O întrebare foarte simplă, foarte serioasă.

Giorgakis a spus:
Și mai precis, deoarece șansele sunt scoase de case de pariuri, fiecare dintre ele reprezintă șansa dată de carte de a verifica punctul. Modul în care se face acest lucru este un întreg proces care implică personal întreg de diferite tipuri de producători de ciudate (nu cred că ați crezut că dolarul stătea în jur cu cafeaua lui - sau ceaiul în funcție de ocazie - și care spunea „să punem atât aici, cât și acolo” ?). Dar aceasta este o altă discuție care oricum nu interesează direct jucătorul. Ideea este că fiecare performanță reflectă o probabilitate. De exemplu, într-un meci în care cotele pentru 1X2 sunt, respectiv, 1.90-3.10-3.20, cotele pentru fiecare punct sunt calculate după cum urmează:

Probabilitate pentru as: 100 / 1.90 = 52,6%
Șansa unei remize: 100 / 3.10 = 32,3%
Probabilitate pentru dublu: 100 / 3.20 = 31,3%

Îmi dai voie să nu fiu de acord asupra acestui punct, prietene Giorgakis? : semn:

Cotele oferite de carte nu reflectă șansele pe care le oferă verificarea unui punct.

Procesul este mult mai complicat de atât. Și voi încerca să vă explic la ce mă refer pe scurt și dacă doriți, vom face o analiză mai extinsă mai târziu.

Unul dintre cei mai importanți factori pe care o primește o carte atunci când returnează cote, după evaluarea șanselor ca fiecare punct să fie verificat, sunt pariurile pe care se așteaptă să le obțină în fiecare punct. Un fapt care afectează foarte mult performanța care va rezulta în cele din urmă.

Așadar, de cele mai multe ori în așa-numitele pariuri directe (1-X-2) vedem „echipele mari”, care sunt suporturile preferate ale „masei”, oferite la cote mai mici decât cele normale. Astfel încât, în cazul în care victoriile lor sunt verificate, sumele pe care dolarii vor fi rugați să le plătească vor fi mai mici.

În punctul de răspândire acum, cartea are un alt obiectiv. Și el trebuie să plaseze linia în așa fel încât pariurile să fie împărțite între cele două puncte.
Situația ideală pentru carte ar fi „împărțirea” jucătorilor într-o asemenea măsură încât pariurile să fie exact egale în cele două puncte. În esență, face un „pariu sigur” pentru el însuși! : ochi:
 
„Așa că de cele mai multe ori în așa-numitele pariuri directe (1-X-2) vedem„ echipele mari ”, care sunt pilonii„ masei ”, fiind date la cote mai mici decât cele normale. Deci, dacă victoriile lor sunt verificate, sumele pe care vi se va cere să le plătească pentru a fi mai mici. " Dragă daglashen, deși un începător cu tot respectul și cu toate șansele de a greși, nu pot decât să nu fiu de acord cu ceea ce spui. Am obținut cote istorice de pe un site web pentru cele mai mari ligi din Europa din ultimii ani și am încercat să verific acest lucru în excel. Și nu se aplică. Am făcut un pariu orb pe toate marile echipe de „recuzită” pe ligă, iar procentul de pierderi este același cu celelalte echipe, la fel ca rake-ul. Și confirmă ceea ce am spus la început, că ei ne au în mână, pentru că dacă sunt casă de pariuri, cred că este un mit că încerc să „împart” publicul și să am pariuri egale pe pariu. De ce; Dacă am bani egali (proporțional) la fiecare punct de 1x2, sau 12 în handicap, atunci câștig cu siguranță cu un procent egal cu rake-ul din handicap și egal cu dublul rake-ului în 1x2. Dar dacă am calculat corect șansele, șansele fiecărui meci, atunci nu trebuie să echilibrez banii, deoarece am un buget suficient de mare pentru a-mi plăti pierderile. De exemplu, dacă un eveniment preferat se întâmplă cu 65%, iar casa de pariuri spune că el scade cu 2% și calculează că se întâmplă 63% o sută, adaugă 8% la greblă și ne face 71%, așa că îl dă la cota de 1.41. Spuneți că toată lumea pariază pe asta și pe nimeni pe tejghea și nu își echilibrează banii. În 1000 de jocuri la 650, el va pierde și va plăti 650 * 0.41 * 1 (un punct pe pariu) = 266.5, dar se va poticni, 1000-650 = 350, deci câștigă +83.5 puncte de pariu, fără să-i pese să echilibreze banii, numai calculând corect șansele (care din nou aici, în exemplu, a scăzut cu 2%) și având airbag-ul rake. Singurul caz pe care l-ar pierde a fost dacă ar scădea cu 9% sau mai mult dintr-o sută, așa că nici măcar o greblă nu l-ar asigura. Același lucru este valabil și pentru handicap, sau spread spread (nu este cazul;) cum spui. Nu sunt de acord că, în mod ideal, este în interesul său să împartă jucătorii, dar nu până la punctul în care va da o evaluare greșită în favoarea jucătorului, pentru că atunci cei care vor realiza acest lucru îl vor aduce în genunchi. Adică, pentru fiecare meci de baschet la -4 iau pariuri unilaterale, este în interesul meu să fac -6 și să obțin câștiguri, dar dacă la -7 o parte a pariului capătă valoare obiectivă de joc, chiar dacă -7 împarte în continuare mai mult majoritatea și, prin urmare, un profit mai securizat, nu pot paria, deoarece o parte din jucătorii mai informați vor lua partea care are valoare și mă va sfâșia. Poate că este ignoranța începătorului, dar pentru mine ceea ce spun mi se pare foarte logic ... Pralque.
 
Aș vrea ca toți „începătorii” să fie ca tine pralque ... : ochi:
Continuă să cauți și ești pe o cale foarte bună! : bravo:


În acest caz acum, în cazul nostru ...
În primul rând, nu pretind că sunt „infailibil”, ci doar îmi exprim opiniile cu privire la acest subiect. În acest caz, obiecțiile mele față de modul în care o carte scoate la iveală șansele.

Pentru 1-X-2 și performanța subestimată a favoritelor în majoritatea cazurilor, despre care am menționat, nu am vorbit despre o rată a pierderilor. Dar pentru banii pe care cartea va fi rugați să-i plătească, știind că oricum va primi o sumă mare de pariuri pe așa-numitele „echipe mari”.

Deci, când de ex. performanța obiectivă a asului (cu rake inclus) în Real Madrid-Sociedad ar trebui să fie de 1.70. Apoi, cartea va scădea cel mai probabil, să zicem, cota la 1.65.
Știind că masele vor paria în numele lui Real și dacă vine asul, el va plăti mai puțin decât ar plăti în primul caz.

În ceea ce privește Puncte Spread, nu ar trebui să vă imaginați diferențe uriașe care pot fi văzute de majoritatea jucătorilor. Adică +3.5 pentru ca o echipă să o facă +6.5. Pentru că atunci acest lucru îl va bumerang, deoarece echipa cu handicap va colecta pariurile pe acesta.
Jocul partajat este ceea ce pentru fiecare carte, va fi atât de dificil să decideți pe ce parte să pariați, încât, pe scurt, cartea va primi cât mai mult posibil atât echipa gazdă, cât și echipa în deplasare.

Într-un astfel de caz, chiar dacă câștigă toate favoritele (ceea ce este extrem de rar), atunci de la 1.91-1.91 sau 1.85-1.85 sau 1.95-1.95, cartea va plăti din pariurile pierdute câștigurile și va obține profitul sigur.
În timp ce în cel mai probabil (și normal) caz care sparge 1-2 mari favorite, atunci câștigurile sale vor fi multiple.

Cele de mai sus mi se par logice și mie! : semn:
 
Desigur, îți permit să nu fii de acord cu Daglashen. Numai în acest caz nu sunteți de acord cu mine. Dimpotrivă sunteți de acord!

Și asta pentru că puțin mai jos menționez în două cazuri exact ceea ce spui. De fapt, am subliniat-o în mod deliberat cu litere aldine.

Ghici că ai neglijat să citești întregul text ??? : surpriza:
(Glumesc, desigur.)

Giorgakis a spus:
Greșeli „deliberate” (când spun deliberat, mă refer la ele cazuri în care cartea caută cu un cal troian performanța - de obicei scăzută - pentru a atrage jucătorii într-un anumit punct, întrucât masa jucătorilor are capacitatea de a alege cu o conștiință comună, adică pe baza a ceea ce joacă mulți oameni și consideră cea mai mică performanță înseamnă, de asemenea, o probabilitate mai mare de verificare sau chiar că meciul este configurat și cartea o știe).


Giorgakis a spus:
Cărțile tind să supraestimeze șansele ca marii favoriți să câștige, deoarece așteaptă o cifră de afaceri mare de la masa jucătorilor și încearcă să se protejeze. Cărțile, știi, sunt interesate de masă, de 97% care pierde pe termen lung și nu de cifra de afaceri care va face 3% din „jucătorii deștepți”.
 
Giorgakis a spus:
Ghici că ai neglijat să citești întregul text ??? : surpriza:
(Glumesc, desigur.)

Da ... Pentru că am făcut multe lucruri deodată. : emb:

Mă bucur că suntem de acord.
Și cu atât mai mult când există o discuție constructivă! : semn:
 
Tot ceea ce include matematica (inclusiv teoria probabilității - metoda scării / zonei) este un domeniu de case de pariuri ...

Faptul că este jucat pe scară largă și că fondurile mari se bazează pe acesta are o mare probabilitate de „modificare” sau „influență” de către centre puternice care au un interes direct.

Pariul ca ruleta se face ca banca sau compania de pariuri să câștige cu câteva mici excepții (și pentru o perioadă scurtă de timp) - de exemplu, care confirmă regula.

Un vechi prieten a fost barman pe una dintre cele mai scumpe nave de croazieră din Caraibe și într-o călătorie a întâlnit un grupier care se juca în cazinoul NASSAU, grupierul a apreciat caracterul prietenului în timpul acelei călătorii și asta cu barmanul dinți niște bani pentru că trebuia să se căsătorească cu fiica sa în acel moment și lucrurile erau strâmte pentru el (care a făcut economii foarte grele) și apoi i-a oferit și i-a propus:

'' vei veni la următoarea călătorie la cazinou, vei păcăli puțin aici și colo, mai târziu vei veni la masa mea, nu mă vei saluta, vei juca o sumă mică într-un număr pe care îl vei pierde, veți juca unul mai mare în altul veți câștiga ... îl veți juca din nou într-un alt număr veți câștiga din nou, veți face puțină agitație din bucuria voastră, le veți ridica și veți pleca fără a lăsa bacșiș ... și nu vei mai înșela niciodată acolo ... "

Așa s-a întâmplat ... prietenul s-a dus și, așa cum fusese ghidat, a făcut-o ... a strâns o sumă mare în acea noapte (da, grupatorul a adus numerele de care avea nevoie !!) și de atunci nu a înșelat niciodată într-un cazinou, cu el și cu mine ....

De ce ți-am spus asta? pentru că și astăzi idioții s-au aplecat pe cazinouri și „speră” în diferite „sisteme” statistice etc și pierd proprietate ..... cu așa ceva în miniaturi se face la pariuri ... îți dăm 20-30 de euro și ei iau tu 100 ... îți mai dau 80 și ți-au mestecat 220 de dulciuri pentru tine ..... până la urmă iei creionul și pentru asta îți plângi banii ....

Îmi veți spune acum și ce facem EXECUTIV? îl tăiem sau putem avea și noi ceva noroc?

PENTRU BĂIEȚII MEI DACĂ SOSIȚI ȘI DESCHIDEȚI OCHII ...

Deci, să vedem acum ce putem face ...

urmărește ceea ce facem .... peste puțin timp
 
Facem următoarele:

mai întâi nu mergem să ne îmbogățim, ne jucăm din „surplus” și avem un hobby, stăm, râdem și ici și colo vorbim și mușcăm și ceva ...

la fel ca în ruletă nu „încețoșăm” culorile frumoase, numeroasele numere, „vocile” care sunt acum pentru negru și mic să vină în sfârșit !!
nici nu ne uităm la cifre ..... adică nu luăm în față ceea ce ne răspândește cartea (150 de meciuri) și ne estompăm acolo spunem, punem și asta, aruncăm pe celălalt, nu uităm că .... (aici dacă ne-ar vedea cartea ar fi sculptată ..) tot nu ne jucăm în fiecare zi .... Α Λ Λ Α:

alegem când vom juca ... studiem câteva jocuri și jucăm 1/2 din ele ... (am observat că am câștigat majoritatea banilor mei în jocurile de la jumătatea săptămânii - ceea ce pentru că a fost puțin am studiat mai mult și în liniște ..) căutând dacă putem avea o anumită acoperire (de exemplu, asiatice), pentru că dacă pierzi 100, reclamând 60, este foarte dificil atunci să le aduni ... în timp ce dacă ai jucat 100 în asiatică și ai merge pentru 40, cel puțin șansele ar fi fii alături de tine și ai pierde mai greu ... deci contează NU DOAR CE VEI CÂȘTIGA, ci și CÂT MAI MIC VOR PIERDE ... pentru că acesta este trucul de a ieși cu un semn pozitiv .... când pierzi greu ..

Nu-i împingem niciodată să vorbească .... este ca și cum ai juca ruletă rusă și nimeni nu a scăpat acolo .. ALEGEM MECIURILE CARE NU SUNT MULT DISCUTATE .... ÎNTREGUL EUROPEI NU JUCĂ LA ELOR .... ȘI CARTEA (ÎL PREDEAU IMBATABIL AȚI SPUNE) VEDEM ÎN STATISTICILE / FORMULARUL ETC.

REPET Pariul este o luptă împotriva și nu viteza ..... ESTE PENTRU COMANDĂ ȘI NU PENTRU ARMATELE TACTICE CU PERSONAL ...

În încheiere, vă voi spune ceva ce am făcut anul trecut și am câștigat niște bani (am evitat bătăi mari ..) ce a fost asta? Am fost la eurobet și am urmărit cele mai populare 10 jocuri .... le-a aruncat deoparte și nu le-am jucat niciodată ... dimpotrivă am studiat primele cinci și ici-colo am aruncat câteva jetoane în „lângă” standard puncte ... .tutestin după ce am văzut primele 5 și le-am studiat cu atenție, mi s-a părut să spunem milan-messina 1 (1,25) mai „incomod” acolo am pus 5 euro în x .... 7 afară din 10 am câștigat ... din primele 5 -6 jocuri „s-au rupt” în mod ciudat cel puțin 2-3 ... DACĂ Ceva spune că ..

Deci, cu viclenie, prudență, autocontrol, puțin studiu și metrou se poate câștiga pariul (nu se va îmbogăți niciodată) sau, în cel mai rău caz, va pierde foarte puțin după ce s-a distrat mult !!

Așa că lovește acolo unde nu te așteaptă și apoi ascunde-te până când îți alegi următorul hit .... nu te grăbi singur ...
 
"Pariul, la fel ca ruleta, este făcut pentru ca banca sau compania de pariuri să câștige, cu câteva mici (și pentru o scurtă perioadă de timp) excepții - de exemplu", care confirmă regula. " ruleta are 37 (sau 38 de numere în cazinourile americane cu 00) și plătește 36/1 pentru fiecare număr câștigat, adică 37/36, de fiecare dată când joci ai o pierdere dată de 2.7%, cu teoria elementară a probabilității, șansele de câștigător câștigător pe termen lung, este exact 0, pariul are o greutate, dar șansele jocurilor sunt altele decât clare și sunt, de asemenea, volatile. Dacă mai sunt idioți în 2006 care cred că vor câștiga la ruletă (adică sunt ...), ridic mâinile. Singurii care au câștigat au fost niște idioți din Iugoslavia care au folosit telefoane mobile modificate cu un software care a înregistrat mișcarea mingii atunci când a părăsit mâna crupierului (aceasta se numește semnătură, dealear) și bazată pe matematică și fizică superioare a prezis părtinire, influența infinitesimală pe care fiecare dealer a avut-o asupra anumitor numere. Acești băieți s-au dus la proces în Anglia și au câștigat pentru că regulile cazinoului spun că este interzis să facă orice care afectează cursul mingii, dar au susținut corect că nu l-au afectat cu sistemul lor, doar l-au înregistrat, și a câștigat procesul. (acum dacă băieții buni ai cazinoului îi așteptau în colț pentru a-i face negri în pădure, pe care îi așteptau cu siguranță, acest lucru nu a fost menționat). Nu este vorba doar despre ceea ce vorbim, ci este o poveste frumoasă. Opapul cu triade obligatorii oricum (până de curând asta este) și un rake de ordinul a 15%, adică 40% (!!!) în triade este de douăzeci (literal) mai rău decât ruleta, spuneți asta acum în agenție pentru cei săraci să-ți mănânce urechea. pralque. (cine a început și înțelege mai multe lucruri.)
 
polu endiaferon thema.
egw sumfwnw me ta proanaferthenta, alla ekei pentru pisteuw oti vasizete o book gia na thisaurisei einai sthn agnoia twn perisoterwn paixtwn.
parte ena polu aplo paradeigma: an enas agwnas pao-aek h osfp-pao einai duskolos sthn provlepsh parolo pou xseroume para polla stoixeia gia tis omades, fantasteite ena agwna inter-milan h milan juventus pou xseroume polu ligotera.
analogisteite posa lefta pontarontai se agwnes a, b agglias kai kati alla prwtathlimata sta opoia oi paixtes den gnwrizoun sxedon tipota kai perimenoun apo mia vathmologia na vgaloun apotelesma.
giayto prwtarxika prepei na kserete thn omada pentru pontarete ta lefta sas.

ayta.: semn:
 
Hercules a spus:
polu endiaferon thema.
egw sumfwnw me ta proanaferthenta, alla ekei pentru pisteuw oti vasizete o book gia na thisaurisei einai sthn agnoia twn perisoterwn paixtwn.
parte ena polu aplo paradeigma: an enas agwnas pao-aek h osfp-pao einai duskolos sthn provlepsh parolo pou xseroume para polla stoixeia gia tis omades, fantasteite ena agwna inter-milan h milan juventus pou xseroume polu ligotera.
analogisteite posa lefta pontarontai se agwnes a, b agglias kai kati alla prwtathlimata sta opoia oi paixtes den gnwrizoun sxedon tipota kai perimenoun apo mia vathmologia na vgaloun apotelesma.
giayto prwtarxika prepei na kserete thn omada pentru pontarete ta lefta sas.

ayta.: semn:

Cunoașterea echipei pentru care jucați este de obicei în favoarea dvs., dar poate fi și un motiv pentru a-i îmblânzi prost pe unii care „cred” că cunosc unele echipe. De exemplu, toată lumea crede că cunoaște echipele care joacă în Liga Campionilor destul de bine. Dar dacă aruncați o privire rapidă pe site-uri web sau pariuri de cunoscuți și prieteni, veți descoperi că majoritatea jucătorilor care au jucat acolo au mâncat găleți mari și motivul este simplu. Ei și-au supraestimat cunoștințele despre aceste grupuri. : semn:
 
Poate că cunoștințele lor au fost multe, dar nu suficiente și, cel mai important, nu mai bune decât cele ale coaliției buck + rake.
 
cine cunoaște bine unele echipe, nu înseamnă că va câștiga mereu.
dar previziunile sale corecte vor fi mult mai multe.
 
pralque a spus:
"Deci, pentru mine, jucătorul are un atu care, dacă este folosit corect, poate câștiga CARTEA. Ce armă este aceasta. Dar, desigur, MINTELE CURATE "
pralque a spus:


Atuul este ceva pe care unul îl are și celălalt nu are, adică avantajul în ceea ce privește ceva, așa că ceea ce spui nu rămâne valabil pentru că și casa de pariuri are o minte limpede, chiar dacă are. Apreciez foarte mult răspunsul dvs., dar nu vă referiți la ceea ce vă întreb, care este simplu și foarte specific. În calitate de casă de pariuri bazată pe metode statistice foarte dezvoltate științific, evaluez o potrivire și distribu șanse în rezultate, șanse corecte și am o marjă de eroare de 7%, prin ce mijloace mă veți câștiga? Ce înseamnă „criză” și „studiu” pentru că ați citit că el nu va juca înapoi și jumătate și că această echipă are atât de multe victorii și o astfel de formă, acestea sunt glumele, le are duble și triple înregistrate și verificate pe computere și are articole incluse în spectacol, iar celălalt este în agenție la un ziar și crede că le va primi?


Nu există nicio modalitate de a-l învinge pe BOOK în orice alt moment, prietenul meu, decât să aibă o sincronizare mai rapidă a informațiilor bune, adică să ai informații despre meciurile de la terți și să le joci înainte să reușească să reacționeze și, în al doilea rând, să te gândești să evaluezi articolele înainte de a paria.

Ce vreau să spun prin asta. Nu toată lumea are informații, dar mulți au. Vor fi câștigate pe termen lung și cu sume mari. Nu vorbesc despre informații servite de papagali. Acestea sunt date astfel încât mulți să piardă și câțiva câștigă. Puțin informații de tip papagal apar chiar acum și când jucătorul și-a pierdut moralul din cauza înfrângerilor. Este ca o injecție tonică a CĂRȚII către jucător pentru a-și ridica moralul și pentru a-l antrena ulterior. Scopul este ca jucătorul să piardă, dar să parieze în continuare.

Deci, jucătorul care nu are astfel de sfaturi trebuie să aibă o minte și o judecată clare. Ce vreau să spun. Ați spus că BOOK scoate șansele cu mintea limpede și cu toate celelalte arme de primă clasă la dispoziția sa (programe, directori etc.). Dar BETAKIAS are întotdeauna ultimul cuvânt. Totul depinde de el. Un betakia cu o minte limpede și o bună judecată în datele care există pentru fiecare meci are șanse foarte bune de a face o predicție corectă.
Faptul că BOOK aruncă știri false pe piață, mărește campionatele în acest scop. Pentru a estompa mintea jucătorilor. De asta se teme cel mai mult jucătorul cu judecată și organizare în jocul său.

Pe baza rake-ului și a celorlalte procente de deviere în favoarea CĂRȚILOR, jucătorul este un învins permanent. Singurele arme pe care le are sunt aceste două. Și pentru că nu toată lumea are informații, dar unii alții trebuie să pășească pe mintea limpede.

Ingredientele de bază pentru a avea o minte limpede sunt să pariați cât mai puține meciuri și să pariați pe baza organizării financiare.

Atunci ai șanse mari să câștigi CARTEA pe termen lung.

După părerea mea, nu există altă cale. Jucătorul nu poate bate CARTEA numeric (rake-deviații), ci doar pe baza predicției.
 
Ultima editare:
Voi repeta că pariurile nu sunt un joc de predicție, ci o cursă pentru evaluarea cotelor.

Și întrucât subiectul rake-ului a fost menționat foarte mult în ultimele postări, citez un alt text pe care l-am scris acum câțiva ani și este relevant, cu ce altceva? Cu grebla. Este scris pentru începători (nu în joc, ci în modul de gândire al jocului), dar tot mai mulți începători vor fi în jur și ar putea găsi util ceea ce citesc.


Ce este un greblă?


Fiecare carte obține beneficii monetare pe termen lung datorită imaturității și ignoranței care distinge marea masă de jucători. De fapt, de multe ori, el are grijă să le facă viața și mai dificilă, forțându-i să parieze cel puțin pe trei, patru și așa mai departe. Cu toate acestea, profitul din cele de mai sus nu este nici suficient, nici garantat pentru casele de pariuri omniprezente, deoarece acestea rămân în mod esențial dependente de rezultatul jocurilor. Deci, gândindu-se inteligent, au decis să obțină un profit constant, prin greblă. Rake-ul este procentul pe care îl reține cartea din pariurile pe care le acceptă, indiferent de rezultatul meciurilor.. Cu cât greul unei cărți este mai mic, cu atât devine mai interesant pentru jucători. Grebla, dacă vrem să o traducem pur și simplu în urechile jucătorului, este binecunoscutul „slicer of odds”.


Fiecare carte definește grebla în voie și singura ei limitare este concurența. Din acest motiv observăm un rake mai mic - și deci randamente mai mari - la marii dolari din străinătate (între 10-15%), unde concurența este mare și un rake mai mare în OPAP "nostru" (aproximativ 17-18%) care este un monopol în Grecia. Rake-ul nu diferă doar de la dolar la dolar, ci chiar și între diferitele sporturi pe care același dolar le oferă pentru pariuri. De exemplu, Gamebookers are un alt rake la jocurile de fotbal și altul la jocurile de baschet. Se întâmplă chiar ca un dolar să diferențieze grebla chiar și într-un singur sport. De exemplu, rake mai mare în liga italiană de fotbal și mai mic în campionatul portughez corespunzător. Motivul unei astfel de diferențieri este de obicei comercial.


Pentru a face înțelesul greblei mai ușor de înțeles pentru jucător și pentru carte, voi folosi câteva matematici simple. Să presupunem că George (jucător) și Miltos (jucător) decid să parieze pe aruncarea unei monede, pariând 100 de euro fiecare (câștigătorul primește 200, cel care pierde zero). Dar pentru că, pe de o parte, nu au o monedă pe ele și, pe de altă parte, nu au încredere unul în celălalt, se îndreaptă către Kostas (carte), care are o monedă și este, de asemenea, obiectiv. Dar Kostas, pentru timpul pe care îl va pierde, cere să scoată ceva din toată povestea. Acordul pe care îl propune stipulează că câștigătorul nu va primi banii săi plus banii celuilalt (adică pentru doi, deci cota de 2.00), dar va primi ceva mai puțin. De exemplu, cota de 1.80. Deci, stabilește randamentul „coroanei” la 1.80 și randamentul „literelor” la 1,80, deoarece ambele rezultate, după cum știm cu toții, sunt egale. Costas (carte) colectează 100 + 100 = 200 de euro de la cei doi jucători și aruncă moneda. Miltos care alesese „coroana” este mai norocos și predicția sa este verificată. Du-te .. deci casier și ești plătit 100X1.80 = 180 euro. Cei 20 de euro care lipsesc, Kostas îi bagă în buzunar (carte). A doua zi, povestea se repetă cu câștigătorul de această dată George, care la rândul său primește 180 de euro pentru cei 100 pe care i-a pariat. Dacă experimentul se repetă mult timp, deoarece probabilitatea de a sta „coroana” sau „literele” este de 50-50 și se aplică binecunoscuta lege a numerelor mari, în 1000 de repetări George va câștiga de 500 de ori și Miltos va câștiga alte de 500 de ori. Pariuri de la 100 de euro de fiecare dată (adică 1000Χ100 = 100.000 euro), toată lumea va primi 500Χ100Χ1.80 = 90.000 euro. După cum se înțelege, ambele vor pierde și acest lucru se va datora lui Kostas (carte) care a reținut un anumit procent (rake) și în loc de o cotă de 2.00 pentru fiecare câștigător a dat o cotă de 1.80. Cota de 1.80 reprezintă o probabilitate de 55.55% (100 / 1.80). Prin urmare, cei doi jucători au fost plătiți cu o probabilitate de 55.55% în loc de probabilitatea reală de 50% (cota 2.00) reprezentată de literele coroană. Cu alte cuvinte, este ca și cum ai plăti în mod normal 2.5 euro pentru un pachet de țigări și l-ai deschide pentru a găsi 18 țigări în loc de 20. Din acest motiv, câștigătorul a câștigat de fiecare dată mai puțini bani decât „riscul” pe care și l-a asumat.


Exemplul de mai sus este extrem de simplu, deoarece include doar două puncte de pariere posibile. Este ca și cum pariezi pe un meci de baschet, așa cum ni se oferă în pariurile grecești. OPAP evaluează echipele și scoate în evidență avantajele pro sau contra lor. În acest fel, aduce jocul la egalitate, la 50-50. De aceea dă aceleași cote la as și dublu. Așa că, pentru că a tăiat pepenele în jumătate, se așteaptă de la toți jucătorii un pariu egal pe as și dublu întrucât părerile vor diferi în ceea ce privește pronosticul rezultatului (și dacă pariul se întâmplă să nu fie exact egal într-o anumită perioadă). meci, asta se va întâmpla cu siguranță pe termen lung și prin multitudinea de jocuri oferite). Aplicând aceeași logică pe care am prezentat-o ​​mai sus în exemplul lui Kostas, cotele pentru as și dublu nu sunt 2.00 și 2.00 ci 1.80 pentru fiecare punct (sau orice definește cartea, dar întotdeauna <2.00). Cu un pariu egal la fiecare punct, OPAP va primi în cele din urmă yX2 și va plăti câștigătorilor yΧ1.80 rezultând un profit indiferent de rezultatul final al meciului. Acesta este profitul cert al cărții, care nu mai „se roagă” pentru majoritatea jucătorilor să facă o alegere greșită (ceea ce este oricum imposibil pe termen lung), dar are un profit garantat.


În pariurile de fotbal situația este diferită, deoarece există trei rezultate puternice (1X2), iar cartea nu taie pepenele verde la jumătate (cu excepția, în unele cazuri, a handicapurilor). Cu toate acestea, existența unei greble este vizibilă atât în ​​ochi, cât și în buzunarul jucătorului. De exemplu, un meci între două echipe perfect echivalente care se ciocnesc pe un teren neutru ar trebui să fie oferit în contradicție fără aplicarea rake-ului. 3.00-3.00-3.00 în as, în remiză și în dublu deoarece într-un astfel de caz ideal cotele corespunzătoare pentru fiecare punct ar fi 33% -33% -33%. Din păcate, ochii jucătorilor nu au văzut încă ceva similar. Dimpotrivă, șansele pe care le vom găsi vor fi 2.60-2.80-2.60 ή 2.50-3.00-2.50 (întrucât casele de pariuri au tendința de a menține întotdeauna performanța ridicată la egalitate). „Tranșarea” cotelor este evidentă și ne limitează semnificativ profiturile. Rezultatul din buzunarul nostru este, de obicei, să primim mai puțini bani decât ar fi trebuit să primim dacă șansele erau reprezentative și grebla nu se potrivea la mijloc. La fel, desigur, se aplică și jocurilor care nu sunt „partajate”. De exemplu, într-un meci în care favoritul este evaluat de carte cu o șansă de 50% de a câștiga, găsim cote în cadrul 1.75-3.10-3.75 în loc de 2.00-3.55-4.30 pe care le-am avea fără includerea unui greblă de înălțime 15%.


Calculul matematic al greblului se face după cum urmează:


Să presupunem că într-un meci între A și B șansele pentru as sunt 1.90, pentru egalitate 3.10 și pentru dublu 3.20.


Fie X numărul variabil rezultat din următoarea operație.

Χ=100/1.90+100/3.10+100/3.20=52,6+32,3+31,3=116,2

Fără greblă, X-ul nu ar trebui să corespundă cu 116,2, ci cu cele din jur de 100! Cu cât X depășește 100, cu atât este mai mare dolarul.


În acest caz, banii pe care jucătorul îi va primi dacă câștigă (în oricare dintre cele 3 puncte) corespund (100/116,2)Χ100%=86%<1 din banii care trebuie plătiți pe baza cotelor reale reprezentate de punctul (mai degrabă decât de cotele) pe care le-a preferat. Profiturile certe ale cărții sunt 100% -86% = 14%. Deci, această carte impune 14% rake și pe termen lung (deoarece cotele specifice din 1X2 pe termen lung vor fi jucate în mod egal) asigură un profit de 14% care îl „fură” în esență din cifra de afaceri a jucătorilor! Acest procent, așa cum am spus la începutul textului, diferă mai mult sau mai puțin de la carte la carte.


Cele de mai sus se aplică pariurilor unice acceptabile. Adică într-un singur eveniment. Dar ce se întâmplă în cazul OPAP, care ne obligă să jucăm minim trei?


Când pariem pe mai multe evenimente, atunci rake-ul crește și în mod specific nu se adaugă (ex. 14% + 14% +...) ci se înmulțește, la fel ca și cotele! Deci, dacă cineva dorește (sau este forțat să facă OPAP) să parieze pe tripleți într-o carte care îl joacă cu un rake de 14%, profiturile sale pe termen lung vor fi 86% Χ86% Χ86% = 63,6% din profiturile pe care le-ar fi făcut fără „răgușeala” greblului. Respectiv, profiturile pe care le va oferi cu generozitate cărții vor fi 100% -63,6% = 36,4% din cifra sa de afaceri! Procentele corespunzătoare se schimbă în favoarea cărții pe măsură ce creștem numărul de evenimente pe care le combinăm (de exemplu, în patru, lăsăm în carte 45,3% din cifra de afaceri pe termen lung. Adică aproape jumătate din bani).


Compania de pariuri din Grecia - ceea ce numim de obicei OPAP - are cel mai mare rake de la majoritatea caselor de pariuri online (primul cuțit), în timp ce în același timp necesită pariuri obligatorii pe trei (iată-ne). Desigur, nu se poate face altfel întrucât contractul prevede plata către stat a 40% din cifra de afaceri (atenție, nu profituri) ceea ce este o adevărată creștere pentru ea. Așa că trebuie să-i scoată de undeva și trebuie să sugă sângele jucătorilor. Dar aceasta poate fi o scuză pentru ea, dar nu este o scuză pentru jucătorul care ar trebui să fie interesat de interesul său personal și nu de supraviețuirea companiei sau de „sport și cultură”.


Așadar, este ușor de înțeles că, combinând multe fapte în buletinul nostru, nu numai că reducem șansele de a câștiga, ci și oferim cărții un procent mai mare din profiturile noastre potențiale pe termen lung.


În concluzie, putem spune că (întotdeauna având în vedere că evaluarea și cotele cărții sunt corecte) un jucător bine informat, fără greblă, va fi în banii săi mult timp, fără a arăta profit sau pierdere. Cu prezența unui greblă de 14%, pe termen lung se va pierde cu 14% din cifra de afaceri totală. Întotdeauna cu condiția să parieze pe un singur acceptabil. Dacă pariază pe triple, pierderea corespunzătoare pe termen lung se va ridica la 36,4% din cifra sa de afaceri, ceea ce este cu siguranță o sumă respectabilă. Adică cineva care realizează o cifră de afaceri de 5.000 de euro pe an, după cinci ani va pierde suma de 9.100 de euro!


Prin urmare, mai avem două lucruri pentru a ne proteja de demonul greblei. Primul este să combinăm cât mai puține jocuri în cartea noastră. Situația ideală este să pariezi doar pe cele acceptabile. Al doilea este să încercăm să reducem cât mai mult grebla cu care am pariat. Acest lucru poate fi realizat ținând evidența mai multor cărți în același timp, astfel încât să putem profita de cea mai mare rentabilitate a evenimentului care ne interesează.


După toate acestea, s-ar putea întreba: „Ei bine, întrucât, în cel mai favorabil caz, un jucător bine informat, care joacă chiar și fără greblă, are mult în bani, atunci cum putem câștiga?” Răspunsul este simplu (implementarea este dificilă). Pentru a ajunge la această concluzie, am presupus ceva mai mult că „evaluarea și performanța cărții sunt corecte”. Dar acest lucru nu este întotdeauna posibil. Iar dolari, la fel de puternici ca personal, sunt oameni care greșesc adesea. Aceste greșeli care ne interesează privesc evaluarea punctelor (1X2) și pe care trebuie să le exploatăm pentru a întoarce condițiile către noi. Deci, având de a face cu o greutate de aproximativ 15%, va trebui să dovedim că suntem cu cel puțin 15% mai buni și mai inteligenți decât dolarul pe termen lung pentru a obține profit. Desigur, acest lucru este la fel de dificil pe cât pare și nu este o coincidență faptul că, potrivit statisticilor, doar 3% dintre jucători au câștigat chiar și jumătate de euro pe termen lung! Pentru a atinge obiectivul, jucătorul trebuie să adopte tactica de pariere pe valoare (vânătoarea valorii jocului) care este singura modalitate posibilă de a evita bătăile și speranța unui profit pe termen lung.
 
"Ingredientele de bază pentru a avea o minte limpede sunt să pariați cât mai puține meciuri și să pariați pe baza organizării financiare.
Atunci ai șanse mari să câștigi CARTEA pe termen lung."

Nu sunt de acord, dar organizația financiară nu te va face niciodată să câștigi, nu știu termenul în greacă, un joc de așteptare negativ, cum ar fi. ruletă, adică dacă în fiecare dintre pariurile tale ai șanse de -2% de la el, indiferent cât ai organiza financiar, martingale, xemartingale etc., vei pierde.

"După părerea mea, nu există altă cale. Jucătorul nu poate bate CARTEA numeric (rake-deviații), ci doar pe baza predicției."

Dar predicția este aritmetică și nu înțeleg ce spui? Indiferent dacă este conștient sau nu, preziceți numeric un meci pe care pariați întotdeauna.

Pentru informații sunt de acord, dar dacă nu vă aflați în tabăra de antrenament a unui anumit grup sau membru al unei rețele ilegale (a se vedea Belgia), nimeni nu are aceste informații mai repede decât casa de pariuri, așa că întrebarea mea inițială revine.

pralque
(care încă datorează câteva răspunsuri.)
 
Discuția merge bine ...

Voi continua din punctul pe care l-am lăsat într-o postare anterioară, când am scris mai devreme că șansele nu sunt șansa pe care o oferă cartea de a verifica fiecare punct, dar ajustează la această probabilitate tendințele pieței și pariurile care așteaptă La naiba . Deși să nu uităm că șansele sunt foarte afectate de sumele jucate și, în consecință, se modifică.

În acest sens, un jucător este adesea confruntat cu viziunea predominantă a majorității unui client de carte. Cine în rolul lui Costa (vezi mesajul de mai sus de la Giorgakis) va face medierea.
Ceea ce spun este și mai ușor de înțeles în schimburile de pariuri!

Dar să nu „navigăm” cu armele buck (În esență, doar grebla este ceva ce nu te poți controla).

Deoarece jucătorul are un avantaj semnificativ în mâinile sale, pe care cartea nu îl are:
Jucătorul poate plia și sări peste nenumărate meciuri. Cartea nu poate! : spite:
 
H gkaniota einai mono se ena entelws 8ewritiko epipedo "to oplo twn book" ka8ws sth pragmatikothta mono mia mikrh, pragmatika elaxisth meiopshfia twn paixnidiwn einai isorropimenh mesa se ena book kai einaane pentru sn bookidi% akaera in paixn exa ta gnwsta megala kai kala "fabori" pou den spane eukola. Uparxoun allwste prosfata kai diafores etaireies pou exoun elaxisth gkaniota gia auton akribws ton logo, opws h pinnacle pou exoun entelws egkataleipsei thn idea na kanoune balance ka8ws kai h olh moda me ta AH
Ean 8a mporousame na milsoume gia safes sumbatiko pleonektima tou book gia emena auto brisketai prwta sta combies, pou ontws h gkaniota polaplasiazetai kai pou den uparxei book pou na mn kerdizei panw apo apo 20% 30% sthn kathgoria mei kai paixtes golog back ta mikra noumera pentru shn8ws exoun entelws arnhtiko value kai pou spane polu suxnotera ap oti pianothta tou upodhlwnei. To pleonektima tou book 8ekinaei dhladh ka3ara apo thn psuxologia kai tn sumperifora tou "mesou paixth"
Oxi oti exw thn terastia empeiria apo ton xwro alla emena h apopsh mou einai pws telika exeis perissoteres pi8anothtes kapoiou kerdous kanwntas panta back megala, se logika plaisia ​​noumera, kai lay mikra.
 
"H gkaniota einai mono se ena entelws 8ewritiko epipedo" to oplo twn book "ka8ws sth pragmatikothta mono mia mikrh, pragmatika elaxisth meiopshfia twn paixnidiwn einai isorropimenh mesa se ena book kai einai pol% snh fissot gnwsta megala kai kala "fabori" pou den spane eukola. "

Rake-ul prietenului meu nu este ceva teoretic, este ceva tangibil, atunci când celălalt deține un procent care ar face pariul corect, care este tangibil. De asemenea, le-ați confundat puțin, pentru că casa de pariuri nu câștigă din greblă dacă echilibrează sumele din pariuri, câștigă dacă le echilibrează sau nu, dacă prezice rezultatul cu o acuratețe relativă, și asta din nou aici, că este, dacă adevăratul câștigă 8/10 și el nu îți oferă cote 10/8 pentru victoria ei, ci 9/8, ea va câștiga din nou pe termen lung, indiferent dacă are sau nu bani pe cealaltă parte a pariului, ea ar trebui, desigur, să aibă mult mai mult capital pentru a suporta riscul, dar dacă o are, aceasta va fi câștigată pe termen lung.

În ceea ce spuneți că minoritatea covârșitoare a jocurilor are un pariu echilibrat pare foarte corect, mă gândeam la jocurile cl din săptămânile anterioare și, în afară de unele care erau copleșitoare, majoritatea copleșitoare era clar că banii vor merge, cine a pariat un a pariat împotriva lui Real, care a jucat un Ranger în cel mai prost sezon al său împotriva lui Villarreal și așa mai departe. Și ne întoarcem la întrebarea mea inițială, că, de vreme ce cealaltă persoană le-a prezis cu acuratețe (și nu văd niciun motiv pentru care nu poate, știința statistică face acum preoți) și cu grebla pe care o are.

"Uparxoun allwste prosfata kai diafores etaireies for exoun elaxisth gkaniota gia auton akribws ton logo, opws h pinnacle for exoun entelws egkataleipsei thn idea na kanoune balance ka8ws kai h olh moda me ta AH"

Pinnacle, din ceea ce am văzut zilele acestea, este una dintre companiile de vârf ah, nu cred că o companie care oferă cote în a treia zecimală și are grijă să fie foarte exactă în ah, că a abandonat echilibrarea cărților chiar opus .

pralque
(care a învățat multe în ultimele zile, dar trebuie totuși să clarifice pe cineva la care a auzit și să răspundă.)
 
"Jucătorul poate plia și sări peste nenumărate meciuri. Cartea nu poate! "

De aceea are grebla, dar poate bloca un meci, reduce pariurile pe el, exclude pe cineva să joace pe el.
 
Pralque exoun ontws polu endiaferon auta pentru les aseta apo to ean diafwnw, kuriws sto praktiko meros kai ka8olou sto 8ewrhtiko to opoio outws h allws den einai kai dunato na diafwnhsw ka8ws einai ma8hmatika. Epishs sugnwmh kai gia ta greeklish, dustuxws den mporw na grafw ellhnika.

Koita 8a sou dwsw to e3hs proxeiro paradeigma, me to opoio den filodo3w na apodei3w apoluta auto to opoio 8a isxuristw sth sunexeia omws pistew pws einai arketa endeiktiko. H pinnacle kai anaferwmai se authn thn etaireia entelws tuxaia apla epeidh anafer8hka kai pio panw edine shmera thn auxerre me th st ettiene to 3way ws e3hs: 1,68 3,21 5,42 for einai 9%, o mesos oros genika ths agoras 1,67 3,17 5,08 (12%). To 3.21 einai 31% peripou etsi.
Koita twra to e3hs, H Auxerre exei sth edra ths 2 isopalies se 16 agwnes, St E. 5 isopalies se 16 agwnes ektos. Entelws xontrika h pi8anothta isopalias meta3u twn duo omadwn ston parapanw agwna einai gurw sto ligo parapanw apo 20% Giati oi book prosferoune 30 +. H dikh mou apanthsh einai h e3hs, "giati einai Gallia kai exei polles isopalies" kai giati ama bgoume sto 3,7, 3,8+ 8a pame se sure bet me th betfair olh mera kai 8a skasoune kai ena karo fraga sto x. Ara akolou8oume oloi th sumbash pou leei "Giati einai Gallia kai exei polles isopalies" kai den surebetiazoume oute me thn betfair oute meta3u mas kai den peirazei pou h Auxerre opws kai h Rennes epishs den fernoune pote isopalia st.

Pou 8elw na katalh3w twra, gia emena uparxei problhma sthn arxikh sou upo8esh oti oi book xrsimopoioun anwtera ma8hmatika statistikes proboles kai ta loipa kai ta loipa prokeimenou na mporoun na "problepsoun" ena apoptemaa ka, "affairesoun to ker na sthri8ei to parapanw, dinwntas x tupou gallias sth Auxerre o book sthn ousia xanei giati prosferei megalo value sta alla shmeia exwntas mikrotero x tou "pragmatikoui", aln ga sumbaseis ths agoras kai tou ti perimenei na dei o pelaths.
H dikh mou ektimish ths katastashs einai e3hs: ta 3way bgainoune entelws me to mati, panta me bash tou ti perimenei na dei o pelaths, panta me thn elpida na kaneis lay to underdog mpas kai meiwseis th zhmia h to fabori ota nomize kai panta sunarthsh me thn upoloiph agora gia na mn pas se surebet. H plaka einai pws to AH akolou8ei me charts to 8way kai ara ek twn pragmatwn akoma kai an fainetai "episthmonikotero" den einai. Ta anwtera ma3hmatika kai ta statistika programata den nomizw pws paizoune ton toso shmantiko rolo pentru tous apodidetai.
 

Predictii

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • PAS Lamia - PAOK
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Aris - Olympiacos
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Monaco - Lille
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Lorient - Paris Saint Germain
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • AEK - Panathinaikos
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Club Brugge - Genk
  • 21:30
    Știri Novasports
    • Anderlecht - Cercul Brugge
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Lupii - Bournemouth
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ajax - Excelsior
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Atalanta - Fiorentina
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Marsilia - Nis
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Manchester City - Sheffield United
  • 22:00
    Start Novasports
    • Crystal Palace - Newcastle
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Everton - Liverpool
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Independiente del Valle - Palmeiras
  • 19:45
    Start Novasports
    • Heerenfein - Eindhoven
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Udinese - Roma
  • 21:30
    Novasports 1HD
    • Anvers - Union Saint-Jiloise
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Go Ahead Eagles - Feyenoord
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Brighton - Manchester City
  • Mâine 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Cerro Porteno - Fluminense
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Fortaleza - Boca Juniors
  • 16:00
    Steaua Greciei Centrale
    • Esperos Lamias - AE Psychikos
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Monaco - Fenerbahce
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Barcelona - Olympiacos
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Boston Celtics - Miami Heat
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 21:15
    Novasports Prime
    • Panathinaikos AKTOR - Maccabi Tel Aviv
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Real Madrid - Baskonia
  • Mâine 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Orlando Magic - Cleveland Cavaliers
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Los Angeles Lakers - Denver Nuggets
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • Donna Vekic - Maria Sakkari
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Ertzan:
    Tavernicul a spus că dacă nu mergi în Final Four, nu va fi în echipă anul viitor. Bine, știm cât de nebun este, sper că ai aflat și tu. Pierzi meciul, jucătorii sunt îngrijorați, îi arunci și tu mingea „e vina ta” și încarci mai multă presiune
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA a spus:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
    În cupa Milko? : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Probabil nu ai prins bine.. a spus-o pentru a-si arata increderea in echipa si cat de sigur este ca va trece de Maccabi....
  • PANATHA PANATHA:
    Ioannidis marcând azi împotriva AEK @3.80...excelent!!
  • Ertzan Ertzan:
    Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating
  • PANATHA PANATHA:
    Aris - Olympiacos 0-0 in minutul 27....cred ca va fi gol in prima repriza....Peste 0,5 @1.80 si pentru risc mai mare
    peste 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    în mod normal ar trebui să fie deja 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    În Cipru scrie Karmiotissa Pano Polemidion - Othellos Athianou 6-6....... în timp ce în minutul 48 scorul era 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ercan speră că Ataman va pleca pentru a nu-l mai răni: twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Ce ne poate spune numărul? Am văzut antrenori analizând fazele care au fost făcute în greșelile de joc și ce ar fi trebuit să se facă cu acest număr au analizat fazele cărora ar fi trebuit să li se acorde fault.
  • PANATHA PANATHA:
    Ce a pierdut Olympiacos...
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA CAMPIONATULUI IFC#20 (27-28/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    Goumas din Turcia este un zeibeki drăguț : smk1:
  • animusbet animusbet:
    Pantofii pe care ni-i dai
  • Ertzan Ertzan:
    Da, v-am dat ca antrenor și pe Mourinho din Turcia
  • Ertzan Ertzan:
    În cele din urmă, unele au devenit anexe ale altora dacă vrei să spui la mine aaaaan te referi la mine : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Echipa noastră își propune să marcheze goluri în primul sfert...
  • Ertzan Ertzan:
    Ce dracu mănâncă Monaco ăsta?
  • PANATHA PANATHA:
    Astăzi am aflat campioana din acest an...
  • Ertzan Ertzan:
    le-ai dat, deși în 27 penalty-ul ratat ar fi putut schimba oarecum lucrurile
  • Ertzan Ertzan:
    Bartsokas pe tejghea urează de acum înainte Paște Fericit
  • PANATHA PANATHA:
    Bartzokas va câștiga meciul...
  • Ertzan Ertzan:
    vei veni : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Desigur....
  • Ertzan Ertzan:
    Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1:
    Ertzan Ertzan: Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1: