Κατηγορία: Soccer - Greece Greece Super League
Απόδοση: 1.45
Αποτέλεσμα: 2-1
Κέρδος: -5 (Lost)

Ο Όφη αντιμετωπίζει την Άεκ για την 4η αγωνιστική στο "Γιεντί Κουλέ"

Αν δεν είχαμε δει όλα στην Σούπερ Λίγκα στο παιχνίδι Πανιώνιος-Όφη τα είδαμε όλα θα έλεγε κανείς. Ο Όφη έχασε από τα "μωρά" του Ελευθερόπουλου και αυτό που είδαμε ήταν πως και τα 3 τέρματα ήρθαν από αυτογκόλ που σημείωσαν οι παίκτες των δυο ομάδων. Δεδομένου των απουσιών που είχε ο Όφη πρωταρχικός σκοπός ήταν η αμυντική λειτουργία. Στο 1ο ημίχρονο προσπάθησε να σταματήσεις τις επιθέσεις του Πανιωνίου όμως με το αυτογκόλ του Σίσιτς βρέθηκε πίσω θα μπορούσε να δεχτεί και 2ο τέρμα. Στο 2ο ημίχρονο μπήκε δυνατά για να ισοφαρίσει όμως υπολόγισε χωρίς Βάντο ο οποίος με δικό του αυτογκόλ έριξε πίσω τον Όφη με 2-0. Όπως ήταν φυσικό αυτό απελευθέρωσε ακόμη περισσότερο τους παίκτες του Πανιωνίου, οι οποίοι χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα, μέχρι το 84' όπου ο ΟΦΗ με αυτογκόλ μπήκε και πάλι στο ματς. Χρόνος ωστόσο δεν υπήρχε για τους Κρητικούς με τον Πανιώνιο να πανηγυρίζει μια ακόμη νίκη.

Ο Αναστόπουλος μετά τον αγώνα δήλωσε πως πλέον τα έχει δει στο Ελληνικό ποδόσφαιρο συγκεκριμένα είπε:

"Είχαμε δυο άτυχες στιγμές με τα δυο αυτογκόλ, αλλά το πιο καθοριστικό για μένα ήταν η φάση με το καθαρό πέναλτι που δε δόθηκε. Εκεί αν γινόταν το 2-1 και με την εικόνα της ομάδας ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Αλλά με τα αν δε γίνεται δουλειά. Σημειώσαμε τρία γκολ και δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Είχαμε περισσότερο εικόνα ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα παιδιά προσπάθησαν, το ξέρουμε έχουμε αδυναμίες, έχουμε νεανική ομάδα και θα δουλέψουμε και προχωράμε για το επόμενο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Η ΑΕΚ μπορεί να μην είναι στην καλύτερη κατάσταση, αλλά παραμένει μεγάλος σύλλογος. Επίσης, στο ελληνικό ποδόσφαιρο πλέον τα έχω δει όλα αφού είδα το διαιτητή να κάνει το βοηθό γιατρού σε παίκτη του Πανιωνίου".

Για το παιχνίδι με την Άεκ εκτός έμειναν ο ανέτοιμος Σαρ, και οι Περογαμβράκης, Χατζηκοσμάς, Σαχσανίδης και οι τραυματίες Μπούρμπος και Βαλεριάνος.

Η Άεκ έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της νίκη απέναντι στον Άρη αλλά τελικά έμειναν στο 1-1. Κάτι η παρουσία των Βιντιάδη και Χάρις στο ΟΑΚΑ, κάτι η πολύ ζεστή ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος και η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου από το πρώτο λεπτό μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο για να επιβάλει τον ρυθμό της απέναντι στον Άρη.

Η ΑΕΚ πίεζε σε όλο τον αγωνιστικό χώρο, αλλά στην τελική πάσα υπήρχε πρόβλημα. Από την άλλη μεριά, ο Άρης έδειχνε να θέλει να παίξει στην κόντρα αν και δεν του βγήκε σε καμιά φάση στο πρώτο μισό του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, ο Άρης ισοφάρισε κόντρα στην ροή του αγώνα και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε το ματς.

Μετά τον αγώνα ο Βλάχος δήλωσε: "Δεν πίστεψα ποτέ στην τύχη. Πίστευα πάντα στην ικανότητα περισσότερο από κάθε άλλο. Δεν είχαμε την ικανότητα να βάλουμε γκολ, σε ένα ματς που ήμασταν καλύτεροι στο 100% από τον αντίπαλο. Θέλαμε να κλείσουμε με νίκη αυτό το παιχνίδι, γιατί η εβδομάδα στα Σπάτα ήταν συγκλονιστική. Όλοι δούλεψαν τρομερά. Οι παίκτες πάλεψαν, δούλεψαν, έκαναν αυτό που έπρεπε να κάνουν. Μας αδικεί το αποτέλεσμα, αλλά δεν πρέπει να μένουμε πάνω σε αυτό. Κοιτάμε μπροστά".

Από την αποστολή απουσιάζουν τα ονόματα των Λαγού και Βαλεντίνου Βλάχου, οι οποίοι είναι τραυματίες αλλά και εκείνα των Σταματή, Κοτσαρίδη, Τσίτα.

Άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι με τις δυο ομάδες να θέλουν την νίκη για δικούς τους λόγους η κάθε μια. Κοιτάζοντας τα μέχρι τώρα παιχνίδια του ο Όφη πλην με τον Πανιώνιο που σκόραρε δεν έχει σκοράρει στα άλλα δυο παιχνίδια όπως και η Άεκ σκόραρε με τον Άρη αλλά με Ξάνθη και Αστέρας Τρίπολη δεν βρήκε δίχτυα. Το Under 2.5 είναι το πιθανότερο