Williams-Capriati

Ertzan

FENER și după moarte
Membru al echipei
10 Aug 2003
46,440
20,961
113
40
CARE ESTE FENERUL
Capriati a depășit Williams în sferturile de finală clasice
de Jason Brown
Marți, septembrie 7, 2004


A șaptesprezecea ediție a Serena Williams-Jennifer Capriati rivalitatea a luat o altă întorsătură și și-a depășit facturarea în Ziua 9 a US Open din 2004, devenind un clasic instantaneu, plin de lovituri spectaculoase de la ambii jucători, o decizie controversată a arbitrului de scaun și, în cele din urmă, un sfert de finală emoționant. victorie pentru Capriati în trei seturi, 2-6, 6-4, 6-4.

Odată cu victorie, Capriati a avansat în semifinalele feminine pentru al doilea an consecutiv, al patrulea la general, unde o va întâlni pe Elena Dementieva din Rusia și își va continua căutarea pentru primul campionat feminin de la US Open.

Capriati are 3-0 în carieră împotriva lui Dementieva, a șasea cap de serie, și a răsturnat-o în optimile de finală de la US Open din 16.

„M-am luptat din greu și am învins din cauza asta, pentru că doar luptam”, a spus Capriati, acum 10-7 pe viață împotriva lui Williams. „Cred că uneori am jucat inteligent și am amestecat loviturile și am crezut doar în mine.”

Pentru prima dată de la sferturile de finală de la Wimbledon din 2001, Capriati a revenit dintr-un set în urmă și și-a învins rivala din carieră.

„Nu există loc în care aș prefera să fiu, oricât de greu poate fi de fapt”, a spus Capriati, descriind sentimentul de a juca la New York la US Open. „Simți că vrei să plângi acolo pentru că vrei să câștigi atât de rău.”

Saga americană de 125 de minute, o încercare dus-întors de voință și putere, cu puncte de break, servire fulgerătoare și câștigători minunati plasați pe tot terenul, s-au intensificat pe măsură ce meciul se desfășura.

Ruptă la primul ei joc de serviciu al meciului, Capriati a rămas rapid în urmă. Greșeala timpurie comisă împotriva unuia dintre cei mai buni jucători din tenis, Williams a ținut ferm și a reușit să obțină un avantaj de un set, din punct de vedere istoric, o poziție dominantă în rivalitatea lor.

Cu Williams servind pentru a începe setul al doilea, Capriati s-a apropiat, luptă să readucă fiecare minge în joc și a câștigat un punct de dublu-break, al doilea din care sa transformat pentru a-i întoarce favoarea lui Williams.

Făcându-se pe picior pentru a menține intensitatea, Capriati a fost clar concentrată pe jocul ei și intenționată să meargă la muncă și să găsească o modalitate de a câștiga.

„Suporterii sunt cunoscuți că susțin cei defavorizați de aici și cred că simt că eu sunt cel defavorizat și poate că vor doar să mă vadă câștigând pe acesta”, a spus Capriati, în mod clar pompat pe tot parcursul meciului de mulțimea serii. .

Încheind un al doilea set sclipitor, Capriati a servit pentru al doilea set la 5-4, iar la un topspin strălucit deasupra capului, a egalat bătălia la un set fiecare.

Controversele de la începutul celui de-al treilea set au pus mâna pe calitatea înaltă a jocului prezentată de Capraiti și Williams.

După pauze de tranzacționare, Capriati a servit pentru meci conducând, 5-4.

Pe măsură ce meciul a trecut de cele două ore, nervii l-au stăpânit pe Capriati, dublă greșeală la primul punct. Apoi, în urma unui al doilea apel de linie controversat, Capriati a trecut înainte, 30-15.

„Știu că mi-au fost mingile”, a spus Williams. "Nu a fost doar acel punct, asta e treaba. Îmi cunosc loviturile. Știu că în ultimul joc erau și acele mingi. Deci, ce faci? Trebuie doar să continui să lupți."

Dintr-o minunată câștigătoare a lobului cu backhand topspin, Williams a pus-o la plasă, Capriati a câștigat primul ei punct de meci. Câteva momente tensionate mai târziu, inclusiv un alt apel împotriva lui Williams, Capriati a câștigat un al treilea punct de meci și un șut rătăcit de la Williams în plasă a încheiat meciul.

„Doar pentru a fi în acest moment, sunt foarte fericit”, a spus Capriati. Și, la sfârșitul zilei, cred că pot fi mulțumit de ceea ce am făcut și am realizat. Și chiar dacă câștig sau nu câștig, ar trebui să fiu recunoscător că sunt aici. Și ar fi grozav să câștig, dar dacă nu o fac, viața merge înainte”.

În acest meci, am avut o eroare de arbitru în care în al treilea și cel mai important set decizia lui Alves (arbitrul) de a-i oferi lui Capriati un avantaj în primul joc a pus o „burlotto” în joc. Doi oficiali WTA i-au cerut scuze Serenei Williams, dar vedeta americană a spus că așteaptă ca arbitrul să își ceară scuze.
Sunt teribil de supărat. Amar. Mă simt înșelat, înșelat, trebuie să explic mai departe? Menționați.
Prefigurat de reluarea fazei pe reverul Serenei, mingea a fost înăuntru și nu ieșit, după cum a indicat Alves.
Am crezut că Alves a făcut o greșeală la scor și am vrut să-i clarific că am câștigat punctul pentru că îmi știu loviturile și au trecut prin linie. Ea mi-a respins intensitatea și i-am spus „de ce nu dai o reluare, nici măcar nu am atins linia”, a explicat Williams, care l-a numit pe Alves „temporar nebun”. Acolo și-a pierdut calmul și autoconcentrarea și ca urmare a pierdut cursa. Desigur, organizatorii au decis să nu arbitreze un alt meci de la US Open anul acesta
Aceasta informatie:)
 
Ultima editare:
Cu mâncarea pe care Lykos a scos-o, mi-a fost foame și am mâncat accidental sugestia, dar acum am scos-o: twis: :)
 
MOUTAFIS a spus:
Jucătorul are dreptate... Oricum am dat câteva toasturi : twis:


PS I-au făcut bine Serenei și dacă o pot face din nou...
nemuritoarea... ca să nu mai vorbim de tatăl ei și de magia neagră...
De asemenea, după cum a menționat Williams, un incident similar s-a întâmplat și surorii ei la Wimbledon, unde scorul greșit a fost anunțat în tie-break-ul setului al doilea cu Karolina Sperm, unde Williams a pierdut în cele din urmă.
Probabil că magia nu prinde în ultima vreme trebuie să mărească doza:)
O fac si eu, e timpul de antrenament acum ca sunt si drogat: twis: O să fac curățenie pe cineva:)
C tu: semn:
 

Predictii

  • 17:00
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • PAS Lamia - PAOK
  • 19:30
    Novasports Prime
    • Aris - Olympiacos
  • 20:00
    Novasports 2HD
    • Monaco - Lille
  • 20:00
    Novasports 3HD
    • Lorient - Paris Saint Germain
  • 20:30
    COSMOTE SPORT 1 HD
    • AEK - Panathinaikos
  • 21:30
    Novasports Extra 2
    • Club Brugge - Genk
  • 21:30
    Știri Novasports
    • Anderlecht - Cercul Brugge
  • 21:45
    Novasports Extra 1
    • Lupii - Bournemouth
  • 22:00
    Novasports 1HD
    • Ajax - Excelsior
  • 22:00
    Novasports 2HD
    • Atalanta - Fiorentina
  • 22:00
    Novasports 3HD
    • Marsilia - Nis
  • 22:00
    Novasports 5HD
    • Manchester City - Sheffield United
  • 22:00
    Start Novasports
    • Crystal Palace - Newcastle
  • 22:00
    Novasports Premier League
    • Everton - Liverpool
  • Mâine 25-04-2024
  • 03:30
    COSMOTE SPORT 8 HD
    • Independiente del Valle - Palmeiras
  • 16:00
    Steaua Greciei Centrale
    • Esperos Lamias - AE Psychikos
  • 20:00
    Novasports 6HD
    • Monaco - Fenerbahce
  • 22:00
    Novasports 4HD
    • Barcelona - Olympiacos
  • Mâine 25-04-2024
  • 01:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 02:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • Boston Celtics - Miami Heat
  • 03:00
    COSMOTE SPORT 4 HD
    • NBA 2023-24
  • 04:00
    COSMOTE SPORT 7 HD
    • NBA TV 2023-24
  • 12:00
    Novasports 6HD
    • WTA 1000 Mutua Madrid Open - optimile de finală
  • 12:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 15:30
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
  • 19:00
    COSMOTE SPORT 6 HD
    • ATP Masters 1000 2024
Chat general
Ajutor utilizatori
  • Nimeni nu vorbește chiar acum.
  • Ertzan Ertzan:
    Tavernicul a spus că dacă nu mergi în Final Four, nu va fi în echipă anul viitor. Bine, știm cât de nebun este, sper că ai aflat și tu. Pierzi meciul, jucătorii sunt îngrijorați, îi arunci și tu mingea „e vina ta” și încarci mai multă presiune
  • Ertzan Ertzan:
    PANATHA a spus:
    Primul trofeu european pentru Grecia și echipa Panathinaikos U19 din Olanda în 1980 ... apoi Barcelona și Ajax au fost eliminate !!!!
    În cupa Milko? : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Probabil nu ai prins bine.. a spus-o pentru a-si arata increderea in echipa si cat de sigur este ca va trece de Maccabi....
  • PANATHA PANATHA:
    Ioannidis marcând azi împotriva AEK @3.80...excelent!!
  • Ertzan Ertzan:
    Are bunuri bune pentru betbuilder, dar nu mă ating
  • PANATHA PANATHA:
    Aris - Olympiacos 0-0 in minutul 27....cred ca va fi gol in prima repriza....Peste 0,5 @1.80 si pentru risc mai mare
    peste 1,5 @4.90!
  • Ertzan Ertzan:
    în mod normal ar trebui să fie deja 0-3
  • PANATHA PANATHA:
    În Cipru scrie Karmiotissa Pano Polemidion - Othellos Athianou 6-6....... în timp ce în minutul 48 scorul era 1-5.....
  • animusbet animusbet:
    Ercan speră că Ataman va pleca pentru a nu-l mai răni: twis:
  • Ertzan Ertzan:
    Ce ne poate spune numărul? Am văzut antrenori analizând fazele care au fost făcute în greșelile de joc și ce ar fi trebuit să se facă cu acest număr au analizat fazele cărora ar fi trebuit să li se acorde fault.
  • PANATHA PANATHA:
    Ce a pierdut Olympiacos...
  • Ertzan Forum Bot:
    Utilizatorul Ertzan a început un nou subiect numit „FINALA CAMPIONATULUI IFC#20 (27-28/4/2024)" în Concursul IFC.
  • Ertzan Ertzan:
    Goumas din Turcia este un zeibeki drăguț : smk1:
  • animusbet animusbet:
    Pantofii pe care ni-i dai
  • Ertzan Ertzan:
    Da, v-am dat ca antrenor și pe Mourinho din Turcia
  • Ertzan Ertzan:
    În cele din urmă, unele au devenit anexe ale altora dacă vrei să spui la mine aaaaan te referi la mine : smk1:
  • PANATHA PANATHA:
    Echipa noastră își propune să marcheze goluri în primul sfert...
  • Ertzan Ertzan:
    Ce dracu mănâncă Monaco ăsta?
  • PANATHA PANATHA:
    Astăzi am aflat campioana din acest an...
  • Ertzan Ertzan:
    le-ai dat, deși în 27 penalty-ul ratat ar fi putut schimba oarecum lucrurile
  • Ertzan Ertzan:
    Bartsokas pe tejghea urează de acum înainte Paște Fericit
  • PANATHA PANATHA:
    Bartzokas va câștiga meciul...
  • Ertzan Ertzan:
    vei veni : paidi:
  • PANATHA PANATHA:
    Desigur....
  • Ertzan Ertzan:
    Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1:
    Ertzan Ertzan: Nu este avantajul terenului de acasă pentru toate echipele : smk1: