Απόδοση: 2.05
Αποτέλεσμα: 2-0
Κέρδος: +3.15 (Won)

Η πρωτοπόρος Σίβασπορ δοκιμάζεται απέναντι στην Κασίμπασα για την 13η αγωνιστική.

Καλπάζει στην πρώτη θέση η Σίβασπορ με 24 βαθμούς. Πέρασε την προβληματική Καϊσερίσπορ με 4-1. Εκτός

Έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και προηγήθηκε στο 24ο λεπτό όμως λίγο πριν το ημίχρονο ήρθε η ισοφάριση. Στην επανάληψη πίεσε ανέβηκε επιθετικά και δεν δυσκολεύτηκε να βρει άλλα 3 τέρματα και να κερδίσει την τελευταία Καϊσρίσπορ.

Στην Σίβασπορ ζουν εποχές 2006-2007 τότε με προπονητή Μπουλεντ Ουϊγκουν (τωρινός της Καϊσερίσπορ) είχε ανεβεί στην κορυφή στο τέλος τελείωσε 6 βαθμούς πίσω από την Γαλατασαραϊ ενώ την σεζόν 2008-09 με προπονητή πάλι τον Ουϊγκούν την 15η αγωνιστική ανέβηκε κορυφή αλλά στο τέλος της σεζόν με 5 βαθμούς πίσω από την Μπεσίκτας έχασε το πρωτάθλημα.

Για την ώρα η ομάδα είναι σε καλό επίπεδο πέρυσι η Κασίμπασα φέτος η Σίβασπορ είναι πρωταγωνιστεί για την ώρα στον πρώτο γύρο.

Στην Κασίμπασα γίνονται τα πράγματα δεν πάνε και τόσο καλά, προσπαθεί να κρατηθεί στις θέσεις που δεν οδηγούν στον υποβιβασμό αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Προέρχεται από 2 συνεχόμενες ήττες η τελευταία με την Γκεντζλέρμπιρλιγι εντός με 1-2.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε ένα ήσυχο παιχνίδι, στην επανάληψη η γηπεδούχοι προηγήθηκαν όμως ο Στάνκου από την Γκεντζλέρμπιρλιγι σε 10 λεπτά έφερε την ανατροπή και έτσι δεν κατάφερε να βρει άλλο τέρμα για την ισοφάριση η Κασίμπασα που φαίνεται πως εντός έδρας έχει θέμα στο να παίρνει αποτελέσματα αφού εντός μετράει 1 νίκη 3 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Η Σίβασπορ είναι ανεβασμένοι και φαίνεται αυτό και από τα αποτελέσματα αλλά και το αγωνιστικό προφίλ της αυτήν την στιγμή. Υπάρχει κλίμα οικογένειας στην ομάδα, από την άλλη η Κασίμπασα με το όχι και τόσο ποιοτικό ρόστερ (εξαιρούμε τον Κουαρέσμα) προσπαθεί να μην πέσει στις θέσεις υποβιβασμού. Θεωρητικά η Σίβασπορ θα πάρει την νίκη όμως εμείς θα ρισκάρουμε λίγο παραπάνω και θα περιμένουμε να πάρει μια νίκη παραπάνω από ένα τέρμα διότι έδειξε και με την Καϊσερίσπορ έχει την επιθετική πολυτέλεια γι'αυτό και το -1 Ασιάτικο χάντικαπ. Αν κερδίσει με 1 τέρμα η Σίβασπορ έχουμε επιστροφή.