2023 Premii Oscaruri

gdouvl1984

Peter Griffin
Membru al echipei
17 Ion 2012
3,414
3,938
113
3kala
Prea devreme?? Nu... Din moment ce șansele sunt deja eliminate, nu este prea devreme.

Cel mai bun film: Totul indică faptul că va fi o cursă pentru două filme cu două trăsături comune pe care academia le iubește: un regizor îndrăgit, premiat și un film care vorbește despre cinema și Hollywood. Desigur vorbesc despre Fabelmans de Steven Spielberg (3,25) și Babilonul lui Damien Sazel (6.00). La puncte, primul câștigă, deoarece este mai optimist și mai corect din punct de vedere politic, în timp ce Spielberg a menționat că este semi-autobiografică și cred că asta va conta. Babylon, pe de altă parte, are o distribuție excelentă. Puțin mai în urmă, după părerea mea, dar cu medii care să se dezvolte în cărți puternice, sunt Amsterdamul lui David Russell (17,00), tot cu o distribuție excelentă, și The banshees of Inisherin (11,00) de Martin McDonough. Cannes a premiat Triunghiul tristeții (21.00), tot mai mulți vor apărea pe parcurs, un loc pe locul 8 va găsi cu siguranță două sau mai multe dintre hiturile uriașe, adică Top Gun Maverick (21.00), Everything Everywhere All at Once (9.00). ) și Black Panther 2 (67.00), dar cred că duo-ul cu greu va fi rupt de oricare dintre celelalte două pe care le-am menționat.

Primul rol masculin: Brendan Fraser (1,83) este favoritul timpuriu în acest moment, cu revenirea sa palpitantă ca tată obez înstrăinat în Balena lui Aronofsky. Totuși, proiectul l-am mai văzut cu Mickey Rourke și The wrestler, unde un moment bun din filmul lui Aronofsky nu a șters o carieră controversată. Al doilea favorit este Austin Butler (3,75) din biografia Elvis, dar personal nu cred că vor premia din nou o biografie a unui cântăreț atât de curând, la doi ani după Rami Malek (mai ales când anul trecut performanța superioară a lui Taron Egerton ca Elton nu a fost chiar nominalizat Ioan). Favoritele pentru cel mai bun film vor fi găsite cu siguranță aici (ex. Christian Bale (21.00) din nou pentru Amsterdam), în timp ce Hugh Jackman (9.00) pare să fie în primele cinci pentru The Son (film și performanță în același stil de la același regizor ca Tatăl și Anthony Hopkins), care spun că este în cel mai matur moment al carierei sale. Oricum, ma duc in alta parte: lui Colin Farrell (9,00) pentru The banshees of Inisherin. Un actor extrem de subestimat, a jucat totul cu mare succes: de la aventuri la Lanthimos. Anul acesta, încă apare cu mare succes în: dramă SF (After Yang), adaptare la benzi desenate (The Batman), drama cu poveste adevărată (Thirteen lives), în timp ce există și elementul snl despre care am vorbit înainte în alte articole despre Oscar. În episodul găzduit de colegul său de vedetă Brendan Gleeson (care este, de asemenea, favorit după părerea mea dacă intră în această categorie și nu joacă rolul principal), a trecut prin câteva scenete:


Actriță principală: Aici Cate Blanchett (2,75) joacă rolul principalului, în timp ce joacă rolul unei persoane adevărate, pionieră în domeniul ei etc. în Tar, așa că are toate elementele pe care le dorește Twitter... eh, scuze Academia, pentru a trece înaintea cursei . Suspecții obișnuiți Viola Davies (6,50), Olivia Colman (7,00), Frances McDormand (26,00) și Michelle Williams (8,00) s-au întors cu Woman King. Empire of light, Women talking și, respectiv, The Fabelmans, în timp ce Ana de Armas (9,00) ca Merlin în Blonde și Naomi Aki (13,00) ca Whitney Houston în I just wanna dance with somebody vin. Ultimele două cred că au un plafon de participare, deoarece filmele nu sunt atât de grozave. Personal, mi-ar plăcea să o văd fie pe Michelle Yeoh (8,00) din Everything Everywhere All at Once, fie - prima dată goală la 62 de ani - pe Emma Thompson (34,00) din Good Luck to you, Leo Grande. Dacă ar fi să pun bani undeva, totuși, asta ar fi lui Margot Robbie (6,00) pentru Babylon. Sunt niște datorii vechi, dar în acest sezon Robbie va fi în trei filme mari care vor juca în mod logic la Oscaruri (Babilon, Amsterdam, Barbie), iar ea se află în toate punctele de referință.

Acestea pentru început, vom fi aici pentru a le discuta
 
Colin Farrell Ce actor drăguț. Pariez că habar n-am. Nici măcar nu-l cunosc pe acest fabulator. Mă uit doar de câțiva ani la filme pentru copii. O sa-l caut pe cei 6 si daca il gasesc o sa fac un pariu blind (cu firimituri) de pret eneken pe gustul tau!
 
  • Aprecieri
reacţii: gdouvl1984

Acesta este Oscarilla lui Fabelman, care împuțită de la kilometri distanță.


Și că Banshees of Inisherin, care arată minunat..
 
  • Aprecieri
reacţii: BetLaden și bono,
Nominalizările pentru Globurile de Aur au apărut. Nici nominalizările, nici premiile nu înseamnă nimic pentru Oscar (la urma urmei, împărțirea -ridicolă- a Globurilor în premii pentru Comedie sau Muzical și Dramă, întunecă foarte mult previziunile), dar este prima dată când șansele pentru Oscaruri și clarifică peisajul. Deci nominalizările cinematografului:

Cel mai bun film - dramă
„Avatar: Calea apei”
"Elvis"
"Fabelmans"
"Gudron"
„Top Gun: Maverick”


Actriță într-un film - dramă
Cate Blanchett, „Tár”
Olivia Colman, „Imperiul luminii”
Viola Davis, „The Woman King”
Ana de Armas, „Blondă”
Michelle Williams, „The Fabelmans”

Actor într-un film - dramă
Austin Butler, „Elvis”
Brendan Fraser, „Balena”
Hugh Jackman, „Fiul”
Bill Nighy, „Living”
Jeremy Pope, „Inspecția”

Cel mai bun film - muzical sau comedie
„Babilon”
„Banshees of Inisherin”
„Totul peste tot dintr-o dată”
„Ceapa de sticlă: un mister dezvăluie”
„Triunghiul tristeții”

Actriță într-un film - muzical sau comedie
Lesley Manville, „Dna. Harris merge la Paris”
Margot Robbie, „Babilonul”
Anya Taylor-Joy, „Meniul”
Emma Thompson, „Mult noroc pentru tine, Leo Grande”
Michelle Yeoh, „Totul peste tot dintr-o dată”

Actor într-un film - muzical sau comedie
Diego Calva, „Babilonul”
Daniel Craig, „Ceapa de sticlă: un mister cuțite”
Adam Driver, „White Noise”
Colin Farrell, „Banshees of Inisherin”
Ralph Fiennes, „Meniul”

Film – animat
„Pinocchio al lui Guillermo del Toro”
„Inu-Oh”
„Marcel cochilia cu pantofi în picioare”
„Puss in Boots: Ultima dorință”
„Devenind roșu”

Film – limbă străină
„Toată liniște pe frontul de vest” (Germania)
„Argentina, 1985” (Argentina, SUA)
„Închidere” (Belgia)
„Decizia de a pleca” (Coreea de Sud)
„RRR” (India)

Actriță în rol secundar într-un film
Angela Bassett, „Pantera Neagră: Wakanda pentru totdeauna”
Kerry Condon, „Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis, „Totul peste tot dintr-o dată”
Dolly de Leon, „Triunghiul tristeții”
Carey Mulligan, „Ea a spus”

Actor în rol secundar într-un film
Brendan Gleeson, „Banshees of Inisherin”
Barry Keoghan, „Banshees of Inisherin”
Brad Pitt, „Babilonul”
Ke Huy Quan, „Totul peste tot dintr-o dată”
Eddie Redmayne, „Asistenta bună”

Regizor - film

James Cameron, „Avatar: Calea apei”
Daniel Kwan, Daniel Scheinert, „Totul peste tot dintr-o dată”
Baz Luhrmann, „Elvis”
Martin McDonagh, „Banshees of Inisherin”
Steven Spielberg, „The Fabelmans”

Scenariul — film
Todd Field, „Tár”
Daniel Kwan și Daniel Scheinert, „Totul, peste tot, dintr-o dată”
Martin McDonagh, „Banshees of Inisherin”
Sarah Polley, „Femeile care vorbesc”
Steven Spielberg și Tony Kushner, „The Fabelmans”

Partitură originală — film
Carter Burwell, „Banshees of Inisherin”
Alexandre Desplat, „Pinocchio al lui Guillermo del Toro”
Hildur Guðnadóttir, „Femeile care vorbesc”
Justin Hurwitz, „Babilonul”
John Williams, „The Fabelmans”

Cântec original — film
„Carolina” de Taylor Swift („Where the Crawdads Sing”)
„Ciao Papa” de Alexandre Desplat, Roeban Katz, Guillermo del Toro („Pinocchio lui Guillermo del Toro”)
„Hold My Hand” de Lady Gaga și Bloodpop („Top Gun: Maverick”)
„Lift Me Up” de Tems, Ludwig Göransson, Rihanna și Ryan Coogler („Black Panther: Wakanda Forever”)
„Naatu Naatu” de MM Keeravani, Chandrabose („RRR”)

Cât despre previziunile mele inițiale:
- Fabelmans de Steven Spielberg a primit tot hype-ul pe care îl merită și - se pare că - este un film foarte bun. Dacă Babylon, care are premiera mai târziu, nu mătură totul până la Oscaruri și nu este un film de proporții mitice, marele Oscar pentru Fabelmans cu greu se va pierde. Desigur, a scăzut de la 3,25 la 2,15, dar chiar și acolo poate avea valoare. Și spun poate, pentru că fantasticul Totul peste tot dintr-o dată vine puternic (este foarte greu să dai un asemenea premiu unui astfel de film, e greu pentru vechea academie să aprecieze, de exemplu, cât de multă gamată legată într-un filmează o scenă de cinci minute în care două pietre vorbesc între cele subtitrate) și Tar and Women vorbind feministă, prietenoasă cu Twitter (dar mediocru). Din nou, cred că Fabelmans va fi premiat aici, cu o ușoară avertizare față de reacția pe care o va avea Babylon.
- Brendan Fraser a scăzut la 1,66 și amintește puternic de zilele lui Mickey Rourke... Cred că va avea aceeași soartă. Pe locul doi la 4,50 acum este pariul nostru Colin Farrell pentru The banshees of Inisherin (snl half) și puțin mai în spate Austin Butler ca Elvis în filmul cu același nume (5,00), care vine puternic cu o serie de premii, dar ... si chestia cu SNL (va gazdui urmatoarea emisiune, 17/12). Trio-ul e greu de spart oricum, cei cinci se vor încheia cu unul din Hugh Jackman, un puști de la Fabelmans sau vreo super surpriză precum protagonistul coreean din excelenta Decizie de plecare. În esență, să pariezi Farrell și Butler este ca și cum ai pune Fraser la 2,50, ceea ce mi se pare grozav în acest moment.
- Cate Blanchett va continua să fie mai mult sau mai puțin favorita de la 2,00-2,50 precum și premiile, deoarece are avaada întregii culturi trezite. Cele cinci vor fi închise în mod logic de Viola Davis, Olivia Colman, Michelle Williams și Margot Robbie. Cred (vreau foarte mult) pe care merită să pariez pe oricare dintre celelalte patru și mă duc cu Margot Robbie din toate motivele pe care le-am enumerat. Se joacă de la 7,00 la 11,00
 
Globurile au fost decernate ieri și mă simt foarte fericit – poate chiar justificat – că The banshees of Inisherin a ieșit ca un mare câștigător de obicei cu 3 premii, urmat de The Fabelmans și Everything, everywhere, toate odată cu 2 premii. Mai jos, în verde, câștigătorii:

Cel mai bun film - dramă
„Avatar: Calea apei”
"Elvis"
"Fabelmans"
"Gudron"
„Top Gun: Maverick”


Actriță într-un film - dramă
Cate Blanchett, „Tár”
Olivia Colman, „Imperiul luminii”
Viola Davis, „The Woman King”
Ana de Armas, „Blondă”
Michelle Williams, „The Fabelmans”

Actor într-un film - dramă
Austin Butler, „Elvis”
Brendan Fraser, „Balena”
Hugh Jackman, „Fiul”
Bill Nighy, „Living”
Jeremy Pope, „Inspecția”

Cel mai bun film - muzical sau comedie
„Babilon”
„Banshees of Inisherin”
„Totul peste tot dintr-o dată”
„Ceapa de sticlă: un mister dezvăluie”
„Triunghiul tristeții”

Actriță într-un film - muzical sau comedie
Lesley Manville, „Dna. Harris merge la Paris”
Margot Robbie, „Babilonul”
Anya Taylor-Joy, „Meniul”
Emma Thompson, „Mult noroc pentru tine, Leo Grande”
Michelle Yeoh, „Totul peste tot dintr-o dată”

Actor într-un film - muzical sau comedie
Diego Calva, „Babilonul”
Daniel Craig, „Ceapa de sticlă: un mister cuțite”
Adam Driver, „White Noise”
Colin Farrell, „Banshees of Inisherin”
Ralph Fiennes, „Meniul”

Film – animat
„Pinocchio al lui Guillermo del Toro”
„Inu-Oh”
„Marcel cochilia cu pantofi în picioare”
„Puss in Boots: Ultima dorință”
„Devenind roșu”

Film – limbă străină
„Toată liniște pe frontul de vest” (Germania)
„Argentina, 1985” (Argentina, SUA)
„Închidere” (Belgia)
„Decizia de a pleca” (Coreea de Sud)
„RRR” (India)

Actriță în rol secundar într-un film
Angela Bassett, „Pantera Neagră: Wakanda pentru totdeauna”
Kerry Condon, „Banshees of Inisherin”
Jamie Lee Curtis, „Totul peste tot dintr-o dată”
Dolly de Leon, „Triunghiul tristeții”
Carey Mulligan, „Ea a spus”

Actor în rol secundar într-un film
Brendan Gleeson, „Banshees of Inisherin”
Barry Keoghan, „Banshees of Inisherin”
Brad Pitt, „Babilonul”
Ke Huy Quan, „Totul peste tot dintr-o dată”
Eddie Redmayne, „Asistenta bună”

Regizor - film
James Cameron, „Avatar: Calea apei”
Daniel Kwan, Daniel Scheinert, „Totul peste tot dintr-o dată”
Baz Luhrmann, „Elvis”
Martin McDonagh, „Banshees of Inisherin”
Steven Spielberg, „The Fabelmans”

Scenariul — film
Todd Field, „Tár”
Daniel Kwan și Daniel Scheinert, „Totul, peste tot, dintr-o dată”
Martin McDonagh, „Banshees of Inisherin”
Sarah Polley, „Femeile care vorbesc”
Steven Spielberg și Tony Kushner, „The Fabelmans”

Partitură originală — film
Carter Burwell, „Banshees of Inisherin”
Alexandre Desplat, „Pinocchio al lui Guillermo del Toro”
Hildur Guðnadóttir, „Femeile care vorbesc”
Justin Hurwitz, „Babilonul”
John Williams, „The Fabelmans”

Cântec original — film
„Carolina” de Taylor Swift („Where the Crawdads Sing”)
„Ciao Papa” de Alexandre Desplat, Roeban Katz, Guillermo del Toro („Pinocchio lui Guillermo del Toro”)
„Hold My Hand” de Lady Gaga și Bloodpop („Top Gun: Maverick”)
„Lift Me Up” de Tems, Ludwig Göransson, Rihanna și Ryan Coogler („Black Panther: Wakanda Forever”)
„Naatu Naatu” de MM Keeravani, Chandrabose („RRR”)

După anunțarea nominalizărilor pentru Globuri am scris:
„Fabelmans de Steven Spielberg a primit tot hype-ul pe care îl merită și – se pare – este un film cu adevărat bun. Dacă Babylon, care are premiera mai târziu, nu mătură totul până la Oscar și nu este un film de proporții mitice, cu greu va fi a pierdut marele Oscar pentru Fabelmans. De la 3,25 a scăzut la 2,15 bineînțeles, dar chiar și acolo ar putea avea valoare. Și spun poate, pentru că fantasticul Everything everywhere deodată devine puternic (foarte greu să-i dai un astfel de premiu un astfel de film, este greu pentru vechea academie să aprecieze, de exemplu, cât de distractivă este o scenă de cinci minute în care două roci vorbesc între ele subtitrate) și Tar și Femeile, feministe, prietenoase cu Twitter (dar medii), vorbesc legate într-un film. Din nou, cred că Fabelmans vor fi premiați aici, cu o ușoară avertizare față de reacția Babilonului”.
Cu greu va fi o cursă pentru cele trei filme care au câștigat mai mult de un premiu la această categorie, ceea ce se reflectă acum și în rating: Fabelmans (2,00), The Banshees of Inisherin (3.00), Everything, everywhere, all once ( 3.50). Nu cred că Spielberg va pierde marele Oscar, la fel ca și cel pentru Director. Ceilalți doi vor împărți în mod logic voturi, deoarece sunt filme complet diferite, în timp ce Fabelmans este un film tradițional de Oscar, indiferent de ce. Pe scurt, dacă unul nu i-a jucat pe ceilalți doi la cote mai mari (11,00 și 9,00 pe care le-au dat de la început, cu siguranță nu merită acum. Fabelmans (pe care l-am dat mai devreme la 3,25), rămâne un pariu foarte bun la 2,00. .(În ciudat și wtf, thrillerul romantic Bones and All, oferă stoiximan 4,00 și verde 201,00... Las aceste informații aici, nu le pot edita)

am mai scris:
„Brendan Fraser a scăzut la 1,66 și amintește puternic de zilele lui Mickey Rourke... Cred că va avea aceeași soartă. Pe locul doi, la 4,50, acum este pariul nostru Colin Farrell pentru The banshees of Inisherin (jumătate snl) și ceva mai inapoi Austin Butler in rolul lui Elvis in filmul cu acelasi nume (5,00), care vine puternic cu mai multe premii dar si...elementul SNL (va gazdui urmatorul show, 17/12).Trioul cu greu pentru a se rupe oricum, primii cinci se vor încheia cu unul dintre Hugh Jackman, un puști de la Fabelmans sau vreo super surpriză precum starul coreean din excelenta Decizie de a pleca.Practic, să pariezi pe Farrell și Butler este ca și cum ai pune Fraser la 2,50, ceea ce mi se pare grozav acum.”
Butler l-a învins pe Fraser în divizie, iar Farrell a jucat fără opoziție în divizia sa. Poate că sunt singurul care a spus că nu-l văd pe Frazier câștigând și se pare că sunt mai aproape ca niciodată de a fi justificat. Trio-ul este format astfel: Fraser (2,20), Farrell (2,75) și Butler (3,50). Lay-ul manual despre care vorbeam nu mai există atât de mare, așa că dacă cineva nu a jucat deja ceva, șansele sunt să piardă (cu excepția cazului în care Frazer obține în sfârșit câștigul). Ora 9,00 pe care i-am dat pentru Farrell de la început, pare un vis.

In fine, am scris:
„Cate Blanchett va continua să fie mai mult sau mai puțin favorita la 2,00-2,50, precum și premiile, deoarece are marginea întregii culturi a trezit. Primele cinci vor fi, în mod logic, completate de Viola Davis, Olivia Colman, Michelle Williams și Margo Robbie. Cred (vreau foarte mult) că oricare dintre celelalte patru merită un pariu și mă duc cu Margot Robbie din toate motivele pe care le-am spus. Am jucat de la 7,00 la 11,00."
Aici am căzut departe, Margo practic a pierdut, logic nici nu va fi nominalizată. Și aici cu greu va fi posibil ca altcineva să se alăture perechii de câștigători ai Sferelor. Este o bătălie între favoritul media și favoritul fanilor. În esență, dacă Blanchett se întâmplă să ridice peste 2.00 sau Geo peste 3.00, trebuie jucat pe loc, indiferent de rezultat.

Aștept cu nerăbdare și celelalte categorii, unde cred că va avea multe oportunități. Cu siguranță concrete momentan doar Oscarurile pentru regie (pentru Spielberg), Cel mai bun actor (pentru Ke Hui Quan din Everything Everywhere All at Once, legendara „jumătate de porție” din al doilea Indiana Jones), Film (pentru Pinocchio de Guillermo del Toro). ) și cele tehnice pentru Avatar 2

Nominalizările vor fi anunțate pe 24/1
 
Actualizare de știri:
- Persoana pe care se bazează personajul lui Cate Blanchett din Tar a avut cele mai proaste cuvinte despre modul în care este schițat portretul ei în film... La 1,66 Blanchett, la 2,37 Geo urmărește.. O ajunge din urmă acolo sus? o sa ma mai gandesc la asta..
- Singura fiică a lui Elvis, Lisa Marie Presley, a murit. Este acesta un fapt suficient pentru a vota subconștient pentru „Elvis” Austin Butler? Greu, încă e devreme...
- Banshees of Inisherin a devenit prima favorită (2,37) în detrimentul lui Fabelmans (2,75)... Fără niciun premiu între ele, singurul lucru care s-a întâmplat este că a început votarea pentru care vor fi nominalizate filmele și probabil că Banshees au mai multe actual decât Fabelmans. Imaginează-ți cât de cald este, abia aștept să iasă...
-Dintre distribuțiile secundare care au fost lansate, îmi place 2,62 al lui Kerry Condon, dar cam atât. Aș alege 9,00 de Jamie Lee Curtis pentru Everything Everywhere All once dacă Stephanie Hsu nu ar fi în același film și probabil că voturile ar fi împărțite.
 
Ieri au fost acordate Premiile Criticilor de Film și - așa cum era de așteptat - au adus din nou suișuri și coborâșuri (https://flix.gr/news/critics-choice-awards-2023-winners.html)

- Everything Everywhere All at Once, care a măturat, a dat situația peste cap și este jucat primul favorit cu 1,72! Banshees este la 2,75 și Fabelmans... a urcat la 7,00!! Mi-a fost teamă că Fabelmans ar putea pierde aici, dar văzând că Everything Everywhere All at Once a luat acasă și premiul pentru regizor de la Spielberg, mi-am dat seama că acestui organism de vot i-a plăcut prea mult (la urma urmei, Critics' Choice Awards a coincis cu Oscarul). 15 din 27 de ori până acum). Alegătorii Oscarului nu vor premia cu greu un film cu o scenă ca aceasta (pe cât de amuzantă mi s-a părut, ca tot filmul, vizionează-l):


Așadar, cred că ne dau Fabelmans la 7,00 de nicăieri și nu voi putea (din nou) să pariez!

- Blanchett a câștigat și probabil este blocat, la fel ca rolurile secundare (Juan și Bassett). Fraser a câștigat, de asemenea, și arată că se va lupta cu dinți și unghii pentru a scutura blestemul Aronofsky de pe el (în afară de faptul că îl vede rostind replica „Trebuie să știu că am făcut UN CUCRU CORECT CU VIAȚA MEA!”, așa cum spune ea în trailerul de mai jos. , s-ar putea să se alăture listei de premii pentru războaie celebre precum Scent of a Woman de Al Pacino ("Sunt în întuneric aici!!!"), Dark River a lui Sean Penn ("Este fiica mea??"), de Daniel Day-Lewis pentru Blood Will Be Spilled ("Îți beau milkshake-ul!!") sau de DiCaprio pentru The Revenant ("AAAAA *sunete de luptă de urși* AAAAA")...


Totuși, încă mai susțin Pharrell...
Cursa la Oscar mai are un drum lung de parcurs și se așteaptă – de nicăieri – să fie plină de întorsături!
 
Legat-irelevant:
Nominalizările sunt disponibile pentru Golden Blueberries, care merg la S-man. Aparent, compania a fost uitată din moment ce randamentele nu au fost ajustate. Blonde (8), Good Mourning (7) și Pinocchio (6) au primit cele mai multe nominalizări pentru cele mai proaste filme ale anului, urmate de Morbius (5), care este favorizat la 2,25 (mai sunt și filme în afara listei care sunt pe locul doi. favorite si de aceea cred ca au fost uitate). Filmele mai sus mentionate cu cele mai multe nominalizari dau respectiv 15-13-10, recomandand pariuri valorice foarte bune, intrucat cu 1 unitate in fiecare se realizeaza un profit de minim 7 unitati!
La urma urmei, filmul cu cele mai multe nominalizări a câștigat de 25 de ori din 41, iar din 2010 (mai ales când nu a existat o agendă politică), a fost verificat mai mult de jumătate!


În altă ordine de idei, BAFTA i-au îngropat pe The Fabelmans cu o singură nominalizare (Scenariu original), în timp ce Everthing Everywhere All at Once și The Banshees of Inisherin domină. Și dacă eram sigur de al doilea (un film britanic, până la urmă), numeroasele nominalizări ale primului arată acceptarea universală pe care a obținut-o, în ciuda nebuniei cazului și a execuției. Cotele Oscar nu s-au schimbat, dar văzând fluxul Everthing Everywhere All Once, voi rămâne cu el pentru moment. Aș putea juca Spielberg pentru regie dacă se apropie de 2,50. După cum arată, poate rămâne chiar un Oscar de consolare pentru familia Fabelman.
 
  • Aprecieri
reacţii: BetLaden
Legat-irelevant:
Nominalizările sunt disponibile pentru Golden Blueberries, care merg la S-man. Aparent, compania a fost uitată din moment ce randamentele nu au fost ajustate. Blonde (8), Good Mourning (7) și Pinocchio (6) au primit cele mai multe nominalizări pentru cele mai proaste filme ale anului, urmate de Morbius (5), care este favorizat la 2,25 (mai sunt și filme în afara listei care sunt pe locul doi. favorite si de aceea cred ca au fost uitate). Filmele mai sus mentionate cu cele mai multe nominalizari dau respectiv 15-13-10, recomandand pariuri valorice foarte bune, intrucat cu 1 unitate in fiecare se realizeaza un profit de minim 7 unitati!
La urma urmei, filmul cu cele mai multe nominalizări a câștigat de 25 de ori din 41, iar din 2010 (mai ales când nu a existat o agendă politică), a fost verificat mai mult de jumătate!
Le-au adunat, oricine a fost la timp, a fost la timp..
 
Nominalizările pentru Oscaruri au fost anunțate, șansele au fost eliberate și nu voi comenta nimic altceva deocamdată. Dar voi face un comentariu personal: am fost încântat că interpretarea lui Paul Mescal din Aftersun a fost răsplătită - de nicăieri pentru predicții - cu o nominalizare. Este o performanță, un personaj și un film care m-au atins personal, așa cum au făcut-o puține filme în toți anii de vizionare a filmelor. Îl recomand tuturor, dar să știți că nu este un ceas ușor, dar este eliberator. M-am identificat atât de mult încât parcă aș fi fost nominalizat la Oscar (de aceea voi paria 26,00).


Premiul pentru cel mai bun film:

  • „Nimeni mai nou decât Frontul de Vest”
  • „Avatar: Drumul apei”
  • „Spiritul lui Inisherin”
  • "Elvis"
  • "Tot"
  • "Fabelmans"
  • "Gudron"
  • „Top Gun: Maverick”
  • „Triunghiul durerii”
  • „Femei care vorbesc”

Premiul pentru cel mai bun regizor:

  • Martin McDonagh ("The Spirits of Inniserin")
  • Daniel Kwan, Daniel Scheinert („Totul Totul”)
  • Steven Spielberg („Fabelmans”)
  • Todd Field ("Tár")
  • Ruben Östlund ("Triunghiul durerii")

Premiul pentru cel mai bun actor:

  • Austin Butler ("Elvis")
  • Colin Farrell ("The Spirits of Inicerin")
  • Brendan Fraser ("Balena")
  • Paul Mescal („După soare”)
  • Bill Nighy („Viu”)

Primul premiu pentru rol feminin:

  • Cate Blanchett ("Tár")
  • Ana de Armas („Blondă”)
  • Andrea Riseborough („Către Leslie”)
  • Michelle Williams ("The Fabelmans")
  • Michelle Yeoh ("Totul peste tot dintr-o dată")

Nominalizate la Oscarul pentru cel mai bun film străin sunt filmele:​

  • „Nu mai tânăr decât frontul de vest” (Germania)
  • „Argentina, 1985” (Argentina)
  • „Închidere” (Belgia)
  • „EO” (Polonia)
  • „The Quite Girl” (Irlanda)

Premiul pentru actriță în rol secundar:

  • Angela Bassett pentru „Black Panther: Wakanda Forever”
  • Hong Chow, „Balena”
  • Kerry Condon, „Spiritul lui Inniserin”
  • Jamie Lee Curtis, „Totul, peste tot, dintr-o dată”
  • Stephanie Hsu, „Totul Totul”

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar:

  • Brendan Gleeson pentru „The Spirits of Inniserin”
  • Brian Tyree Henry, „Causeway”
  • Jude Hirsch, „The Fabelmans”
  • Barry Keoghan, „Spiritul lui Inniserin”
  • Domnul Hui Quan, „Totul Totul”

Cel mai bun scenariu adaptat

  • „No Younger Than the Western Front”, scenariu de Edward Berger, Leslie Patterson și Ian Stockel
  • „Glass Onion: A Knives Out Mystery”, scris de Rian Johnson
  • „Living”, scenariu de Kazuo Ishiguro
  • „Top Gun: Maverick”, scenariu de Ehren Kruger și Eric Warren Singer și Christopher McQuarrie. Povestea lui Peter Craig și Justin Marks
  • „Women Talking”, scenariu de Sarah Polley

Cel mai bun scenariu original

  • „The Spirits of Inniserin”, scris de Martin McDonagh
  • „Everything Everything”, Scenariul lui Daniel Kwan și Daniel Scheinert
  • „The Fabelmans”, scris de Steven Spielberg și Tony Kushner
  • „Tár”, scris de Todd Field
  • „Triunghiul tristeții”, scris de Ruben Östlund

Poza buna

  • „Nimeni mai tânăr decât frontul de vest”, James Friend
  • „Bardo, Cronica falsă a unui pumn de adevăruri”, Darius Honji
  • „Elvis”, Mandy Walker
  • „Imperiul luminii”, Roger Deakins
  • „Tár”, Florian Hoffmeister

Cel mai bun lungmetraj documentar

  • „All That Breathes”, Shaunak Sen, Aman Mann și Teddy Leifer
  • „Toată frumusețea și vărsarea de sânge”, Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin și Yonny Golioff
  • „Focul dragostei”, Sara Dosa, Shane Boris și Ina Fichman
  • O casă făcută din așchii, Simon Lereng Wilmont și Monica Hellström
  • „Navalny”, Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller și Shane Boris

Cel mai bun scurtmetraj documentar

  • „Elefanții care șoptesc”, Kartiki Gonsalves și Guneet Monga
  • „Haulout”, Evgenia Arbugaeva și Maxim Arbugaev
  • — Cum numări anul? Jay Rosenblatt
  • „Efectul Martha Mitchell”, Anne Alvergue și Beth Levison
  • „Străin la poartă”, Joshua Seftel și Conall Jones

Cea mai bună editare

  • „Banshees of Inisherin”, Mikkel EG Nielsen
  • „Elvis”, Matt Villa și Jonathan Redmond
  • „Totul totul”, Paul Rogers
  • „Tar”, Monica Wiley
  • „Top Gun: Maverick”, Eddie Hamilton

Cel mai bun cântec original

  • „Aplauze” din „Tell It Like a Woman”, muzică și versuri de Diane Warren
  • „Hold My Hand” din „Top Gun: Maverick”, muzică și versuri de Lady Gaga și BloodPop
  • „Lift Me Up” din „Black Panther: Wakanda Forever”, muzică de Tems, Rihanna, Ryan Coogler și Ludwig Goransson. Versuri de Tems și Ryan Coogler
  • „Naatu Naatu” din „RRR”, Muzică de MM Keeravaani, Versuri de Chandrabose
  • „This Is a Life” din Everything Everything Music de Ryan Lott, David Byrne și Mitski. Versuri de Ryan Lott și David Byrne

O mai bună planificare a producției

  • „No Younger Than the Western Front”, Design de producție: Christian M. Goldbeck; Decor decor: Ernestine Hipper
  • „Avatar: Drumul apei”, Design de producție: Dylan Cole și Ben Procter. Decor decor: Vanessa Cole
  • „Babylon”, Design de producție: Florencia Martin; Decor decor: Anthony Carlino
  • „Elvis”, Design de producție: Catherine Martin și Karen Murphy. Decor decor: Bev Dunn
  • „The Fabelmans”, Design de producție: Rick Carter; Decor decor: Karen O'Hara

Efecte vizuale mai bune

  • „Nu mai tânăr decât frontul de vest”, Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank și Kamil Jafar
  • „Avatar: Drumul apei”, Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Sheindon și Daniel Barrett
  • „The Batman”, Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands și Dominic Tuohy
  • „Black Panther: Wakanda Forever”, Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White și Dan Sudick
  • „Top Gun: Maverick”, Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson și Scott R. Fisher

Cel mai bun lungmetraj de animație

  • Pinocchio al lui Guillermo del Toro Guillermo del Toro, Mark Gustafsson, Gary Ungar și Alex Bulkley
  • „Marcel the Shell With Shoes On”, Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan și Paul Mezey
  • Puss in Boots: The Last Wish, Joel Crawford și Mark Swift
  • „The Sea Beast”, Chris Williams și Jed Schlanger
  • „Turning Red”, Domee Shi și Lindsey Collins

Cel mai bun scurtmetraj animat

  • „Băiatul, cârtița, vulpea și calul” de Charlie Mackesy și Matthew Freud
  • „Marinarul zburător”, Amanda Forbis și Wendy Tilby
  • „Comercianți de gheață”, João Gonzalez și Bruno Caetano
  • My Year of Dicks, Sara Gunnarsdóttir și Pamela Ribon
  • „Un struț mi-a spus că lumea este falsă și cred că o cred”, Lachlan Pendragon

Costume mai bune

  • „Babilon”, Mary Zophres
  • „Black Panther: Wakanda Forever”, Ruth Carter
  • „Elvis” de Kathryn Martin
  • „Totul totul peste tot, totul deodată”, Shirley Kurata
  • "Doamnă. Harris merge la Paris, Jenny Beavan

Cel mai bun scurtmetraj

  • „A Irish Goodbye”, Tom Berkeley și Ross White
  • „Ivalu”, Anders Walter și Rebecca Pruzan
  • „Le Pupille”, Alice Rohrwacher și Alfonso Cuarón
  • „Călătorie de noapte”, Eirik Tveiten și Gaute Lid Larssen
  • „Valiza roșie”, Cyrus Neshvad

Un machiaj mai bun

  • „Nu mai tânăr decât frontul de vest”, Heike Merker și Linda Eisenhamerová
  • „The Batman”, Naomi Donne, Mike Marino și Mike Fontaine
  • „Black Panther: Wakanda Forever”, Camille Friend și Joel Harlow
  • „Elvis”, Mark Coulier, Jason Baird și Aldo Signoretti
  • „Balena”, Adrien Morot, Judy Chin și Anne Marie Bradley

Cel mai bun punctaj original

  • „Nu mai tânăr decât frontul de vest”, Volker Bertelmann
  • „Babylon” de Justin Hurwitz
  • „Banshees of Inisherin”, Carter Burwell
  • „Totul totul”, Sean Lux
  • „Fabelmans”, John Williams

Sunet mai bun

  • „Nu mai tânăr decât frontul de vest”, Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel și Stefan Korte
  • „Avatar: Drumul apei”, Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers și Michael Hedges
  • „The Batman”, Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray și Andy Nelson
  • „Elvis”, David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson și Michael Keller
  • „Top Gun: Maverick”, Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon și Mark Taylor
Despre restul vom vorbi la timp.
 
Cred că anul acesta voi juca în documentare și scurtmetraje. Pariez acum înainte ca ei să devină neglijenți și să se destrame. Bine:

În cel mai bun documentar, favoritul este Toată frumusețea și vărsarea de sânge care spune povestea flagelului opioidului din lumea artistică și cum a fost exploatat de gigantul farmaceutic care l-a început (@1,36). ORIENTĂ... există și Navalny, povestea liderului oficial al opoziției ruse pe care regimul Putin a încercat să-l asasineze... Au șansa să-i spună lui Putin și nu-i așa? Nu cred... O unitate la 5,50

În cel mai bun scurtmetraj documentar, favoritul este Elephant Whisperers, povestea unui cuplu indian care adoptă un pui de elefant orfan și întreaga sa creștere (@2,20). ORIENTATĂ... există și Cum măsori un an?, videoclipurile de acasă ale unui tată care timp de șaisprezece ani și-a pus fiicei întrebări de genul „la ce visezi?”, „de ce ți-e frică?” etc și o vedem pe fiică crescând și dezvoltându-și relația cu el. Dacă candidatura lui Mescal ne-a învățat ceva, este că anul acesta instinctul patern pare foarte puternic în rândul alegătorilor. O unitate la 4,20


În cel mai bun scurtmetraj, preferatul este Le pupille, o poveste de Crăciun plasată într-un orfelinat italian al celui de-al Doilea Război Mondial (@2,37). ORIENTATĂ... există și The Red Suitcase, un mic film agonizant despre o iraniană care se gândește să treacă prin securitate la un aeroport european și își face griji că va fi discriminată din cauza baticului ei. Iran, femei, batic... Ce e mai de actualitate? O unitate la 4.00

În cel mai bun scurtmetraj animat, preferatul este Băiatul, cârtița, vulpea și calul, o poveste pentru copii foarte dulce, bazată pe o carte populară pentru copii, familia Micului Prinț (@1.33). ORIENTATĂ... există și Anul meu al penelor, povestea unei fete de 15 ani și a bărbaților pe care îi întâlnește în timpul în care vrea să... își piardă virginitatea. OK, nici eu nu voi paria pe asta, dar cred că dacă o bombă explodă, va exploda pe aceasta.
 
  • Aprecieri
reacţii: pipilas și Zorian
Băieți, omul dă schimbare. Personal, nu pot să-l urmăresc pentru că am încetat să mai beau cafea (cofeină probabil). Apăsând like la postări pe care sunt prea amețit să le citesc nu funcționează. Ar fi cam ipocrit. L;i place to gdouvl totuși! Bravo, gigant.
 
  • Aprecieri
reacţii: gdouvl1984
Lasă-mă și eu să-mi las „pietrișul” pe această plajă. Până acum l-am văzut pe Elvis, Everything, Everywhere.... Tar și Avatar (dintre filmele nominalizate pentru cele mai bune). Am primit Everything, Everywhere... cu mult timp în urmă, cu aproape 2 luni în urmă și deși îmi plăcea nebunia, nu mă așteptam niciodată ca academia să treacă peste complexele lor și să dea atât de multe nominalizări unui film ca acesta. Surpriză plăcută. Cred că liderul feminin merită să concureze cu Blanchett pentru un rol mai bun, deși cel din urmă probabil că va pierde cu greu. Deși în Tar pentru cea mai mare parte a filmului nu a avut un rol dificil. Practic începutul filmului (și destul de mult timp) cred că a fost destul de lent, destul de plictisitor. O mare parte din prima jumătate a filmului ar fi putut fi tăiată la montaj, este deja scurtată deoarece este peste 2,5 ore și interesul începe efectiv în ultima 1/4 din film. Oricum, cred că doar primul rol al lui Blanchett este cel care va primi ceva.
Mi-a plăcut Elvis! Film cu acțiune intensă tot timpul, protagonist foarte bun, Hanks foarte bun, cântece frumoase, per total un film care este plăcut de vizionat. Nu știu dacă Austin Butler va primi ceva pentru că, după cum s-a spus, ar putea pierde din cauza ca domnul Robot să-l ridice pentru Mercur. Cu toate acestea, el este foarte bun. Voi urmări și Aftersun și Inisherin pentru a da o părere finală.
În cele din urmă, Avatar este o altă categorie. Sunet grozav și o experiență 3D unică. Cu siguranta nu va primi nimic altceva decat astea tehnice/tehnologice (efecte, sunet, design) dar merita sa mergi sa-l vezi la cinema.
Se așteaptă să mai fie văzute câteva filme. Săptămâna aceasta în care ne va închide zăpada o să văd cât mai multe și voi actualiza
 
  • Aprecieri
reacţii: gdouvl1984
Am văzut Aftersun. Lasă-mă să explic puțin cum e treaba. Filmul este pur experiențial. Tatăl și fiica își petrec vacanțele în Turcia. Părinții sunt divorțați, veniturile tatălui sunt mici, se face un efort ca cei doi să petreacă fericiți câteva zile împreună. Întrucât eu personal nu am astfel de experiențe, nu pot spune că m-am identificat atât de mult cu protagonistul, care a câștigat meritat nominalizarea.
Performanțe foarte bune atât ale lui Paul Mescal, cât și ale celui mic. Fără performanțe wow, dar demne și demne de remarcat. Cu toate acestea, voi fi de acord cu Giorgos că filmul este extrem de eliberator. Ca și cum te-ai arunca într-un bazin de ispășire și ai ieși curat
 
  • Aprecieri
reacţii: gdouvl1984

Predictii

  • 14:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Emisiunea UEFA Youth League
  • 15:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Olympiacos - Nantes
  • 17:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Emisiunea UEFA Youth League
  • 18:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Al Nasr - Al Fayha
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 3 HD
    • Porto - Milano
  • 19:30
    Novasports 2HD
    • Nürnberg - Paderborn
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Genova - Lazio
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Al Ahly - Al Hilal
  • 21:30
    Novasports 3HD
    • Eintracht Frankfurt - Augsburg
  • 21:30
    Novasports 4HD
    • Palermo - Parma
  • 21:30
    Start Novasports
    • Tenerife - Leganes
  • 21:45
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Cagliari - Juventus
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Athletic Bilbao - Granada
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Nisa - Lorient
  • 22:15
    COSMOTE SPORT 2 HD
    • Rio Ave - Aruca
  • 20:15
    ERT3
    • Panathinaikos - Peristeri
  • 20:55
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA Action 2023-24 E3326
  • 21:30
    Novasports Prime
    • Baskonia - Virtus Bologna
  • Mâine 20-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 04:30
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • SoFi NBA Play-In Tournament
  • 06:30
    ANT1 +
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Practice 1
  • 09:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 10:30
    ANT1 +
    • Formula 1 Shanghai International Circuit Sprint Calificare
  • 10:40
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 11:25
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 12:45
    COSMOTE SPORT 5 HD
    • WRC 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 500 Porsche Tennis Grand Prix
  • 13:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 14:30
    Novasports 5HD
    • WTA 250 Open Metropole
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 17:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
  • 19:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP 500 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • PANATHA PANATHA:
    De aceea sunt aici...să informez despre toate : bravo: : ROFLMAO: :p
  • B Forum Bot:
    Utilizatorul BraShaVa8888 a început un nou subiect numit „|_ Live _|" în Fotbal Predictii.
  • Infobetakias Forum Bot:
  • Ertzan Ertzan:
    conform presei grecești, din câte am citit, Panathaspor a decis să cumpere Giannis Goumas din Turcia. Foarte buna miscare, bravo : smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    Potrivit antrenorului Ismail Kartal, cu excepția lui Ostervolde unde a operat și Perez nu există absență. Deci, ceea ce aștept și ceea ce 99% dintre cei care urmăresc Fener așteaptă este următoarea gamă

    Livakovic

    Osagi Samuel-Tsikou-Bekao-Kantioglou

    Ismail Yuksek-Fred
    Shimansky
    Kahveji-Tadic
    Jacko
    aceasta este setarea din fabrică a lui Fener aici, nici măcar nu aveți nevoie de un autocar, totul funcționează pe auto
  • PANATHA PANATHA:
    Unde ai citit asta?
  • Ertzan Ertzan:
    conform beisports Turcia este o publicație a sportime spune
  • Ertzan Ertzan:
    iubitul a fost acuzat de dopaj? probabil a exagerat cu viagra : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Sportime a atins fundul....nu crezi niciodată...
  • PANATHA PANATHA:
    Bineînțeles că râzi, dar povestea cu Ioannidis a arătat încă o dată cât de jos au devenit rețelele de socializare....fiecare idiot scrie că este hărțuit fără consecințe firești....și bine că în câteva ore ipoteza s-a dovedit a fi o farsă...și nu a funcționat
    2-3 zile...
  • Ertzan Ertzan:
    dar situația e de râs, În ziua de azi nu mă întreb de nimic cu adevărat
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA Cupei IFC#15 (20-21/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    În ochii mei cu cei unsprezece pe care i-a trimis Fener și este cel pe care l-am scris mai sus, Fener câștigă în mod normal cu 2-0 cel puțin pentru că mingea este o curvă, așa cum a spus și Osim că tot ceea ce vedem poate merge prost (vezi cel de ieri)
  • Ertzan Ertzan:
    Atjun a arătat încă o dată cât de mare este fan Fenerbahce și meciul va fi difuzat gratuit pe TV8 : smk1:
  • Ertzan Ertzan:
    odată cu intrarea lui Zaits, Fener joacă în prezent cu 10 jucători
  • PANATHA PANATHA:
    Eu zic că se va ajunge la penalty-uri
  • Ertzan Ertzan:
    Mi-aș dori
  • Ertzan Ertzan:
    Dzikou ține apărarea
  • Ertzan Ertzan:
    în acest moment Fener joacă cu 10 jucători
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic chiar intră
  • Ertzan Ertzan:
    dacă Olympiacos poate și își înscrie cu adevărat magia, dacă pierde își merită soarta
  • Ertzan Ertzan:
    Acum antrenorul lui Fener i-a "dracu" dar iti spune ca nu vine Olympiacos ca sa ii pun eu
  • Ertzan Ertzan:
    dupa cum i-am scris unui prieten in afara de Batshuayi, nu as schimba pe nimeni si chiar daca ar trebui sa le amputeze picioarele, poate in locul lui Bekao daca s-ar fi accidentat l-as pune pe Bonucci la penalty.
  • Ertzan Ertzan:
    Krunic, Zaijc, Under, Caglar că inutil acolo este pus incompetentului
  • Rezistent la apă Forum Bot:
    Utilizatorul Rezistent la apă a început un nou subiect numit „exista un portofel anonim?" în Portofele electronice.
    Rezistent la apă Forum Bot: Utilizatorul Waterproof a început un nou subiect numit „există un portofel anonim?” în...