Μονάδες: 1/10
Απόδοση: 1.95
Αποτέλεσμα: 1-1
Κέρδος: -1 (Lost)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον αναμέτρηση ανάμεσα στη Βενέτσια και τη Σαλερνιτάνα με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ξανά μετά την περσινή σεζόν στην οποία αγωνιζόταν αμφότερες τη 2η κατηγορία της Ιταλίας.

Οι γηπεδούχοι κατά τις τρεις σερί αήττητες αγωνιστικές, δεν τα κατάφεραν με αντίπαλο τη Σασουόλο και παρότι πάλεψαν αρκετά στο πρώτο ημίχρονο εν τέλει ηττήθηκαν με 3-1. Βαθμολογικά βρίσκονται στην 16η θέση του πρωταθλήματος με 8 βαθμούς σε 9 παιχνίδια έχοντας 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 5 ήττες παραμένοντας στο + 2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα τελευταία πέντε παιχνίδια τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης το γκολ-γκολ έχει επιβεβαιωθεί τρεις φορές. Χαρακτηριστικό της φετινής Βενέτσια είναι η πολύ καλή απόδοση που έχει στα εντός έδρας παιχνίδια έχοντας μόλις μία ήττα Σε τρεις αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα και μία για το κύπελλο.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο η Σαλερνιτάνα πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο παραμένοντας ουραγός στη βαθμολογία Με μόλις 4 βαθμούς σε 9 παιχνίδια μετρώντας μία νίκη μία ισοπαλία και 7 ήττες. οι φιλοξενούμενοι έχουν τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 21 γκολ παθητικό και τη χειρότερη επίθεση επίσης, έχοντας βρει μόλις οκτώ φορές το δρόμο προς τα δίχτυα. Το περασμένο Σαββατοκύριακο το παιχνίδι κόντρα στην Έμπολι εντός έδρας Έκαναν μία από τις χειρότερες φετινές τους εμφανίσεις χάνοντας από το ημίχρονο με 4-0. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στην επανάληψη για το τελικό 2-4.

Ποιοτικότερη ομάδα η Βενετία, η οποία θέλει εντός έδρας να εξαργυρώσει την πολύ καλή έως τώρα παράδοση που έχει στο πρωτάθλημα. Από την άλλη το ρόστερ της Σαλερνιτάνα δεν είναι για την Serie A και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα είναι μία από τις ομάδες που θα υποβιβαστούν.