Globul cu ochii mei

MAN7

New Member
9 Nov 2005
11,311
9,687
0
54
N. HERAKLION
Buna seara.Anul acesta este anul Cupei Mondiale si cu aceasta ocazie sa ma intorc in timp cu ajutorul internetului si sa arat in imagini ca fotbalul nu mi-a afectat vizionarea la televizor.care in unele repetari in functie de ora de televiziunea de stat le-am pus bine în minte.

Sper să vă placă ca subiect și mai presus de toate să scapi de luptele cu fanii și alte prostii.

Este de la sine înțeles că subiectul nu este un monopol și cine are ceva de reținut îl pune ușor aici.Bineînțeles că vorbim despre obiceiul nostru preferat...minge.: semn:
 
Răspuns: CUPA MONDIALA CU PROPRIII MEI OCHI

1978 Argentina-Peru.Multi vorbeau despre un meci trucat de regimul dictatorial al organizatorului.Argentina a mers doar 4-0 si impotriva ei a fost o echipa foarte buna.Peru marelui Teofilo Koubilias....

 
Răspuns: CUPA MONDIALA CU PROPRIII MEI OCHI

Golul minunat al lui Krankl împotriva Germaniei. Austriacul a petrecut timp la Barca dacă îmi amintesc bine. Împreună cu Prochaska și Koncilia sub poartă, cei mai buni austrieci ai sezonului. Și Bruno Petsau ca libero.

 
Răspuns: CUPA MONDIALA CU PROPRIII MEI OCHI

Mulți îl consideră pe Kebes cel mai bun jucător al acelei Cupe Mondiale. Eu îl consider pe Leopoldo Luke. Cel care a avut o participare decisivă la echipe dar a avut și o accidentare care l-a lipsit de participarea la o echipă dar cel mai important lucru... a fost ca si-a pierdut fratele intr-un accident in timpul Cupei Mondiale.A fost socat de puterea sa de a continua sa ofere si in final i-a dedicat trofeul fratelui sau.Ctiva ani mai tarziu intr-un interviu spusese ca nu se simte mândru de victoria asupra Peruului și de felul în care s-a întâmplat.Din păcate, dictatura lui Videla a umbrit totul pe atunci.

Bucurați-vă de acest fotbalist și ființă umană uimitoare.

 
Răspuns: CUPA MONDIALA CU PROPRIII MEI OCHI

Pe vremea aceea nu sustineam nicio echipa.La varsta de 8 ani imaginati-va ca spuneam ca eram...Panathinaikos....am fost doar in finala cu Olanda.Imi amintesc ca la 1-1 am a fost fericit și imediat după aceea am fost trist pentru că el avea un gol să facă 1-2.

Celălalt eveniment care m-a marcat atunci a fost atmosfera absolută cu milioanele de cărți de pe teren.A fost o nebunie.

 
Răspuns: CUPA MONDIALA CU PROPRIII MEI OCHI

Mai tarziu ma voi ocupa de cea mai mare si mai buna Cupa Mondiala din viata mea.In 1982.A fost prilejul pentru mine sa iubesc fotbalul.Poate ca noul televizor color pe care il adusese tata de pe barca a jucat un rol.Poate faptul ca am am urmărit toate meciurile din sufrageria noastră cu 15 persoane în vizită în fiecare zi.
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

Cand vei ajunge la 94 de ani o sa scriu si eu!:)
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei


Începutul este jumătate din bătălie.
După 3 egaluri la rând, Squadra Azzura se califică în etapa următoare, dar retrogradează în faza grupelor
cu campionul mondial Argentina plus chiar Armando Diego Maradona şi
cea mai bună echipă din toate timpurile, cel puțin pe hârtie (toată lumea a comparat-o cu Brazilia în 70), cu Zico, Sokrates Ender Junior și nu există sfârșit.
Încep cu cel mai bun videoclip după părerea mea de la World Cup 82!!!
Gentile vs. Maradona, bucurați-vă!!
 
Ultima editare:
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei


Încep cu cel mai bun videoclip după părerea mea de la World Cup 82!!!
Gentile vs. Maradona, bucurați-vă!!

Mi-a părut milă de el, balerina a suferit ha ha ha, superb video contrarito, nu-l văzusem niciodată, prea tânăr pentru '82, aveam 5 ani atunci
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

Mi-a părut milă de el, balerina a suferit ha ha ha, superb video contrarito, nu-l văzusem niciodată, prea tânăr pentru '82, aveam 5 ani atunci

Nu stiu daca l-ai auzit pe Aleph vorbind despre mandamadores, asta vrea sa spuna, ha ha
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

multumesc antilog pentru videoclipuri, chiar a fost o plimbare foarte placuta si acum ma duc sa ma culc, maine e un mare joc la etihad, gandeste-te sa scrii ceva

noapte bună

: semn:
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei


aici o sa-ti fie mai rau de el, fara legatura cu Mondialul dar legat de Maradona si lemnele pe care le manca.
 
  • Aprecieri
reacţii: Galvatron
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

După cum pot vedea din comentariile de pe YouTube (nu am experiență personală, eram foarte tânăr atunci) Gentile nu a luat nici un fel de cărți atunci... sau a luat unele minime. Alteori, dar etica. Așa că nu nu înțeleg greșit (că îl apăr pe Maradona) simpatia. A fost omul meu, întotdeauna.
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

1982....Mi-as dori sa pot apasa un buton si sa fiu la acea Cupa Mondiala ca sa o vad din nou....pe timpul cu prietenii mei si cu tot cartierul.GRUNDIG-ul colorat sau ceva de genul....era al lui obiect absolut in special Maradona, Platini, Zico, Rummenigge, Dashaev si au fost modelele de top ale vremii.Erau cu adevarat idoli si nu micile vedete pe care le plac tinerii azi...

A fost cea mai frumoasa Cupa Mondiala, departe de a doua.Cei mai in varsta decat mine o compara cu 1970 si din cate am vazut pe etape numitorul comun se numeste Brazilia....

Nu am susținut-o niciodată, dar am considerat-o mereu cea mai bună echipă.....mai ales în 82.

Dar lasă următorul videoclip să vorbească mai bine despre Brazilia...

Uită-te la felul în care intră în contact cu mingea.Din păcate, acum tratează mingea nu ca pe o cățea, ci ca pe o soară rea...

Admirăm 2 faze.Întâi, pretenția lui Falcao cu Italia când seduce o întreagă apărare cu o singură mișcare și apoi termină cu un șut incredibil în colțul lui Joff și... luând mingea de la Ender înainte de a șuta în poarta lui Dashaev...
 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

La Cupa Mondială, ca toți copiii, am susținut o echipă. Mai precis, în fiecare competiție am susținut o echipă. Îmi amintesc că toată lumea a susținut Brazilia, dar mie, ca spirit clasic de contradicție, îmi plăceau Argentina și Franța. Mai ales cu Franta am plans in semifinala cu nemtii.Am vorbit de mare tristete.....

iată o mică mostră din acea Franță a marelui, uriașul Michel Platini.A fost atât de nebun cu cocoșii în acea perioadă încât am alergat la chioșcurile Kifissia și Omonia să cumpăr revista franceza de fotbal onz ca să am afișe in camera....Platini-Tigana-Zires-Sase-Etori-Tresor-Amoros si si.....

Unul dintre cele mai bune meciuri din istoria fotbalului mondial și un scandal incredibil cu Schumacher care nu a fost exclus pentru că l-a lovit pe Battiston...

 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

Meciul a fost Kuweit-Franța și a intrat în istorie pentru intrarea emirului și oprirea de câteva minute...

 
Ultima editare:
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

Spania-Eire 0-1.Marea surpriză care l-a dat afară pe organizator....

 
Răspuns: Cupa Mondială cu ochii mei

si de aici si de jos niste meciuri de neuitat (da, am pus pe primul loc Italia - Brazilia)



show-ul unic al uriașului Boniek cu Belgia....

 
Ultima editare:

Predictii

  • 19:45
    Start Novasports
    • Heerenfein - Eindhoven
  • 21:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • Udinese - Roma
  • 21:30
    Novasports 1HD
    • Anvers - Union Saint-Jiloise
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Go Ahead Eagles - Feyenoord
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Brighton - Manchester City
  • Mâine 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Cerro Porteno - Fluminense
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 9 HD
    • Fortaleza - Boca Juniors
  • 21:15
    Novasports Prime
    • Panathinaikos AKTOR - Maccabi Tel Aviv
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Real Madrid - Baskonia
  • Mâine 26-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • Orlando Magic - Cleveland Cavaliers
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 05:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Los Angeles Lakers - Denver Nuggets
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • Donna Vekic - Maria Sakkari
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 13:30
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Ertzan:
    Tavernicul a spus că dacă nu mergi în Final Four, nu va fi în echipă anul viitor. Bine, știm cât de nebun este, sper că ai aflat și tu. Pierzi meciul, jucătorii sunt îngrijorați, îi arunci și tu mingea „e vina ta” și încarci mai multă presiune
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA a spus:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
    În cupa Milko? : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Probabil nu ai prins bine.. a spus-o pentru a-si arata increderea in echipa si cat de sigur este ca va trece de Maccabi....
  • PANATHA PANATHA:
    Ioannidis marcând azi împotriva AEK @3.80...excelent!!
  • Ertzan Ertzan:
    Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating
  • PANATHA PANATHA:
    Aris - Olympiacos 0-0 in minutul 27....cred ca va fi gol in prima repriza....Peste 0,5 @1.80 si pentru risc mai mare
    peste 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    în mod normal ar trebui să fie deja 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    În Cipru scrie Karmiotissa Pano Polemidion - Othellos Athianou 6-6....... în timp ce în minutul 48 scorul era 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ercan speră că Ataman va pleca pentru a nu-l mai răni: twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Ce ne poate spune numărul? Am văzut antrenori analizând fazele care au fost făcute în greșelile de joc și ce ar fi trebuit să se facă cu acest număr au analizat fazele cărora ar fi trebuit să li se acorde fault.
  • PANATHA PANATHA:
    Ce a pierdut Olympiacos...
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA CAMPIONATULUI IFC#20 (27-28/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    Goumas din Turcia este un zeibeki drăguț : smk1:
  • animusbet animusbet:
    Pantofii pe care ni-i dai
  • Ertzan Ertzan:
    Da, v-am dat ca antrenor și pe Mourinho din Turcia
  • Ertzan Ertzan:
    În cele din urmă, unele au devenit anexe ale altora dacă vrei să spui la mine aaaaan te referi la mine : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Echipa noastră își propune să marcheze goluri în primul sfert...
  • Ertzan Ertzan:
    Ce dracu mănâncă Monaco ăsta?
  • PANATHA PANATHA:
    Astăzi am aflat campioana din acest an...
  • Ertzan Ertzan:
    le-ai dat, deși în 27 penalty-ul ratat ar fi putut schimba oarecum lucrurile
  • Ertzan Ertzan:
    Bartsokas pe tejghea urează de acum înainte Paște Fericit
  • PANATHA PANATHA:
    Bartzokas va câștiga meciul...
  • Ertzan Ertzan:
    vei veni : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Desigur....
  • Ertzan Ertzan:
    Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1:
    Ertzan Ertzan: Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1: