Este un an foarte ciudat în toate domeniile și, desigur, nu ar putea fi diferit în peisajul premiilor. Nu cred că voi paria nimic anul acesta, nu am văzut încă niciun film, dar în scopuri record am vrut să am un articol despre Oscar și anul acesta. În căutarea unor posibile facturi neplătite cu recompense, arată foarte bine 5.00 de Glenn Close pentru actrița a doua.
Candidaturile
Cel mai bun film
Nomadland
„Procesul de la 7 din Chicago”
„Mank”
Minaret
Femeie promițătoare
Tatăl
Sunetul metalului
Iuda și Mesia Negru
direcție
Chloe Zhao pentru „Nomadland”
David Fitzgerald pentru „Mank”
Emerald Fenel pentru „Tânăra promițătoare”
Lee Isaac Chung pentru „Minari”
Thomas Winterberg pentru „White Bottom”
Primul rol masculin
Reese Ahmed pentru „Sound of Metal”
Chadwick Bozeman pentru „fundul negru al lui Ma Rainey”
Gary Oldman pentru „Mank”
Anthony Hopkins pentru „Tatăl”
Steven Youn pentru „Minari”
Rolul femeii
Francis McDormand pentru „Nomadland”
Carey Mulligan pentru „Tânăra promițătoare”
Viola Davis pentru „fundul negru al lui Ma Rainey”
Vanessa Kirby pentru „Piese de femeie”
Ziua Omului pentru „Statele Unite vs. Billie Holiday »
B 'Rolul feminin
Olivia Coleman pentru „Tatăl”
Yun Yoo-jung pentru „Minari”
Maria Bakalova pentru „Borat Subsequent Moviefilm”
Amanda Seyfried pentru „Mank”
Glenn Close pentru „Hillbilly Elegy”
Al doilea rol masculin
Daniel Kalougia pentru „Iuda și Mesia Negru”
Leslie Odom J. pentru „O noapte în Miami ...”
Sasha Baron Cohen la "Chicago 7 Trial"
Paul Rossi pentru „Sunetul metalului”
Lac Stanfield pentru „Iuda și Mesia Negru”
fotografie
Eric Messerschmidt pentru „Mank”
Joshua James Richards pentru „Nomadland”
Dariusz Volski pentru „Știrile lumii”
Faidon Papamichael pentru „Procesul celor 7 de la Chicago”
Sean Bobbit pentru „Iuda și Mesia Negru”
Sofisticat Script
Ramin Bahrani pentru „Tigrul alb”
Puterile taberei pentru „O noapte în Miami ...”
Christopher Hampton și Florian Zeller pentru „Tatăl”
Chloe Zhao pentru „Nomadland”
Peter Bainham, Sasha Baron Cohen, Gina Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Meiser, Nina Pedrand, Erica Rivinogia, Dan Schwimmer pentru "Borat Subsequent Moviefilm"
Scenariul original
Li Isaac Chang pentru „Minari”
Emerald Fenel pentru „Tânăra promițătoare”
Aaron Sorkin pentru „Chicago 7 Trial”
Ebram Marder, Darius Marder, Derek Ciafrans pentru „Sunetul metalului”
Will Berson, Saka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas pentru „Iuda și Mesia Negru”
muzică
Din 5 sânge
Suflet
uman
minari
News of the World
costume
uman
Fundul negru al lui Ma Rainey
Emma
Mulan
Pinocchio
montaj
Sunetul metalului
nomadland
Proba din Chicago 7
Tatăl
Tânără promițătoare
Direcția artistică
Donald Graham Bert pentru „Mank”
David Crank pentru „Știrile lumii”
Nathan Crowley pentru „Tenet”
Mark Reeker pentru „fundul negru al lui Ma Rainey”
Peter Francis, Kathy Federstone pentru „Tatăl”
Film internațional
White Bottom (Danemarca)
Colectiv (România)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia si Hertegovina)
Zile mai bune (Hong Kong)
Omul care și-a vândut pielea (Tunisia)
Film de animație
Suflet (Pixar)
Wolfwalkers (Apple TV + / GKIDS)
Peste Lună (Netflix)
Am plecat (Pixar)
Un film Shaun the Sheep: Farmageddon (Netflix)
Documentar - Feature
Tabăra Crip
Timp
Colectiv
Agentul aluniței
Profesorul meu de caracatiță
Documentar - Scurt
Un concert este o conversație
Un cântec de dragoste pentru Latasha
Colette
Lumea foamei
Nu împărțiți
Candidaturile
Cel mai bun film
Nomadland
„Procesul de la 7 din Chicago”
„Mank”
Minaret
Femeie promițătoare
Tatăl
Sunetul metalului
Iuda și Mesia Negru
direcție
Chloe Zhao pentru „Nomadland”
David Fitzgerald pentru „Mank”
Emerald Fenel pentru „Tânăra promițătoare”
Lee Isaac Chung pentru „Minari”
Thomas Winterberg pentru „White Bottom”
Primul rol masculin
Reese Ahmed pentru „Sound of Metal”
Chadwick Bozeman pentru „fundul negru al lui Ma Rainey”
Gary Oldman pentru „Mank”
Anthony Hopkins pentru „Tatăl”
Steven Youn pentru „Minari”
Rolul femeii
Francis McDormand pentru „Nomadland”
Carey Mulligan pentru „Tânăra promițătoare”
Viola Davis pentru „fundul negru al lui Ma Rainey”
Vanessa Kirby pentru „Piese de femeie”
Ziua Omului pentru „Statele Unite vs. Billie Holiday »
B 'Rolul feminin
Olivia Coleman pentru „Tatăl”
Yun Yoo-jung pentru „Minari”
Maria Bakalova pentru „Borat Subsequent Moviefilm”
Amanda Seyfried pentru „Mank”
Glenn Close pentru „Hillbilly Elegy”
Al doilea rol masculin
Daniel Kalougia pentru „Iuda și Mesia Negru”
Leslie Odom J. pentru „O noapte în Miami ...”
Sasha Baron Cohen la "Chicago 7 Trial"
Paul Rossi pentru „Sunetul metalului”
Lac Stanfield pentru „Iuda și Mesia Negru”
fotografie
Eric Messerschmidt pentru „Mank”
Joshua James Richards pentru „Nomadland”
Dariusz Volski pentru „Știrile lumii”
Faidon Papamichael pentru „Procesul celor 7 de la Chicago”
Sean Bobbit pentru „Iuda și Mesia Negru”
Sofisticat Script
Ramin Bahrani pentru „Tigrul alb”
Puterile taberei pentru „O noapte în Miami ...”
Christopher Hampton și Florian Zeller pentru „Tatăl”
Chloe Zhao pentru „Nomadland”
Peter Bainham, Sasha Baron Cohen, Gina Friedman, Anthony Hines, Lee Kern, Dan Meiser, Nina Pedrand, Erica Rivinogia, Dan Schwimmer pentru "Borat Subsequent Moviefilm"
Scenariul original
Li Isaac Chang pentru „Minari”
Emerald Fenel pentru „Tânăra promițătoare”
Aaron Sorkin pentru „Chicago 7 Trial”
Ebram Marder, Darius Marder, Derek Ciafrans pentru „Sunetul metalului”
Will Berson, Saka King, Keith Lucas, Kenneth Lucas pentru „Iuda și Mesia Negru”
muzică
Din 5 sânge
Suflet
uman
minari
News of the World
costume
uman
Fundul negru al lui Ma Rainey
Emma
Mulan
Pinocchio
montaj
Sunetul metalului
nomadland
Proba din Chicago 7
Tatăl
Tânără promițătoare
Direcția artistică
Donald Graham Bert pentru „Mank”
David Crank pentru „Știrile lumii”
Nathan Crowley pentru „Tenet”
Mark Reeker pentru „fundul negru al lui Ma Rainey”
Peter Francis, Kathy Federstone pentru „Tatăl”
Film internațional
White Bottom (Danemarca)
Colectiv (România)
Quo Vadis, Aida? (Bosnia si Hertegovina)
Zile mai bune (Hong Kong)
Omul care și-a vândut pielea (Tunisia)
Film de animație
Suflet (Pixar)
Wolfwalkers (Apple TV + / GKIDS)
Peste Lună (Netflix)
Am plecat (Pixar)
Un film Shaun the Sheep: Farmageddon (Netflix)
Documentar - Feature
Tabăra Crip
Timp
Colectiv
Agentul aluniței
Profesorul meu de caracatiță
Documentar - Scurt
Un concert este o conversație
Un cântec de dragoste pentru Latasha
Colette
Lumea foamei
Nu împărțiți