Μονάδες: 4/10
Απόδοση: 3.25
Αποτέλεσμα: 3-2
Κέρδος: -4 (Lost)

Μεγάλο διπλό πήρε η Σπορτ Ρεσίφε στην έδρα της Παλμέιρας την Κυριακή με 2-3 γλιτώνοντας την ισοφάριση με πέναλτι στο 97ο λεπτό. Επιβαιβέωσε το καλό ξεκίνημα σε αυτές τις πρώτες 7 αγωνιστικές σκαρφαλόνωντας στην 9η θέση και σε απόσταση μιας νίκης από την κορυφή στην οποία πλέον βρίσκεται η Φλαμένγκο μετά τη νίκη της στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο. Η Ατλέτικο μπορεί να μιώθει αδικημένη απ' την εξέλιξη του αγώνα καθώς ήταν πολύ καλύτερη απ' τη Φλαμένγκο, έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί και σε μια αντεπίθεση 10 λεπτά πριν το τέλος δέχτηκε σε μια αντεπίθεση το μοναδικό γκολ του αγώνα πέφτοντας απ' την κορυφή. Είναι στο -1 πλέον απ' την προηγούμενη αντίπαλο της και θα επιχειρήσει να ξαναπεράσει μόνη πρώτη έστω για λίγες ώρες. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να ξεπεράσει το εμπόδιο της ομάδας απ' το Ρεσίφε και σε αυτό το γήπεδο οι δύο αντίπαλοι έχουν παράδοση συναρπαστικών παιχνιδιών όπως το 4-4 πριν δύο χρόνια.

Σε καλό μομέντουμ οι δύο ομάδες, η Ατλέτικο είναι σε καλή κατάσταση παρά την ήττα απ' τη Φλαμένγκο αλλά και η Σπορτ Ρεσίφε που δεν έχει χάσει από Μποταφόγκο και Κορίνθιανς στο γήπεδο της θέλει να διατηρήσει αυτό το αήττητο και να εκμεταλευτεί την καλή της κατάσταση προκειμένου να ανέβει πιο ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Θα είναι δύσκολο το παιχνίδι για την κάθε μία και δυσκολεύομαι να βρω ποιά μπορεί να φύγει νικήτρια απ' τον αγωνιστικό χώρο. Η γηπεδούχος συνηθίζει να βγάζει το λάδι τηε Μινέιρο σε αυτό το γήπεδο και θεωρώ πως το ίδιο θα γίνει και σήμερα χωρίς όμως να υπάρξει νικητής.