Radio zorian - Ora fericită

La Stuttgart, australianul m-a durut foarte mult. Sper că astăzi ne putem recupera sângele

Îmi pare rău că zboară din nou, dar trebuia făcut.

IMG_20210508_222404.jpg
 
  • Aprecieri
reacţii: Zorian
În 2017, Orpheas Peridis a lansat albumul Paradis. Doi ani mai târziu a lansat albumul Paradisul Plus, care este precedentul plus câteva melodii în plus. Lizeta participă la aceste discuri cântând melodia „Nu-mi place să vorbesc”, o melodie pe care Kati Koullia o spusese pe albumul ei Dragostea iartă greșelile, dar acum performanța cu vocea lui Kalimeri este mai electrică, mai rapidă. Versurile piesei îi aparțin lui Ilias Katsoulis.

 
Makis Kozidis este un compozitor care se distanțează de bunăvoie de circuitele companiilor de discuri, companiilor etc., precum George Michael, pe care l-am cunoscut și care nu a înregistrat niciodată un album într-o casă de discuri.
În 2017, cântă Lizeta "Frumusețea mea", muzică de Makis Kozidis și versuri de Vangelis Capralos.
Piesa nu a fost lansată niciodată pe cd până astăzi

 
În același an, a fost lansat un alt album de Kristella Dimitriou cu poezii melodice ale lui Sappho, Alcaeus și alți poeți antici. Titlul albumului Ecou. Poeziile au fost interpretate de Sotiris Kakisis și cântecele sunt cântate de Lizeta, cu participarea compozitorului însuși, Alkinos Ioannidis și Argyris Argyropoulos.
În general, ceea ce reiese din astfel de desene este greu de auzit cântece. L-am văzut pe albumul anterior al Kristellei.
Vom asculta "Barca" și "Valul" din acest album și intră mai jos ....


 
Nu am văzut-o încă pe iarbă. Cred că prima țintă acum este RG. Și consider că este posibil, deoarece ea este în prezent cea mai antrenată jucătoare
Fruntul este greu de multe kilograme. El a „furat” o parte din puterea Petrei și Serenei. Ai văzut că de la un pesimist în 3 luni ai devenit complet optimist ?? Haha. Sunt de acord cu iarba pe care o spui (cred că Barty este mult mai bun pe iarbă și mai greu decât la sol, indiferent de titluri) tocmai se potrivea cu melodia lui Cohen. Pe de altă parte, desigur, mă tem și de mentalitatea Samba. A rămas neașteptat în faza zen de mult timp, fără a „înclina” într-o cursă etc. Dar oricare ar avea fundalul, cu siguranță îl are. Deși medicii spun că un antrenament individual durează maximum 3 săptămâni. Sa vedem. Bună ziua
 
  • Aprecieri
reacţii: Zorian
Konstantinos Plousios a lansat în 2017 a doua sa lucrare de studio (a fost precedată de un cd cu piese live de la Syros) intitulată Monolog și participarea multor tineri interpreți, precum Ria Ellinidou, Anastasia Hatziapostolidou, Vassilis Prodromou și alții.
Lizeta Kalimeri participă la acest album spunându-le „Păsări marine”, cu versuri de Plousios și muzică de Dionysis Theodosis

 
O altă participare o găsim în 2018, pe un album de Pantelis Thalassinos, cu cuvinte de Alkis Alkaios și titlu 12 + 1 floarea soarelui. O vom auzi pe Lizeta cântând-o „Mică Helladografie”

 
Și spre sfârșitul anului 2018, este lansat ultimul ei album personal (sau putem spune că este și de Orfeas Peridis) intitulat În Flya.
După ani de prietenie și colaborări (să ne amintim de participarea ei la albumul live al lui Orpheus) și de multe apariții comune, cei doi colaborează în cele din urmă într-un studio de albume.
Voi prezenta acest album în următoarea emisiune. Numai pentru dragul istoriei ar trebui să menționez că Flya este numele antic al zonei Halandri, așa că în traducere albumul este numit În Chalandri : D!
 
„En Flya” Se numește a doua melodie a albumului, cântată de Lizeta și Orfeu și se referă la diverse străzi și zone din Halandri. Cei care au trăit sau cunosc zona vor fi cu siguranță născuți cu multe imagini în minte. Am petrecut 5 ani minunați în Chalandri și acest cântec evocă multe amintiri frumoase.
Nu vom asculta acest lucru, dar vom asculta alte două melodii, cea care începe albumul și cea care îl închide. Stilul celor două melodii este diferit.

Mai „viu” „Când se oprește zgomotul” de unde începe discul. Cuvintele aparțin unei poezii a lui Titus Patrikios.


Este mai "slăbit" „Lasă-i iarna” care închide albumul, în versuri de Orfeu.

 
Există și cântecul foarte frumos "Această grădină", cu versuri de George Sideris, care a fost cântat pentru prima dată de Peridis pe albumul său Mă uit pe fereastră din 2007, desigur aici cu vocea lui Kalimeri.
O vom auzi în direct de la apariția lor comună pe scena Sfinxului în 2018

 
Cea mai bună melodie de pe acest disc, după părerea mea, este „Munții Aparta”. Versuri din nou de George Sideris.
Vom asculta versiunea de studio, precum și (pur și simplu) pe măsură ce Orpheus și Lizeta au jucat-o în emisiunea de radio web Ascult Live Voices


 
Ultima editare:
Cu siguranță încă două melodii merită ascultate de pe acest album. „Vița de vie” în versuri de George Sideris și „Nici Nord, nici Sud” în versuri ale compozitorului însuși.


 
Pentru a nu abandona problema Sampalenka, permiteți-mi să spun că bielorusa noastră preferată a fost exclusă astăzi din turneul de la Roma de americanul Coco Gauf de 17 ani, care ieri a eliminat-o și pe Maria Sakkari și prezic că se va descurca foarte bine în turneu. Sampalenka se poate dedica acum pregătirii pentru French Open
 
Ori de câte ori plouă găsesc o ocazie pentru un spectacol :)
Astăzi voi închide tributul adus Lizetei Kalimeri. Și pentru că dispar în vară, următorul tribut va avea loc de îndată ce va începe noul sezon de fotbal : D!
Ultimul disc al Lizetei este în 2019 în cartea de CD-uri pentru copii Cântece de leagăn ... și Treziri. Aceasta este o lucrare discografică de Kanaris Keramaris. Versurile au fost scrise de Olga Sechidou, Nina Zafeiriou și Lila Stogianni. Versurile au fost ilustrate în carte de Nikos Giannopoulos. Și Keramaris le-a pus muzică și a orchestrat melodiile de pe cd, unde cântă mai mulți artiști (Thodoris Kotonias, Pantelis Thalassinos, Savina Giannatou etc.)
Cântă Kalimeri „În bula zorilor” în versuri de Olga Sechidou

 
În sfârșit, anul trecut a fost lansată piesa scrisă (versuri și muzică) de Eugenios Dermitasoglou, intitulată "Pleacă de la pasărea mea", cântat împreună de compozitor și Lizeta.

 

Predictii

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • PAS Lamia - PAOK
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Aris - Olympiacos
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Monaco - Lille
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Lorient - Paris Saint Germain
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • AEK - Panathinaikos
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Club Brugge - Genk
  • 21:30
    Știri Novasports
    • Anderlecht - Cercul Brugge
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Lupii - Bournemouth
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ajax - Excelsior
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Atalanta - Fiorentina
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Marsilia - Nis
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Manchester City - Sheffield United
  • 22:00
    Start Novasports
    • Crystal Palace - Newcastle
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Everton - Liverpool
  • Mâine 25-04-2024
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Independiente del Valle - Palmeiras
  • 16:00
    Steaua Greciei Centrale
    • Esperos Lamias - AE Psychikos
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Monaco - Fenerbahce
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Barcelona - Olympiacos
  • Mâine 25-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Boston Celtics - Miami Heat
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Ertzan:
    Tavernicul a spus că dacă nu mergi în Final Four, nu va fi în echipă anul viitor. Bine, știm cât de nebun este, sper că ai aflat și tu. Pierzi meciul, jucătorii sunt îngrijorați, îi arunci și tu mingea „e vina ta” și încarci mai multă presiune
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA a spus:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
    În cupa Milko? : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Probabil nu ai prins bine.. a spus-o pentru a-si arata increderea in echipa si cat de sigur este ca va trece de Maccabi....
  • PANATHA PANATHA:
    Ioannidis marcând azi împotriva AEK @3.80...excelent!!
  • Ertzan Ertzan:
    Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating
  • PANATHA PANATHA:
    Aris - Olympiacos 0-0 in minutul 27....cred ca va fi gol in prima repriza....Peste 0,5 @1.80 si pentru risc mai mare
    peste 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    în mod normal ar trebui să fie deja 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    În Cipru scrie Karmiotissa Pano Polemidion - Othellos Athianou 6-6....... în timp ce în minutul 48 scorul era 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ercan speră că Ataman va pleca pentru a nu-l mai răni: twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Ce ne poate spune numărul? Am văzut antrenori analizând fazele care au fost făcute în greșelile de joc și ce ar fi trebuit să se facă cu acest număr au analizat fazele cărora ar fi trebuit să li se acorde fault.
  • PANATHA PANATHA:
    Ce a pierdut Olympiacos...
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA CAMPIONATULUI IFC#20 (27-28/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    Goumas din Turcia este un zeibeki drăguț : smk1:
  • animusbet animusbet:
    Pantofii pe care ni-i dai
  • Ertzan Ertzan:
    Da, v-am dat ca antrenor și pe Mourinho din Turcia
  • Ertzan Ertzan:
    În cele din urmă, unele au devenit anexe ale altora dacă vrei să spui la mine aaaaan te referi la mine : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Echipa noastră își propune să marcheze goluri în primul sfert...
  • Ertzan Ertzan:
    Ce dracu mănâncă Monaco ăsta?
  • PANATHA PANATHA:
    Astăzi am aflat campioana din acest an...
  • Ertzan Ertzan:
    le-ai dat, deși în 27 penalty-ul ratat ar fi putut schimba oarecum lucrurile
  • Ertzan Ertzan:
    Bartsokas pe tejghea urează de acum înainte Paște Fericit
  • PANATHA PANATHA:
    Bartzokas va câștiga meciul...
  • Ertzan Ertzan:
    vei veni : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Desigur....
  • Ertzan Ertzan:
    Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1:
    Ertzan Ertzan: Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1: