Κατηγορία: Soccer - Greece Greece Football League
Απόδοση: 1.50
Αποτέλεσμα: 4-2
Κέρδος: -5 (Lost)

Συνέχεια με την 32η αγωνιστική στην Football League και τον Απόλλων Σμύρνης να φιλοξενεί στην Ριζούπολη την Λάρισα.

Ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε και απέδρασε από την Άμφισσα απέναντι στον Φωκικό επικρατώντας με 2-1 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Άμφισσα ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 12ο λεπτό προηγήθηκε με 1-0 όμως η απάντηση ήρθε άμεσα με πέναλτι και αποβολή για τον Φωκικό. Στο 39ο λεπτό πέτυχε και το 2ο τέρμα ο Απόλλων και έκανε το 2-1

Στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο που ήταν με 10 παίκτες προσπάθησε να αντίδραση όμως η Απόλλων είχε κλειστεί καλά και δεν τα κατάφερε και τελικά έμεινε αυτό το αποτέλεσμα

Εκτός αποστολής είναι ο τραυματίας Ντιαλό και οι Καραδέμητρος, Λεοντίου και Ντοέ.

Η ΑΕΛ κέρδισε τον Ηρακλή Ψαχνών εντός με 1-0 και παρέμεινε κοντά στις θέσεις που οδηγούν στα play-off για την άνοδο στην Σούπερ Λίγκ.

Μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν. Η πίεση αυτή έφερε και πολλά φάουλ για τον Ηρακλή Ψαχνών όπου στο 32 με 10 παίκτες. Το εκμεταλλεύτηκαν οι βυσσινί αυτό αριθμητικό πλεονέκτημα στο 40ο λεπτό  με τον Αλεξάντροβιτς στο 40' με ένα πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα ανέβασε την πίεσή της για ένα δεύτερο τέρμα, προκειμένου να «κλειδώσει» το «τρίποντο», όμως, στο 73' ο Πόνσε δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την μπαλιά του Τάσου Κρητικού και ο Μπακομήτρος έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 88' ο Κρητικός σούταρε άουτ. Έτσι η Λάρισα έμεινε κοντά στις πάνω θέσεις.

Στα αγωνιστικά αρκετές επιστροφές υπάρχουν αφού οι οι Πότσι, Φρανκού και ο τιμωρημένος Πόνσε έμειναν εκτός πλάνων.

Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" θέλει να συνεχίσει με νίκες παίζει και καλό ποδόσφαιρο και εντός είναι αήττητη 21 αγώνες. Από την άλλη η ΑΕΛ έχει πολύ καλή άμυνα και αυτό φαίνεται από τις τελευταίες 7 εκτός έδρας αναμετρήσεις όπου δεν έχει δεχτεί γκολ. Δύσκολο παιχνίδι θα γίνει πιστεύω και καλή επιλογή είναι το Under 2.5