• 15:00

Turkey Sivasspor (0) - Basaksehir (0)

Πέμπτη, 06 Φεβρουαρίου 2020 22:06

Ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στην πρωτοπόρο Σίβασπορ και την δεύτερη Μπασάκσεχιρ.

Ηχηρό "χαστούκι" στην Σίβασπορ από την νεοφώτιστη Γκαζιάντεπ όπου έχασε εκτός έδρας 5-1. Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενε κανείς μια τέτοια ήττα για την Σίβασπορ. Βρέθηκε να χάνει από το 4ο λεπτό στον αγώνα για να ισοφαρίσει στο 31ο λεπτό, όμως μέσα σε 6 λεπτά πριν το ημίχρονο δεν κατάλαβε τι έγινε και με τέρματα στο 39 και στο 44 πήγε στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη ρίσκαραν και πίεσαν όμως αντί να το γυρίσουν τα κενά που έδωσαν στην άμυνα την πλήρωσαν δεχόμενη άλλα 2 τέρματα.

Μεσοβδόμαδα ο Τσαλίμπαϊ έκανε δηλώσεις περί τίτλου δηλώνοντας πως ουδέποτε μίλησε για κατάκτηση τίτλου (φαίνεται πως τα μαζεύει και με το βαρύ πρόγραμμα που έρχεται)

Έπαιξαν για το Κύπελλο και έμειναν ισόπαλη με την Αντάλιασπορ 0-0 σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις και με την Σίβασπορ να κάνει περισσότερο συντήρηση δυνάμεων.

Πολλά τα παράπονα εδώ του προπονητή Τσαλίμπαϊ αφού το πρόγραμμα είναι τόσο βαρύ λες και παίζουν στην Πρέμιερ Λίγκ. Σήμερα έπαιξε Κύπελλο, Κυριακή στις 3 παίζει με Μπασάκσεχιρ, στις 13 παίζουν επαναληπτικό Κυπέλλου και στις 16 του μήνα ταξιδεύουν στην Τραπεζούντα.

Η Μπασάκσεχιρ πήρε την 4η νίκη της σε 5 αγώνες απέναντι στην Γκεντζλέρμπιρλιγι αυτήν την φορά με σκορ 3-1.

Προηγήθηκε νωρίς στο 8ο λεπτό είχε τον έλεγχο του αγώνα όμως δέχθηκε την ισοφάριση στο 29ο λεπτό. Στην επανάληψη ανέλαβε δράση ο αρχηγός της Βίσκα και με 2 τέρματα στο 48 και στο 73 καθάρισε τον αγώνα.

Κρίσιμος μήνας για την Μπασάκσεχιρ αφού μετά την Σίβασπορ ακολουθούν παιχνίδια με Μπεσίκτας και για το Γιουρόπα Λίγκ με την Σπόρτινγκ Λισσαβόνας.

Εδώ ο αγώνας κανονικά είναι τριπλή. Όμως υπάρχουν παράγοντες που αλλάζουν τα δεδομένα. Η κούραση λοιπόν είναι σημαντικός παράγοντας. Κακά τα ψέμματα η Σίβασπορ δίνει σημασία στο Κύπελλο αφού αν κοιτάξει κανείς το πρόγραμμα περισσότεροι αγώνες περισσότερες δυσκολίες. Έπαιξε λοιπόν απόψε αν σκεφτεί κανείς σύμφωνα και με τον Τσαλίμπαϊ πως ένας παίκτης σε 72 ώρες μετά από αγώνα ίσα που συνέρχεται και με λιγότερη προπόνηση η κούραση θα υπάρχει εκτός αυτού πλέον έχουμε αγώνες τελικούς και τα πόδια θα βαρύνουν και από την άλλη υπάρχει μια Μπασάκσεχιρ με τους χαμένους τίτλους έχει περισσότερη εμπειρία είναι πιο φρέσκια αφού από το Κύπελλο αποκλείστηκε άρα περισσότερη ξεκούραση. Με αυτούς λοιπόν τους παράγοντες θα πάμε προς τα δεξιά αλλά με Ασιάτικο χάντικαπ 1,98 στην . Ήδη με το παρών πρόγραμμα το διπλό θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να είχε μια μικρή πτώση και να γυρνούσε η Μπασάκσεχιρ φαβορί

Αγώνας: Sivasspor (0) - Basaksehir (0)
Κατηγορία: Turkey
Ημερομηνία: Κυριακή, 09 Φεβρουαρίου 2020 15:00