Κατηγορία: Soccer - International Matches Europa Conference League
Μονάδες: 1/10
Απόδοση: 2.05
Αποτέλεσμα: 2-0
Κέρδος: -1 (Lost)

Λίγες ελπίδες για πρόκριση έχει η Βαλερένγκα μετά το 4-0 του πρώτου παιχνιδιού στο Βέλγιο. Οι γηπεδούχοι είχαν εμφανιστεί κατώτεροι των προσδοκιών, με την Γάνδη να εκμεταλλεύεται στο έπακρο αμυντικά κενά τους και να παίρνει ένα εύκολο προβάδισμα για την πρόκριση.

Το 1-0 έκανε στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρούνο, για να έρθει στο 39΄ο Τισουμπάλι να δώσει αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους. Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την Γάνδη Να φτάνει σε άλλα δύο τέρματα με τους Οφοε και Mαλέμπε. εντός συνόρων η Βαλερένγκα αν και ξεκίνησε αρκετά δυνατά τις πρώτες αγωνιστικές, πλέον έχει κατρακυλήσει στην 7η Θέση του πρωταθλήματος έχοντας συνολικά 21 βαθμούς σε 14 παιχνίδια.

Την περασμένη αγωνιστική ηττήθηκε εκτός έδρας από την Χάουγκεσουντ με 3-1 κάνοντας μία από τις χειρότερες εμφανίσεις στο φετινό πρωτάθλημα. Μοναδική καλή εμφάνιση έγινε για το κύπελλο μεσοβδόμαδα όπου κέρδισε εκτός έδρας την Λίν με 4-0, Παίρνοντας την πρόκριση για τους 16 του θεσμού.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο η Γάνδη προσγειώθηκε απότομα στην πρεμιέρα κοντά στην Σεντ Τρούιντεν γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 σε ένα παιχνίδι όπου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί απειλητική. Αν και προηγήθηκε στο σκορ με 1-0 χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Όλσεν, δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία της με την Σεντ Τρούιντεν να ισοφαρίζει δέκα λεπτά αργότερα σε 1-1. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιλογές της Γάνδης και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μπρούλς. Στη συνέχεια η Γάνδη δεν μπόρεσε να αντιδράσει με το 2-1 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι κάτι παραπάνω από εμφανή όπως είδαμε και στο πρώτο παιχνίδι. το 4-0 των Bέλγων δύσκολα ανατρέπεται, με την Βαλερένγκα να ρίχνει πλέον περισσότερο βάρος στις εντός συνόρων διοργάνωσης. Η Γάνδη ψάχνει μία καλή εμφάνιση για να μετριάσει τα κακώς κείμενα από την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το διπλό στο 1.90 να κρίνεται εξαιρετικό