol, dar să taxăm”.
Acesta din urmă ni se prezintă acum ca o deschidere a pieței, dar bineînțeles că nu este.

Agenții OPAP plâng și plâng pentru că cu contractul pe care îl au acum nu pot lucra în numele unei alte companii și, de asemenea, pentru că ar putea deschide magazine concurente în cartierul lor în viitor. Ne-au luat urechile. Compatizez sincer și sper că problema lor va fi rezolvată în cel mai favorabil mod, dar nu văd unde și cum este aceasta problema societății grecești și mai precis de ce ne privește pe noi, clienții.

Există statutul betfair Italia, care a găsit o cale cu guvernul italian și operează cu licență.
Nu știu cât a costat betfair să obțină această licență, dar știu că funcționează ca o casă de pariuri și nu ca o bursă. Și randamentele sunt mai mici decât cele ale bursei dar randamente destul de bune pe baza standardelor altor companii cunoscute și bineînțeles cu kilometri mai bune decât ale noastre ale OPAP. Puteți verifica acest lucru și comenta.

Deci, dacă trebuie făcut ceva, cred că logica spune să ne oferim ceva mai bun și apoi să ne cerem „legalitatea”. Și să nu ne ducem și mai înapoi, desigur, așa cum cer vocile cele mai dure (s.b. „dacă iau măsurile, să plictisim și mai mult opapakids-caii de curse ai Greciei” !!!!).

Dar de ce să nu mergi într-o direcție mai progresivă ci să mergi spre regimul de restricții, greu sau mai blând dur.
În opinia mea, motivele sunt acum istorice și se datorează în mare măsură faptului că am fost mereu dezorganizați. Serviciile juridice ale caselor de pariuri (Bwin-Hill et al) au vorbit în numele nostru, dar nu am apărut niciodată noi înșine, pe forumurile oficiale.

În Grecia, singurul jurnalist care a reușit să-și tragă nasul de câteva ori la televizor și să facă apărare a fost Anastasiou (valuebet.gr).
Nu toți suntem 100% de acord cu Anastasiou, dar cred că suntem într-un procent mare. OPA. s-a descurcat bine cu unele canale TV și a reușit să fie invitat, în timp ce altele nu au reușit.
Ideea este că, desigur, după un timp l-au tăiat și el.
Desigur, în aceleași programe de televiziune îi vedem cu aviditate pe opapakid, uneori flancați de membri cu barbă ai K.K. care cer ca totul să fie interzis, dar și de către adepții diverselor secte (mormonii etc.).
 
Ultima editare:

Predictii

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • PAS Lamia - PAOK
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Aris - Olympiacos
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Monaco - Lille
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Lorient - Paris Saint Germain
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • AEK - Panathinaikos
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Club Brugge - Genk
  • 21:30
    Știri Novasports
    • Anderlecht - Cercul Brugge
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Lupii - Bournemouth
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ajax - Excelsior
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Atalanta - Fiorentina
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Marsilia - Nis
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Manchester City - Sheffield United
  • 22:00
    Start Novasports
    • Crystal Palace - Newcastle
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Everton - Liverpool
  • Mâine 25-04-2024
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Independiente del Valle - Palmeiras
  • 16:00
    Steaua Greciei Centrale
    • Esperos Lamias - AE Psychikos
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Monaco - Fenerbahce
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Barcelona - Olympiacos
  • Mâine 25-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Boston Celtics - Miami Heat
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Ertzan Ertzan:
    Tavernicul a spus că dacă nu mergi în Final Four, nu va fi în echipă anul viitor. Bine, știm cât de nebun este, sper că ai aflat și tu. Pierzi meciul, jucătorii sunt îngrijorați, îi arunci și tu mingea „e vina ta” și încarci mai multă presiune
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA a spus:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
    În cupa Milko? : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Probabil nu ai prins bine.. a spus-o pentru a-si arata increderea in echipa si cat de sigur este ca va trece de Maccabi....
  • PANATHA PANATHA:
    Ioannidis marcând azi împotriva AEK @3.80...excelent!!
  • Ertzan Ertzan:
    Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating
  • PANATHA PANATHA:
    Aris - Olympiacos 0-0 in minutul 27....cred ca va fi gol in prima repriza....Peste 0,5 @1.80 si pentru risc mai mare
    peste 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    în mod normal ar trebui să fie deja 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    În Cipru scrie Karmiotissa Pano Polemidion - Othellos Athianou 6-6....... în timp ce în minutul 48 scorul era 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ercan speră că Ataman va pleca pentru a nu-l mai răni: twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Ce ne poate spune numărul? Am văzut antrenori analizând fazele care au fost făcute în greșelile de joc și ce ar fi trebuit să se facă cu acest număr au analizat fazele cărora ar fi trebuit să li se acorde fault.
  • PANATHA PANATHA:
    Ce a pierdut Olympiacos...
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA CAMPIONATULUI IFC#20 (27-28/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    Goumas din Turcia este un zeibeki drăguț : smk1:
  • animusbet animusbet:
    Pantofii pe care ni-i dai
  • Ertzan Ertzan:
    Da, v-am dat ca antrenor și pe Mourinho din Turcia
  • Ertzan Ertzan:
    În cele din urmă, unele au devenit anexe ale altora dacă vrei să spui la mine aaaaan te referi la mine : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Echipa noastră își propune să marcheze goluri în primul sfert...
  • Ertzan Ertzan:
    Ce dracu mănâncă Monaco ăsta?
  • PANATHA PANATHA:
    Astăzi am aflat campioana din acest an...
  • Ertzan Ertzan:
    le-ai dat, deși în 27 penalty-ul ratat ar fi putut schimba oarecum lucrurile
  • Ertzan Ertzan:
    Bartsokas pe tejghea urează de acum înainte Paște Fericit
  • PANATHA PANATHA:
    Bartzokas va câștiga meciul...
  • Ertzan Ertzan:
    vei veni : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Desigur....
  • Ertzan Ertzan:
    Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1:
    Ertzan Ertzan: Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1: