Κατηγορία: Soccer - Greece Greece Super League
Απόδοση: 1.40
Αποτέλεσμα: 1-0
Κέρδος: +2.8 (Won)

Τελευταία αγωνιστική στην Ελλάδα και με τον Ατρόμητο να φιλοξενεί την Άεκ

Ο Ατρόμητος χωρίς να έχει κάποιο σκοπό πήγε στην Κρήτη και εκεί που περίμεναν όλοι ο Όφη να είναι αυτός που θα πάρει τους 3 βαθμούς μόνο έτσι δεν έγινε. Ο Ατρόμητος ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και έψαχνε το γκολ όμως ο Ατρόμητος έκανε το 0-1 με τον Ουντότζι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όφη εκεί που έψαχνε το γκολ το είδε στα δίχτυα του στο 72 έγινε το 0-2. Εκεί που έδειχναν όλοι πως θα πάει έτσι ο Όφη αντέδρασε και με τον Παπάζογλου στο 84 έκανε το 1-2 και στο 89 ο Σαρ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στα αγωνιστικά ο Σωκράτης Φυτανίδης είναι τιμωρημένος

Η Άεκ στο παιχνίδι της χρονιάς για την σωτηρία του με τον Πανθρακικό ήθελε νίκη ή έστω ισοπαλία. Για 80 λεπτά το παιχνίδι πήγαινε καλά έως ότου εμφανίστηκαν οι οπαδοί της Άεκ κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ και η ατμόσφαιρα άρχιζε να μυρίζει σιγά σιγά μπαρούτι. Κάπου στο 87ο λεπτό το αυτογκόλ του Μπουγαϊδη εξαγρίωση τους οπαδούς της και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και να πλακώσουν στο ξύλο όποιον βρουν μπροστά τους. Κατάφεραν βέβαια να μπουν όλοι στα αποδυτήρια αν και έφαγαν μερικοί κάτι ψηλές. Ο αγώνας διεκόπη μιας και είχαν μπει οι οπαδοί και ο διαιτητής ήταν ανένδοτος να συνεχίσει το παιχνίδι.

Λογικότατη απόφαση αλλά όταν στην Ελλάδα δεν εφαρμόζεται κάτι τέτοιο καταντάει φυσιολογικό αντίθετα όταν βλέπουμε διακοπή αγώνα μετά από ρίψη μπουκαλιού (θυμάμαι Β Γερμανίας πέρυσι) μας φαίνεται παράλογο μια τέτοια διακοπή. Στην Ελλάδα περιμένουμε να διακοπή ο αγώνας μόνο αν πεθάνει Αθλητής.

Η απόφαση για την τιμωρία της Άεκ βγήκε και όπως λέει ο κανονισμός. Χάνει τον αγώνα στα χαρτιά επίσης αφαίρεση και 3 βαθμών και του χρόνου ξεκινάει με -2 βαθμούς.

Η Άεκ έκανε έφεση αλλά δύσκολη η δικαίωση.

Ο Ατρόμητος δεν έχει κάτι να κυνηγήσει αλλά δεν έχει και τις καλύτερες σχέσεις με την Άεκ. Από την άλλη στην Άεκ υπάρχει η ελπίδα να κάνουν διπλό στον Ατρόμητο και να ελπίζουν στην πειθαρχική επιτροπή. Εγώ πιστεύω πως κάτι τέτοιο πλέον δεν είναι εφικτό και εκτός αυτού δεν νομίζω να θέλουν να "ανοίξουν" τα πόδια και στην Άεκ όπως έκαναν στον Άρη. Πάω με το 1Χ